BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Baanplannen => Topic gestart door: Luc2000 op 30 August 2010, 20:48:44

Titel: baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Luc2000 op 30 August 2010, 20:48:44
De winter staat weer voor de deur, dus tijd om eens te gaan denken over een nieuwe tijdsbesteding. Mijn laatste baan dateert van ruim 25 jaren geleden (n spoor), maar nu begint het weer te kriebelen.

Ik ben niet echt handig, maar heb hulp van mijn buurman en schoonvader.

De beschikbare ruimte is 4.15x1.45m netto. De breedte kan evt. uitlopen van 1.45 naar 2.00meter.

Ik heb een grote lading profi-rails, dus dat wordt de basis.

Na enig speurwerk op internet en wat eerste schetsen wil ik gaan werken met 2 niveau's. Op niveau 0 twee doorgaande sporen met twee schaduwsporen en op niveau 1 een station met 4 sporen en overloopwissels. Ik bouw een kale baan, zonder scenery.

Binnenkort zet ik de eerste schetsen op deze site. Vooruitlopend daarop alvast wat beginnersvragen:

Ik ga uit van een netto niveauverschil van 10 cm en bruto (incl. dikte plank) van bijna 11 cm. Is dat voldoende?

Ik kan deze hoogte van 11 cm overbruggen op een lengte van max. 2.95 meter (of 2.75 meter als ik rekening houd met een bypass op 0 niveau). Levert dit een werkzaam stijgingspercentage?

Ik wil geebruik maken van flexrails. Zitten hier al raillassen bij? Zo nee, welke kan ik het beste bestellen?

Mijn baanontwerp levert wat losse eindjes. Deze kan ik oplossen met standaardpasstukjes van Fleischmann of zelf maken van stukjes flexrail. Wat adviseren jullie? En hoe kan ik de profi flexrail het beste/netjes afzagen?

Wordt vervolgd...

groet Luc
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: ikbenik79 op 30 August 2010, 21:57:14
hoi luc

vraag 1 welke schaal ga je rijden. uit je verhaal begrijp ik schaal HO.
je mag maximaal 3 cm per 1 meter stijgen voor schaal HO.
het afzagen van rails kan je doen met een dremel. of een blokje maken waar precies de rails in past. en de rest van het blokje op het railbed drukt. en dan met een kleine ijzer zaag zagen. lokomotieven met panto op hebben ongeveer 9 cm doorrij hoogte nodig. dan komt er nog rijdraad bij. bij flex HO profi fleischmann zit 2 raillassen bij. je kun raillassen 6436 gebruiken. fleischmann heeft alleen maal 20 cm 10 cm en 1 cm rails. en verstelbaar van 8 tot 12 cm. maar deze zijn duur. ongeveer 12 euro per stuk. ik koop 2de hands 6101 20 cm rail en deze verzaag ik. niet vergeten uitsparingen voor de raillassen te maken.
je kun ook een cataloges kopen of op internet kijken.

ronald
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Matheus 18 op 30 August 2010, 22:36:27
Hoi Ronald.

Waaruit leid jij af dat het een H0 baan wordt?
Volgens mij gaat het hier over N.
Zelfs voor N is een ruimte van 11 cm onvoldoende, denk aan 25 cm om voldoende ruimte te hebben, overweeg het werken met een helix om het hoogte verschil te overwinnen.
Mvg.
Matheus.
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Ronaldk op 31 August 2010, 07:57:07
Hoi Luc,

Het is wat Matheus zegt de 11 cm is misschien wat weinig, vooral als je wat verder moet reiken. Over hoogte tussen de niveaus kan je wel wat vinden in de Encyclopedie:  E04.07 - Schaduwstations (http://encyclopedie.beneluxspoor.net/index.php/E04.07_-_Schaduwstations). In het artikel staan een aantal plaatjes die je wel verder kunnen helpen. Let op dat de hoogte van de constructie meestal wel wat meer is dan 1 cm. De grotere hoogte kan je makkelijk met een klimspiraal / helix overwinnen.

Reststukjes? Gewoon op maat maken van flexirails. Dan heb je de exacte maat. Je koopt gewoon 1 of 2 flexirails te veel en die kan je dan "misbruiken". Meestal moet je losse raillasjes los bijkopen. Deze zijn meestal per 20 of 50 te koop van dezelfde fabrikant als van de flexirails. De verschuifbare rails zou ik niet gebruiken.

Let bij het ontwerpen ook op de bereikbaarheid van de sporen en of het überhaupt nog door de deur en de trap af kan als je het moet verhuizen...

Ik zie je baanplan met belangstelling tegemoet.

Groeten Ronald.



Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Luc2000 op 31 August 2010, 21:43:38
@allen

Dank voor jullie eerste reacties.

Het wordt een H0 baan. Op zich zijn alle sporen met de hand goed te bereiken, m.u.v. de bochten aan weerzijde.(Schetsen volgen). Hier zouden twee platen boven elkaar komen met een diepte van 55 cm en een onderling hoogteverschil van 10 a 11 cm. Wellicht dat ik deze platen nog kan voorzien van extra "gaten" voor de bereikbaarheid.

Qua helling kom ik op zo'n 3,5 a 4%, iets uit het zicht. Trekken treinen dit?

Een helix zie ik niet zitten, lijkt me erg ingewikkeld. En ik heb er dan 2 nodig (voor 2 sporen dalen en 2 sporen stijgen). Of een 4 sporige.....
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Steef, ACTS 6700 op 31 August 2010, 21:50:19
@lufc

Qua helling zou 3.5 á 4% net kunnen, ik zou echt niet meer stijgen. Anders gaan je antislipbandjes naar de kl*** en kom je niet verder omhoog.  ;D ;D
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Ronaldk op 31 August 2010, 21:52:57
Tja... of treinen een helling van 3.5 - 4.0% trekken? Moet in principe geen probleem zijn. Alleen misschien met iets minder rijtuigen dan met een lager hellingspercentage. Sommige locomotieven en/of speciale voertuigen (zoals de Brekina SchiStra-Bus) kunnen niet meer dan 3% aan...

Groeten Ronald.
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Luc2000 op 31 August 2010, 22:56:32
Ik heb nog even wat testen gedaan. 10cm netto hoogte is inderdaad erg weinig, zeker bij ontsporingen. Maar eens nadenken over een list... ??? zonder helix ;)
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Luc2000 op 01 September 2010, 10:03:21
...nachtje verder.

Ik ga de bochten op de 2 niveau's t.o.v. elkaar laten verspringen (ongeveer 7 a 10 cm in het horizontale vlak). Tevens leg ik de bocht op het hoogste niveau op liggers/"brug", ipv een brede (55cm) plank. Daarnaast neem ik een deel van de bochten mee in de helling (resp. 3.5% op recht stuk en 3% in bocht). Dan kom ik op een hoogteverschil van zo'n 14 a 15 cm. En door de versprongen ligging van de sporen kom ik dan overal zonder problemen bij.

De enigste uitdaging die dan resteert. Liggers/"brug" maken van 10 cm breed, in een boogstraal R1 en R2 die ook nog eens 3% stijgt. Hoe doe ik dat (netjes)?

Binnenkort een plaatje...
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Luc2000 op 07 September 2010, 13:29:36
Zo ik heb de baanplannen digitaal (trackplanner).

Ik werk met 2 niveau's, met sporen (2 richtingen). Aan de lange zijde (achterkant) lopen 2 sporen in een lange helling van niveau 0 naar niveau 1 en twee sporen van niveau naar niveau 0. Op niveau 0 heb ik 2 doorgaande sporen in het zicht (hier wil ik (later) ook bovenleiding en seinen hebben) en 2 sporen uit het zicht (deze liggen onder de sporen van niveau 1.

Op niveau 1 heb ik een emplacement/station met 4 sporen (ook hier wil ik evt. later bovenleiding en seinen hebben), eventueel later aangevuld met 2 of 3 extra opstelsporen ("de hoek om").

Het is de bedoeling dat de 2 doorgaande sporen op niveau 0, het station op niveau 1 en aan beide zijden de toeleidende bogen in het zicht liggen. Dit geldt ook voor een deel van de hellingen.

De baan heeft een lengte van 4.15 meter een breedte van 1.45 (excl. opstelterrein "om de bocht").

Ik wil werken met een niveauverschil van zo'n 15cm, daarom hebben de hellingen een stijging van zo'n 3,5 a 4%. De toeleidende bogen op (kwart cirkel) krijgen een hellingspercentage van zo'n 3%.

De bogen hebben een R1/R2 straal ri. de lange helling (uit het zicht) en een R3/R4 straal ri. station (niveau 1) en doorgaand spoor (niveau 0).

In de links 3 plaatjes, niveau 0, niveau 1 en het totaal (ze zijn het beste te lezen in PAINT).

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/niveau_o_ruime_boogglp.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/niveau_o_ruime_boogglp.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/niveau_1_ruime_boogglp.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/niveau_1_ruime_boogglp.jpg)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/niveau_totaal_ruime_boogglp.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/niveau_totaal_ruime_boogglp.jpg)



Paar praktische vragen:

Niveau 0 ligt op platen mdf (1cm dik?). 65x145 aan beide zijden bij de bogen en 2 platen van resp. 35*285 voor de helling ( 4 sporen) en 55x285 voor de doorgaande sporen en de schaduwsporen.
Voor niveau 1 wil ik niet met grote platen werken, maar alleen met platen onder de sporen. Hoe dik moeten deze platen minimaal zijn?
Bij een recht stuk (station) is het makkelijk om deze platen op maat te maken, maar hoe maak ik de platen in de bogen op maat?
Kunnen de platen onder de bogen (toeleidend naar lange helling) ook in een helling van 3% gelegd worden?
Moet ik tussen de platen en de rails nog isolatie aanbrengen? Zo ja, welk materiaal adviseren jullie?
Ik heb in de baan een "mansgat van zo'n 270 x 55cm. Is dat voldoende?
Langs de platen wil een opstaand plintje maken? Welk materiaal kan ik hier het beste voor gebruiken?
Onder de platen van niveau 0 maak ik een frame. Van welk materiaal kan ik dit het beste maken?

En als laatste....hebben jullie nog suggesties mbt het baanplan.

Alvast bedankt voor jullie reacties

groet
Luc
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Basilicum op 07 September 2010, 13:58:22
Lees ik nou R1/R2 straal? En ook nog in een helling? Ja, het staat er echt. Nee, dat zou ik nooit doen. Veel materieel kan deze combinatie niet volgen. Probeer eens een ontwerp te maken met stralen R3 en hoger. Het staat nog mooier ook.
Maak ook de afstand tussen de niveau's niet te klein. Bij onderhoud, ontsporingen en dergelijke heb je al gauw meer ruimte nodig dan 10 centimeter. Ik denk meer in de richting van 25 tot 30 centimeter.

Succes! (y)

Groet,
Basilicum
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Luc2000 op 07 September 2010, 15:33:41
Lees ik nou R1/R2 straal? En ook nog in een helling? Ja, het staat er echt. Nee, dat zou ik nooit doen. Veel materieel kan deze combinatie niet volgen. Probeer eens een ontwerp te maken met stralen R3 en hoger. Het staat nog mooier ook.
Maak ook de afstand tussen de niveau's niet te klein. Bij onderhoud, ontsporingen en dergelijke heb je al gauw meer ruimte nodig dan 10 centimeter. Ik denk meer in de richting van 25 tot 30 centimeter.

Succes! (y)

Groet,
Basilicum

Ontwerp met alleen R3 en R4 lukt helaas niet ivm beschikbare ruimte. Ik ben al blij dat de bochten in het zicht een r3 of R4 boogstraal hebben. Wellicht moet ik dan maar geen helling in de R1 en R2 bogen maken, al krijgt de steile helling dan wel een hellings% van 4,5 a 5%....

Overigens heb ik het baanontwerp zo gemaakt dat ik overal makkelijk bij kan. Feitelijk liggen de sporen alleen boven elkaar bij "kruisingen" en ligt één opstelspoor van niveau 0 net onder de sporen van niveau 1. Daar kan ik via het "mansgat" goed bijkomen.

Iemand nog tips mbt optimalisatie van de helling en mijn eerdere vragen?

groet
Luc
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: rjr op 07 September 2010, 16:08:24
Paar praktische vragen:

Niveau 0 ligt op platen mdf (1cm dik?). 65x145 aan beide zijden bij de bogen en 2 platen van resp. 35*285 voor de helling ( 4 sporen) en 55x285 voor de doorgaande sporen en de schaduwsporen.
Voor niveau 1 wil ik niet met grote platen werken, maar alleen met platen onder de sporen. Hoe dik moeten deze platen minimaal zijn?
Hangt heel erg van je eigen wensen en mogelijkheden af. Hoe dikker hoe minder ondersteuning nodig is. Hoe dunner hoe meer ondersteuning, maar dan kun je wel sneller over een ander spoor heen.
Gebruik zelf over het algemeen 12mm. Enkel punt 8mm omdat ik dat nog had liggen. Gebruikte 4 mm op kleine stukjes om over andere sporen heen te gaan en waar ik niet genoeg kan klimmen om meer te doen. Had zelfs 1 punt een metalen plaatje van 1mm liggen om niet meer dan 3% te hoeven klimmen maar al wel over elkaar kon rijden.
Het ontwerp is nu zo dat ik overal nog met 12 mm toe kan.

Bij een recht stuk (station) is het makkelijk om deze platen op maat te maken, maar hoe maak ik de platen in de bogen op maat?
rails uitleggen of tekenen op het hout en dan gewoon mooi langs zagen.

Kunnen de platen onder de bogen (toeleidend naar lange helling) ook in een helling van 3% gelegd worden?
Ik heb de hellingen nu op max 3% aangehouden wat in de praktijk neergekomen is op max 2.8% en meestal nog lager. Zeker in scherpe bochten zou ik de helling laag proberen te houden. Ik las dat je een baanlengte hebt van 4.15 Dan zou het toch mogelijk moeten zijn om overal binnen de 3% te blijven. Zeker als je niet echt sporen boven elkaar hebt zitten. Enkele een kruising kan met 10Cm hoogte verschil prima.

Moet ik tussen de platen en de rails nog isolatie aanbrengen? Zo ja, welk materiaal adviseren jullie?
Heb er kurk onder liggen. Maar ook stukjes ondertapijt voor laminaat. Dit is niet nodig, maar geeft wel wat geluidsdemping.

Ik heb in de baan een "mansgat van zo'n 270 x 55cm. Is dat voldoende?
Ligt er aan hoe groot je zelf bent, voor mij zou het prima zijn. Heb een mansgat van ongeveer 50 bij 50, en een grotere van 50 bij 250, en voor mij is dat prima ( al is die van 50 bij 50 niet overdreven, maar daar hoef ik alleen bij als er eens iets mis is )

Langs de platen wil een opstaand plintje maken? Welk materiaal kan ik hier het beste voor gebruiken?
Ook hiervoor zijn verschillende oplossingen. Strookjes karton kan al voldoende zijn. Ook kun je er dunne houtlatjes langs maken. Of plexiglas als je er ook nog doorheen wilt kijken.

Onder de platen van niveau 0 maak ik een frame. Van welk materiaal kan ik dit het beste maken?
wat je maar voor handen hebt. een stalen constuktie kan. Had bij een vorige baan oude tafels waarvan het blad was afgehaald waardoor je een staalconstruktie kreeg. Nu heb ik het van houten latjes en balken gedaan. Totaal 4 poten en verschillende punten gewoon aan de muur bevestigd.

En als laatste....hebben jullie nog suggesties mbt het baanplan.

Alvast bedankt voor jullie reacties

groet
Luc

Als je een oppervlakte hebt van 4.15 * 1.45 zou het volgens mij best mogelijk moeten zijn om grotere boogstralen aan te houden. Probeer de hellingen niet te steil te maken, zeker in bochten niet.
ZOwel te kleine boogstralen als te sleile hellingen kan je op den duur alleen maar problemen opleveren waardoor de lol er snel vanaf gaat.

Groet,
Roelco

Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Luc2000 op 07 September 2010, 20:57:38
@Basilicum en RjR

Ik heb nu een ontwerp met R2 en R3 uit het zicht en R3 en R4 in het zicht. Dan heb ik wel iets meer breedte nodig, maar dat moet ik in de kamer wel redden.

Qua helling heb ik (na aftrek van de bogen) op het rechte stuk "slechts" 2,90m over. Als ik dan bruto 12 cm (netto 10cm) moet overbruggen, dan heb een hellingspercentage van 4% nodig....  Is dat technisch (kracht treinen) mogelijk?

Of ik moet de achterste R2 en R3 bochten in de helling betrekken. Stel ik neem 3,5% op het rechte stuk (290cm) en 3% in de bogen (2x80cm), dan overbrug ik ook zo'n 12 cm. Kan een R2 boog in een 3% helling?
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Ronaldk op 07 September 2010, 21:05:23
Geen enkel probleem met de hellingen, je kan de bogen gewoon in de helling meenemen. Die 3% is nog wel goed te doen voor de meeste treinen. Mijn spiraal heeft een binnenhelling van ongeveer 3% iets minder geloof ik. Daar gaan de verschillende treinen gewoon goed omhoog. R2 (ongeveer 420mm) is ruim zat voor de kleinste bogen :)

Dikte van de platen? zelf heb ik 5 mm multiplex maar dat is net iets te dun... dus ik zou gaan voor 8 mm multiplex. MDF is eigenlijk te zwaar, kan gaan doorbuigen en kan soms tot (vocht)problemen lijden. Maar dan wel genoeg ondersteuning, zie ook mijn bouwdraadje (via het wereldbolletje onder mijn naam)

Groeten Ronald.
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Han Zijlstra op 07 September 2010, 21:09:14
Beter ten halve gekeerd dan ten hele de pest in.

Helixen nooit de krapste bogen nemen: nui gaan je wagonnetjes er nog leuk doorheen, straks 1 wagon met een beetje lengte en het lukt al niet meer.
Hellingen max 3%  nu loopt je lokje nog mooi omhoog straks een andder type en t gaat niet meer.

Vuistregel voor ruimte tussen twee etages:  inderdaad een vuist. Bij een ontsporing ( die altijd achteraan gebeuren( wettelijk vastgelegd:) is je hand het enige gereedschap waarme je de wgon of lok kunt pakken
Kan je hand niet tussen de nivo's door ( rechtop met duim boven) dan gaat het pakken nie lukken.
Stel je eisen aan je baanplan wat bij dan heb je langer plezier van je bouwen.

Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Basilicum op 07 September 2010, 21:57:57
Ik ben benieuwd naar het nieuwe ontwerp, Luc. :)
"Beter ten halve gekeerd dan ten hele de pest in," schreef Han. Ik kan hem hierin alleen maar gelijk geven.

Groet,
Basilicum
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Luc2000 op 08 September 2010, 21:40:25
Ik moet e.e.a. optimaliseren om de hellings% beperkt houden. Daarom maar eens nadenken over de ondergrond.

Ik wil MDF platen gebruiken, welke dikte moet ik minimaal nemen (rekening houden met wens beperkte dikte, stevigheid, spoorspijkers, bovenleiding, seinen)?

Daarnaast wil ik graag geluidsisolatie onder de sporen. Welk (dun en bewerkbaar) materiaal kan ik hiervoor gebruiken?
Titel: Re:baanplan - 2 linker handen
Bericht door: Remunj op 08 September 2010, 22:19:54
Evenals basilicum moet ik Han gelijk geven.
Niks zo vervelend om een gedeelte af te moeten breken en opnieuw op te moeten bouwen.  :( Mag je 1x raden hoe ik dat weet.
Zolang je nog in de ontwerpfase zit zou ik proberen alles zo ruim mogelijk te krijgen. Papier en/of computer is geduldig en voorkomt een hoop frustratie achteraf.

Als geluiddemping zou ik naar de Gamma gaan en daar de onderlegpalten voor tegls halen. Is ca. 5 mm dik en makkelijk te verwerken.
Zoek ook maar eens verder op het forum. Daar zijn al veel draadjes aan gewijd met voor ek materiaal de voor en nadelen.

Zelf gebruik ik 9 mm multiplex/berkentriplex. MDF is wat zwaarder en duurder. Dat geld kan je beter gebruiken voor iets wat je na het bouwen nog ziet.  :D
Maar ook over dit onderwerp is al vaak genoeg gediscusieerd hier op het forum.

Gr.
Eric