BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Elektronica en analoog => Topic gestart door: g4rc op 22 January 2007, 11:04:28

Titel: Hoe wissel aansluiten op schakelpaneel?
Bericht door: g4rc op 22 January 2007, 11:04:28
Hoi allemaal

Ik zou graag een schakelpaneel maken voor het aansturen van mijn c-rail wissels.
Maar ik zou niet weten hoe ik het allemaal moet aansluiten.

Dus hoe moet ik een schakelaar aansluiten aan een wissel.
Is er dan ook een mogelijkheid om op het schakelpaneel een indicatie te hebben van de stand van de wissel?
En hoe kan ik een sein hierin integreren?

Ik heb wel geen electronica-kennis
Thx
Titel: Re: Hoe wissel aansluiten op schakelpaneel?
Bericht door: Sander Fondse op 22 January 2007, 12:54:45
Redelijk simpel. Je hebt voor het schakelen van wissels 4 draadjes nodig.

1 draadje van de transformator naar de schakelaar
2 draadjes van de schakelaar naar het wissel
1 draadje van het wissel naar de transformator (waarschijnlijk de zwarte)

Als je een meer-polige (bijv. 2-polige) schakelaar gebruikt kan je ook indicatie gebruiken.
Dit kan alleen als er een zeer goede afschakeling op je wissels zit, zodat ze niet doorbranden.  !!

Andere mogelijkheden zijn elektronische omschakelaars, maar dat wordt ingewikkeld. Je kan ook momentschakelaars gebruiken en paralel aan het wissel een relais schakelen dat lampjes omschakeld, maar dat maakt het weer moeilijker.
Titel: Re: Hoe wissel aansluiten op schakelpaneel?
Bericht door: reinder op 22 January 2007, 17:45:27
Ik ken de C-rails wissels niet. Maar je moet eerst even uitzoeken hoe de wissel werkt. De kans is vrij groot dat ze niet zelf de stroom afschakelen. Dan zul je of druk knoppen moeten gebruiken, of gebruikmaken van extra elektronica.

Om de kijken of je wisselspoelen worden afgeschakeld moet je het ff meten met een multimeter. Ik neem aan dat je een standaard Marklin trafo gebruik, je moet je multimeter dan op A~ zetten, de hoogste stand!.

verbind de massa van de wissel met de massa van de trafo, en dan de ene pen van de multimeter op de fase van de trafo, en de andere op 1 van de draden van een wissel spoel. Als de wissel omschakeld moet je de draden vast houden, en even kijken wat er met de stroomg gebeurt. (max 3sec ofzo) Als de stroom binnen die 3 seconde 0.000 wordt het je vrij zeker automatische afschakelende spoelen. Blijft er stroom lopen, dan heb je niet afschakelende spoelen.

Het is handig om eerst ff te weten hoe de wissels werken. Dan kunnen we je daarna verder helpen.
Titel: Re: Hoe wissel aansluiten op schakelpaneel?
Bericht door: Klaas Zondervan op 22 January 2007, 19:33:21
Een schema hoe je een wissel kunt aansturen en terugmelden vind je hier (http://people.zeelandnet.nl/zondervan/bonte%20verzameling.html#01)
Je hoeft niet te meten of een C-wissel wel eindafschakeling heeft, ik kan je zo vertellen dat dat zo is. Het enige wat je zou kunnen meten is of het nog steeds werkt.
Dat hoeft niet op het stroombereik, het is handiger om op het ohm-bereik te meten aan het losse wissel. In de ene stand meet je verbinding tussen de gele en de ene blauwe en geen verbinding tussen de gele en de andere blauwe. In de andere stand van het wissel is het net andersom.
Titel: Re: Hoe wissel aansluiten op schakelpaneel?
Bericht door: Wurlitzer op 22 January 2007, 19:56:43
Kun je niet gewoon luisteren of het wissel ophoudt met brommen na het schakelen? Indien dat het geval is werkt de eindafschakeling.  Jaap
Titel: Re: Hoe wissel aansluiten op schakelpaneel?
Bericht door: Wim Ros op 23 January 2007, 18:50:32
Jaap, als jij dan ook gewoon luistert en leest wat Klaas schrijft, en wat Marklin daar zelf over te vertellen heeft. Dan weet je nu ook dat de wisselaandrijvingen voor C en voor K rails voorzien zijn van eindafschakelcontacten.
 Marklin maakt daar speciale bedienings doosjes voor wit van kleur, die voorzien zijn van een ledje om de stand van het wissel weer te geven.

Mvg
Wim.
Titel: Re: Hoe wissel aansluiten op schakelpaneel?
Bericht door: Wurlitzer op 23 January 2007, 22:39:56
Wim, ik wist niet dat je boos zou worden, maar lees het hele draadje nog eens na en trek dan een nieuwe conclusie wie er niet kan lezen. Jaap