BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Modeltreinproblemen en -vragen => Topic gestart door: Jimmy op 08 June 2009, 17:00:56

Titel: HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: Jimmy op 08 June 2009, 17:00:56
Ik heb vorige week een 2de hands Lima IRM set gekocht.
Van buiten ziet het model puntgaaf uit en zo verwachtte ik ook de rest van het model.

De IRM is omgebouwd naar digitaal middels een Lenz decoder en heeft ondertussen een paar rondjes over de baan gemaakt, MAAR...
De motor maakt ontzettend veel herrie en loopt niet mooi. Ik ga ervanuit dat deze dus helaas overleden is.

Nu heb ik het een en ander gelezen over modelltorque motoren met automatic torque control. Is dit wat en past dit in een IRM/ is dit te krijgen voor een IRM?
Of zijn jullie van mening dat ik er beter aan doe om een Mashima motor te bestellen (vervangmotor voor de IRM volgens GM&S)
Of zijn er nog andere alternatieven?

Ik heb zojuist de plaatselijke treinenzaak gebeld en die vertelden me dat er niets meer van Lima te verkrijgen is qua onderdelen.

Iemand een oplossing?
Titel: Re:HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: MopperSmurfje op 08 June 2009, 18:41:51
Is terug brengen naar de vorige eigenaar een optie? Er worden er genoeg aangeboden, koop een andere!
Titel: Re:HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: tinus op 08 June 2009, 18:55:08
Jimmy,

Ik dacht dat de modeltorque een vervangingsmotor is voor de oude lima rondmotor.
In de IRM zit deze volgens mij niet.

Zit het probleem wel in de motor?
Heb je het motorstel al eens los gehaald?

Zo niet probeer dit eens en probeer dan de motor uit te bouwen.
Laat deze dan eens aan een losse trafo draaien.
Probeer ook de aandrijving eens te draaien.

Tinus.
Titel: Re:HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: Deetrein op 08 June 2009, 19:44:44
Jimmy,

bij mij was het probleem dat aan één kant de cardan [zwart staafje] losgeschoten was, toen hij 'rare geluiden maakte bij het rijden.
Dus even open maken.

Erich
Titel: Re:HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: henk op 08 June 2009, 19:55:17
De IRM heeft een middenmotor met cardanaandrijving. Modeltorque is voor de oude draaistelmotor bedoeld.
Het model rijdt soepelder dan modellen met de draaistelmotor, maar het is geen Roco en erg geruisloos is het model van zichzelf ook niet.
Maar het moet natuurlijk niet te gek worden. Er zijn wel degelijk onderdelen te koop. In Houten staat altijd een handelar die intertijd de hele onderdelenvoorraad van de Nederlandse importeur heeft opgekocht en daarbij zitten alle mogelijke IRM-onderdelen.
Titel: Re:HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: C_Jabaaij op 08 June 2009, 20:21:13
Welk type Lenz decoder zit er in? Misschien wel de oorzaak van de herrie, als de motor op "laag frequent" aangestuurd wordt.

Koos Jabaaij.
Titel: Re:HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: System-M op 08 June 2009, 22:47:57
zoals eerder aangegeven:
Zit het probleem wel in de motor?
Heb je het motorstel al eens los gehaald?

Ik heb een IRM gehad die ook flink wat herrie maakte (soort 'knorgeluid'), vooral in bochten en als de motorbak achteruit reed. Na vervanging van de cardanassen door nieuwe was het probleem wonderwel verholpen.

grt
Marc
Titel: Re:HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: MMMark op 08 June 2009, 22:53:06
Lik vet?
Titel: Re:HO, Lima IRM, 149857S, motor maakt lawaai
Bericht door: Jimmy op 08 June 2009, 23:11:24
@Kareltje: Aan zo'n reactie heb ik helemaal niks... geen verder commentaar

@De meer serieuze reacties waar we wat aan hebben (y)

Ik heb het hele zaakje gisteren uit elkaar gehad. De tandwielkastjes boven de wielstellen zijn helemaal schoongemaakt en opnieuw ingevet.
Ik heb de motor eruit gehaald en los aan een trafo gehangen. Er komt dan wel wat geluid vanaf, maar niet abnormaal veel.

Het probleem met loslopende cardanassen had de vorige eigenaar al aangepakt door langere cups zelf te draaien/frezen. Dit is overigens perfect gedaan.

@Jabaaj: Ik denk dat wij qua gedachte op 1 lijn zitten. Er zit een Lenz 1035 decoder is. In al mijn overige loc's zitten ESU decoders die je naargelang je motortype/fabrikant kunt instellen. De Lenz kan dit niet.

Om dit te proberen blijft maar 1 optie over: Ik zal er maar een ESU insolderen