BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: jpmvsm op 29 August 2010, 21:40:03

Titel: Schaal van HO huisjes
Bericht door: jpmvsm op 29 August 2010, 21:40:03
Hallo,

Ik ben voor mijn treinbaan huisjes aan het bouwen van Holland scale 87 (ik heb ze al jaren in huis en nu eindelijk bouwen). het valt mij op dat de 2 landhuisjes zo groot zijn ten opzichte van oudere Faller of Kibri huisjes die ik nog heb. De voordeurhoogte van een fallerhuisje is bijv 20 mm. Van mij holland scale landhuisje 27 mm!
Ik vraag mij af weke schaal nu juist is en waarom er zo'n verschil is. Als je de huisjes naast lekaar zet is het geen gezicht.
Heeft een van jullie dezelfde ervaring?

Goeten,

George
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: stig op 29 August 2010, 21:43:47
Reken die 20 en 27mm nou eens om. Hoeveel is het in 1:1 en wat lijkt dan het meest logisch?
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: stig op 29 August 2010, 21:45:26
Nou?
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: Ronaldk op 29 August 2010, 21:56:03
Over het algemeen zijn oudere huisjes van veel fabrikanten niet helemaal op schaal h0 zijn. Nu zijn er meer en meer fabrikanten die "echt" op schaal gaan maken.

Even snel rekenen..... 20 * 87 = 1740mm en 27 * 87 = 2349mm Dan ga ik voor de 27mm :)

Groeten Ronald.
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: stig op 29 August 2010, 21:59:12
Laat George nou zelf even rekenen...
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: henk op 29 August 2010, 22:06:04
Te laat.
Je kunt je ook afvragen bij welk model een Preisertje door de deur kan zonder het hoofd te stoten.
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: Marc tramt op 29 August 2010, 22:08:36
Tja, toen ik begon met zelfbouw kwam ik er pas achter hoe slecht op schaal veel modelhuisjes waren..
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: T.Spat op 29 August 2010, 22:21:29
Veel HO-huisjes zijn eerder voor TT geschikt ;D vaak is het een compromis
van de producenten, een kleiner huisje past makkelijker op de treinbaan,
en dan ging men nog uit van de standaard ovale baan...

Latere modellen zijn meer op schaal, het is gewoon even kijken, en meten
en een Preisertje is dan ook wel een goed hulpmiddel ;)

Mvg,

Tis
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: prutser op 29 August 2010, 22:25:37
Ja, maar er moet wel een heel dorp met kerk, station, brandweerkazerne, stadhuis, café, winkels en liefst ook een kermis op 50x50 cm. kunnen passen.
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: P@tje op 29 August 2010, 22:45:03
Ja, maar er moet wel een heel dorp met kerk, station, brandweerkazerne, stadhuis, café, winkels en liefst ook een kermis op 50x50 cm. kunnen passen.

Niet vergeten... er moet ook altijd nog een compleet gebergte met een bos bij komen te staan, waarin de treintjes hun rondjes kunnen draaien! Leuk met allemaal die (maar liefst 7cm. hoge) dennen en bolboompjes van piepschuim en sponsmateriaal.
Nee, ff serieus... wat scenery betreft moet er nog een hoop veranderen, vooral qua schaal/maatvoering.
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: Marty op 29 August 2010, 22:47:20
ach. lego en playmobil is ook niet schaal vast, en toch spelen er nog hele volksstammen mee, nog meer als met treintjes :), en meestal zijn die ook wat normaler  ;D
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: stig op 29 August 2010, 23:18:27
Ja, tot ze legotreinen gaan bouwen... ;D
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: basdouma op 30 August 2010, 10:40:58
Daar ging het bij mij ook fout...
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: Bart-1967 op 30 August 2010, 10:46:46
Als het inderdaad om "oude" huisjes gaat is een deurhoogte van 20mm. op schaal toch wel het meest realistisch.
Hierbij ga ik er dan van uit dat de schaal 1:100 is.
De deurhoogte is in het echt dan 2 m.
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: Besselspoor op 30 August 2010, 10:49:13
Oude kitjes zijn doorgaans meer 1/100 of zelfs nog kleiner. Vooral Faller had hier een handje van. Dat was puur om praktische reden, net als R0 bogen en rijtuigen in lengteschaal 1/100. Het begon me vooral op te vallen toen Pola in de jaren '80 een serie absurd grote Duitse stadshuizen uitbracht, die dus prima op schaal bleken te zijn. Het is een trend van de laatste jaren om alles beter op schaal uit te brengen, waarbij je bestaande gebouwen dus onbruikbaar worden, of je moet ze naar de achtergrond verbannen...
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: Marc tramt op 30 August 2010, 12:14:11
Voor mij was het aanleiding om zelf te gaan bouwen, nadat ik een station kocht dat echt belachelijk klein was uitgevoerd.
Is er toch nog iets goeds van gekomen  ;D
Titel: Re:Schaal van HO huisjes
Bericht door: jpmvsm op 30 August 2010, 22:10:55
Hallo allemaal,

Jullie response bevestigt mijn waarnemingen. Oudere huisjes waren dus (om praktische redenen) iets kleiner uitgevoerd.
27 mm bij een schaal van 1:87 komt overeen met 2.35 meter
20 mm komt overeen met 1.75 meter.
De 27 mm lijkt inderdaad realistisch alhoewel wat aan de grote kant. Het betreft echter een oud boeren landhuis dus een iets hogere deur dan 2 meter zou best kunnen. Ik zal het eens checken met een preiser figuurtje.

Het mixen van oudere huisjes met nieuwe modellen wordt dus lastig (de kleinste evt meer naar achteren). Ik maak een NL baan dus meeste oude (meest Duitse) huizen kan ik toch niet meer plaatsen (te Duits). 
Het is inderdaad wel even wennen met de juiste schaal huizen. Ze vragen om meer ruimte en die is natuurlijk schaars. Zoals gewoonlijk wordt het weer woekeren met de ruimte. :)