BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: Peter Kleton op 08 October 2009, 23:24:32
-
Goedenavond,
Door een vergissing heb ik deze vraag eerst op het Koploper forum gezet, maar hij hoort hier thuis.
Ik probeer dus een lokdecoder te programmeren met de MultiMaus. Daarna wordt het treinstel door Koploper geijkt.
Dit ijken zelf gaat goed.
het probleem is, dat ik niet weet of de CV waarden wel over komen die ik met de Maus stuur.
Enkele belangrijke CV waarden zijn :
Cv 2 =2 , CV3 en 4 zijn 1 . CV 5 = 50 ( Kan max 64 zijn bij ESU ) . CV 6 = 20.
Ik heb de CV waarden 1 t/m 5 met de snelprogrammeer methode gedaan en CV 6 op de wat langere methode.
De trein rijdt 192 Km/h op stap 20. Niet goed dus.
Wie helpt ?
Vr gr Peter
-
Met CV5 stel je de maximum snelheid in. Als je van mening bent dat de huidige snelheid te hoog is, dan moet je dus CV5 verlagen. Voor zover ik snel kan nagaan staat die bij ESU vaak default op 42. Jouw instelling met 50 is dus daar boven.
Pas CV5 aan en doe de meting nogmaals. En desnoods herhaal je dit nog 'n keer. Je mag niet uitgaan dat de CV5 waarde lineair overeenkomst met de eindsnelheid.
Sander
-
Hoi Peter, CV 5 nog verder naar beneden ( b.v. 24 voor ca. 95 km/h ) en CV 6 op de helft van 5 dus 12.
Dan opnieuw ijken.
Grtzz,
Karst
P.S. Wat is dat eigenlijk voor lok. Lijkt me een aardig racemonster... ::)
[Edit]
Sander had net even eerder een antwoord. Mijn ervaring bij ESU LoPi 3.0 DCC is, dat CV 5 default op 'max' = 64 staat en CV6 op ergens begin 20. Als je dan CV 5 naar beneden brengt heb je idd geen lineair gedrag. Door CV 6 steeds op de helft van CV5 te houden heb je dat wel ;)
[/Edit]
-
Hallo Sander & Karst
Bedankt voor jullie reakties.
Dat racemonster is een Plan V stel van Fleischmann.Hij is bij het doen van de eerste meting al een keer uit de bocht gevlogen.
2 uur later:
Inmiddels heb ik van het treinstel 888 z'n CV's veranderd:
CV 5 en 6 heb ik 25 en 13 gmaakt. Bovendien kwam ik in de handleiding van ESU nog tegen , dat je de CV's voor 54 en 55 bij een Fl. ''Rundmotor '' op resp. 14-18 en 20 moet zetten . Deze CV's zijn voor de lastregeling.
Nu rijdt hij prima.
Beide heren bedankt voor je hulp. :)
Vr gr, Peter
-
Is er wel sprake van een racemonster ? De snelheidmeting van Koploper geeft natuurlijk heel vreemde antwoorden als je bij de baanvaklengte een foutje maakt. Op die manier kun je makkelijk een meetfout introduceren.
Sander
-
Hoi Sander,
Nee geen meetfoutje, de meetafstand was ca 1m 80.
Inmiddels is het in orde gekomen met het ijken.
Vr gr, Peter
-
Inmiddels zie ik ook de "2 uur later:" aanvulling hierboven. Mooi dat het opgelost is en de trein weer prima kan rijden.
Sander
-
Ik begrijp uit dit draadje dat de juiste volgorde is:
- eerst de MAX CV op de juiste waarde zetten
- dan pas ijken
Waarom is dat als ik vragen mag?
Wat ik zelf doe is in Koploper de waarden hoger dan de gewenste max snelheid op 0 kmh zetten. Dat creƫert niet meer stappen of zo, toch?
Bovendien geef je per trein ook in Koploper nog een max snelheid aan, dus hoger komt'ie toch niet...
Gerard
-
Gerard,
Heel simpel.
Door eerst je Vmax in te stelen en dan pas te ijken benut je het volledige bereik van de decoder.
Jij gebruikt nu maar een aantal stappen.
Stel. Je lok mag max 100 km uur rijden.
Stel de decoder staat ingesteld zodat je 200 km/h rijdt en heeft 28 snelheidsstappen.
Ga je nu de trein regelen dan zit je bij stap 14 al bij je max snelheid (100 km/h). Je regeling is dus veel grover (grotere verschillen tussen de stappen.
Regel je nu eerst je decoder af zodat stap 28 100 km/h is en dan ijkt dan benut je het volleidge bereik van de decoder en de snelheidsverschillen tussen de verschillende stappan zijn kleiner.
Ergo je trein rijdt soepeler en is nauwkeuriger te regelen.
Gr.
Eric
-
Hallo Gerard,
Het kan zo wel als jij zegt, (Denk ik, met een beetje twijfel) Je verandert dus bij ''jouw'' manier niet de fabrieksmatige CV waarde en gaat dan met K. ijken hoe hard hij rijdt, maakte de stappen die te snel zijn 0Km en dus rijdt K dan niet harder dan de stap met de hoogste waarde als V max.
Nu pas vandaag realiseer ik mij, dat het ijken van Koploper niets anders is, dan een lijst maken van de snelheden die de stappen opleveren bij een gegeven CV waarde of waarden.
Het enige nadeel is , dat het aantal stappen minder wordt.
Mijn trein reed 192km met stap 20, dus dan zou ik maar mss 15 of 16 snelheidsstappen hebben gehad voor V = 135 Km .
Het is maar wat je wil..
Vr groeten,Peter
-
Laten we even uitgaan van 28 snelheidsstappen.
Als je in Koploper de maximum snelheid begrenst, wil dat dus zeggen dat Koploper de hoge snelheidsstappen niet mag gebruiken. Dus bijvoorbeeld tot maximum stap 20. De overige 8 stappen worden dan niet gebruikt.
De snelheid tussen de stappen is dus nog maar verdeeld over 20 stappen.
Door eerst via CV instellingen het maximum in te stellen, kun je in Koploper gewoon met alle 28 stappen werken. De snelheid tussen de stappen is nu verdeeld over 28 stappen.
Gevolg is dat in die tweede situatie de sprongen tussen de stappen wat kleiner zijn en er dus een soepelere besturing zal ontstaan. De snelheid neemt niet meer grote sprongen toe of af.
Sander
-
En nog een kleine aanvulling over CV5 en CV6.
CV5 is je maximale snelheid.
CV6 is de snelheid halverwege je regelbreik.
Ze je CV6 op de helft van CV5 dan krijg je een lineaire snelheidsopbouw. Vindt ik zelf niet zo mooi. Een lok trekt in het echt ook niet lineair op maar heeft een massa traagheid.
Door CV6 op bv. 1/3 van CV5 te zetten. Krijg je in de lagere snelheidsstappen een nog fijnere verdeling. Als de lok dan eenmaal een gangetje heeft worden de stappen groter en trekt de lok sneller door.
Zeker bij rangeerloks krijg je zo een hele fijne regeling.
Gr.
Eric
-
Laten we even uitgaan van 28 snelheidsstappen.
Als je in Koploper de maximum snelheid begrenst, wil dat dus zeggen dat Koploper de hoge snelheidsstappen niet mag gebruiken. Dus bijvoorbeeld tot maximum stap 20. De overige 8 stappen worden dan niet gebruikt.
De snelheid tussen de stappen is dus nog maar verdeeld over 20 stappen.
Door eerst via CV instellingen het maximum in te stellen, kun je in Koploper gewoon met alle 28 stappen werken. De snelheid tussen de stappen is nu verdeeld over 28 stappen.
Gevolg is dat in die tweede situatie de sprongen tussen de stappen wat kleiner zijn en er dus een soepelere besturing zal ontstaan. De snelheid neemt niet meer grote sprongen toe of af.
Sander
Mannen, bedankt!!!
Ik ga opnieuw ijken. Aan de hand van jullie antwoorden realiseer ik me dat ik een en adner door elkaar had gehaald met de aanname dat het goed zou gaan.
Ik begrijp nu van jullie dat de DCC decoder de maximaal ingestelde snelheid in CV5 opdeelt in 28 stappen. Nu ik het zo opschrijf denk ik: DUUH, dat ik dat zelf niet had bedacht zeg... ::) Pffft...
Gerard
-
Erg nuttig dit draadje. (y) (y)
Heb me ook nooit gerealiseerd dat als je in Koploper de maximum snelheid regelt er minder stappen effectief gebruikt worden.
Had het wel kunnen weten want je ziet in de snelheidsopbouw per stap dat hij een aantal stappen aan de bovenkant en onderkant niet meeneemt. (onderkant ivm de minimale cv waarde om de trein in gang te zetten en bovenkant vanwege bereiken max. snelheid)
Wist dus niet dat je dit kon oplossen door eerst de CV5 in te stellen om gewenste maximum snelheid.
Staat dacht ik ook niet ergens omschreven in de handleiding van koploper.
Blijkt dat het weer nuttig is om mee te lezen............. ;)
-
Hallo,
Leuk dat er nu meer dan een persoon is geholpen.
Dat had ik niet gedacht toen ik mijn probleem meldde hier. ;D
Alle helpers bedankt.
Vr gr, Peter