BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Modeltreinproblemen en -vragen => Topic gestart door: Jerome op 07 December 2009, 22:58:41

Titel: Minitrix locs 12588 en 12551 decoder geeft Motorkortsluiting.....
Bericht door: Jerome op 07 December 2009, 22:58:41
Hallo,

Ik problemen met 2 Minitrix loks dit is de Displok 2 (12558) en de WLB (12551). Beide locs zijn intern identiek. Deze hebben een tijd prima op de baan gelopen met een Zimo en Kuehn decoder.  Op een gegeven moment stopten de locs met knipperende lampen. Ik ging er eerst vanuit dat de decoders kapot waren (handleiding niet gelezen ahum…). Daarna de locs niet meer gebruikt vanwege de aanbouw van mijn baan. Ook had ik dezelfde problemen met een 3e lok SBB Re282 (12188). Naar aanleiding van dit draadje heb ik mijn weer werkend gekregen door de PTC de verwijderen:
https://forum.beneluxspoor.net/index.php/topic,12122.15.html

Ik hoopte dat ook de andere locs dit ook de oorzaak zou zijn, maar helaas..... :-\

Ik heb een nieuwe Kuehn decoder ingebouwd en de PTC verwijderd en overbrugd, en helaas weer knipperende lampen….  Als ik de print overzet naar de andere loc, zelfde probleem.

Het enige wat ik me nog kan bedenken is dat toch iets mis is met motor van beide locs. Het vreemde is dat bij het programmeren van de decoder de motor wel schokjes geeft.

Iemand enig idee?  Kan de Minitrix motor de oorzaak zijn? Hoe kan ik bepalen of de motoren kortsluiting geven? Wellicht een beschadigde collector? Hoe kan ik de motor openmaken?

Kortom: Hellup!

Mvg, Jeroen.
Titel: Re:Minitrix locs 12588 en 12551 decoder geeft Motorkortsluiting.....
Bericht door: Remunj op 08 December 2009, 08:23:48
Jeroen,

Knipperende lampen zijn een teken van kortsluiting of overbelasting.
Je zou de loks eens schoon kunnen maken. Als er te veel aangekoekt vuil en vet zit krijgt de motor steeds meer moeite om te draaien en trekt meer stroom. Op een gegeven moment is dat teveel voor de decoder met de "foutmelding" als gevolg.
Een andere decoder lost dat probleem niet op.

Gr.
Eric
Titel: Re:Minitrix locs 12588 en 12551 decoder geeft Motorkortsluiting.....
Bericht door: Jerome op 08 December 2009, 08:28:35
Eric,

Dank  voor je antwoord.

Ik denk eerder dat het inderdaad eerder overbelasting is dan kortsluiting, aangezien bij het programmeren de motor gewoon kleine schokjes geeft.

Ik heb inmiddels de motor uit de lok gehaald, maar zit nu nog kijken hoe ik em verder uit elkaar kan halen om em te bekijken/schoonmaken.

Mvg, Jeroen



Titel: Re:Minitrix locs 12588 en 12551 decoder geeft Motorkortsluiting.....
Bericht door: Remunj op 08 December 2009, 08:37:35
Over het schoonmaken van motoren is al vaker geschreven op het forum.
Je hoeft de motor over het algemeen niet helemaal uit elkaar te halen.
Even hier links zoeken op schoonmaken motor voor meer informatie.

Gr.
Eric
Titel: Re:Minitrix locs 12588 en 12551 decoder geeft Motorkortsluiting.....
Bericht door: Jerome op 08 December 2009, 12:53:39
Eric,

Ik had inderdaad al gezocht op het forum. Je krijgt wel wat hits terug, maar deze gaan niet over Minitrix motoren.

Ok, ben weer aan de slag gegaan. De minitrix motor heeft een viertal kleine lipjes, Door deze om te buigen kan je het kapje eraf schuiven. Onder het kapje zit de collector en de koolborsteltjes. Helaas kan je het kapje er alleen afhalen als ook het vliegwiel van het asje haalt. Dat heb ik dus niet gedaan. Ik heb met een tandenstoker en wasbenzine de collector schoongemaakt. Met enige moeite kan je met het tandenstokertje erbij komen. Er kwam dus heel veel zwarte troep vanaf (van de koolborstels).

Daarna de motor op een gelijkstroom trafo even laten draaien.  Vervolgens de motor weer in het chassis gezet en... hij doet het weer  (y)

Dus dat is mooi, maar ik heb de loc nog niet langdurig kunnen testen. Ik vraag me wel af hoe lang hij het nog doet, ik denk dat deze motor niet echt betrouwbaar is..... Vanavond of morgen ook de motor van de andere (dispo)loc schoonmaken.

Ik ben wel van plan om de motoren te vervangen voor bijvoorbeeld Maxxon motoren. Iemand ervaring daarmee?

Mvg, Jeroen
Titel: Re:Minitrix locs 12588 en 12551 decoder geeft Motorkortsluiting.....
Bericht door: krab op 08 December 2009, 18:22:40
Hoi Jeroen,
kijk eens bij Rob op zijn site ,die heeft een minitrix taurus met maxon moter .
http://fantasia.nordkappe.nl/mt.html

groetjesss Sjaak
Titel: Re:Minitrix locs 12588 en 12551 decoder geeft Motorkortsluiting.....
Bericht door: Jerome op 08 December 2009, 19:16:19
Ha Sjaak,

Ja, ik ken rob zijn site en zijn draadje op het N spoor forum over de aanbouw/uitbreiding van zijn baan (ik jaloers  ;D). Ik zal binnenkort Rob wel een berichtje sturen. welk type motor hij heeft gebruikt en waar deze is gekocht.

Thanks.

Ps, de laatste loc moet ik nog aanpakken. Ik zal wel kijken of ik ff een fotoverslagje kan maken.

Groet, Jeroen.
Titel: Re:Minitrix locs 12588 en 12551 decoder geeft Motorkortsluiting.....
Bericht door: Menno op 08 December 2009, 19:29:27
Nou heb ik echt geen flauw idee van minitrix maten (en dan bedoel ik dat me maar moeilijk een voorstelling kan maken van het formaat) maar is dit niet iets?

(http://www.m-voorloop.nl/model/br54revisie/_dsc9289.jpg)

Het motortje meet ongeveer 12 x 15,5 x 27 mm, en is in meerdere cd-rom drives/cd/dvd-branders te vinden.