BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: dracul op 04 May 2009, 09:12:18

Titel: grootte van rondje in H0
Bericht door: dracul op 04 May 2009, 09:12:18
Hai,

Ben voor de zoveelste keer aan het herbeginnen en probeer nu een leuk baanontwerpje te maken, maar waar ik tegenaan loop is dat je wel een hele grote vlakte nodig hebt om helemaal rond te komen, of ligt dat aan mij? In H0 al snel een 85 a 90 cm voor een cirkel? Zijn daar andere oplossingen voor?
En, wat ik me afvroeg, hoe doen jullie dat indien een trein aankomt op een doodlopend spoor? Als mijn stoomlocje bij een doodlopend spoor eindigt, dan zou ik 'm (zonder 'm op te pakken en om te draaien) vervolgens alleen maar achteruit kunnen laten rijden, wat voor mijn gevoel toch een beetje raar is.
Een keerlus, heb je toch weer dezelfde grootte qua ronding voor nodig, of vergis ik me nu ergens?

Alvast bedankt voor een tip/suggestie!
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Aspelix op 04 May 2009, 09:23:45
 (y) (y) (y)

Helemaal goed gezien.
Valt niets op af te dingen.

Succes en veel plezier.... ;D

Groeten, Ruurd
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Wim Ros op 04 May 2009, 09:28:00
Hai,

En, wat ik me afvroeg, hoe doen jullie dat indien een trein aankomt op een doodlopend spoor? Als mijn stoomlocje bij een doodlopend spoor eindigt, dan zou ik 'm (zonder 'm op te pakken en om te draaien) vervolgens alleen maar achteruit kunnen laten rijden, wat voor mijn gevoel toch een beetje raar is.

Vroeguh hadden ze daar een oplossing voor in de vorm van een draaischijf, of een driehoek.

Mvg
Wim.
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Maarten op 04 May 2009, 09:32:34
Een keerlus, heb je toch weer dezelfde grootte qua ronding voor nodig, of vergis ik me nu ergens

Een bocht is een bocht, dus die zal in een keerlus niet kleiner zijn. En met een keerlus is de totale oppervlakte nog groter dan een cirkel omdat het eigenlijk een druppelvorm wordt.

Ik gebruik in HO de kleinste boogstraal, die is pak em beet een slordige 70 cm. Maar niet elk materieel vindt dat leuk.

Succes  (y)

groeten
Maarten
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: dracul op 04 May 2009, 09:36:04
Die optie van een draaischijf had ik ook al gezien, maar in dit stadium ben ik al lang blij als ik een leuk baanplannetje weet te knutselen en de benodigde railsstukjes bijelkaar weet te sprokkelen. Het budget is (helaas) niet zo groot, dus zal het moeten doen met een paar tientjes per maand maximaal, dus dat is niet direkt een optie.
'k Zal creatief moeten zijn met de benodigde ruimte, dat wordt me wel duidelijk  :(

Kleinste boogstraal die er is? Over wat voor rails hebben we het dan? Ik heb zelf een startdoos van Fleischmann waar bogen in zitten van 36 graden? (fleischmann 6125) Ik ga toch niet met hele lange treinen rijden en zal het voorlopig ook met een paar kleine startlocjes moeten doen, dus wellicht dat dat een oplossing kan zijn?
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Maarten op 04 May 2009, 09:41:59
de 6125 is radius R2 en geeft cirkel van 84 cm.

Je hebt ook nog 6120, ook 36 graden, maar die geeft cirkel van ca 71 cm.
Die laatste gebruik ikzelf nu noodgedwongen-

Dan wel op blijven letten wat voor materieel je wilt rijden.

En voor gebogen trajecten vinden de meesten dit natuurlijk geen gezicht, want niet natuurgetrouw. Maar voor die plekken waar je noodgedwongen een cirkel aan moet leggen op beperkte oppervlakte is dit een mogelijkheid

gr
Maarten
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Klaas Zondervan op 04 May 2009, 09:44:16
Ik gebruik in HO de kleinste boogstraal, die is pak em beet een slordige 70 cm.
Maarten, je verwart boogstraal met diameter.

Wat de vraag betreft, om een beetje behoorlijk rond te komen heb je inderdaad een breedte van minstens 80 cm nodig. Hoewel ik dat persoonlijk erg krap vind.
Maar je hoeft niet perse rond te rijden. In het echt doen ze dat ook niet. Daar is een spoorbaan bedoeld om van A naar B te komen.
En voor je stoomlocs kies je dan types die in het echt ook achterstevoren voor een trein konden staan. Heb je die draaischijf ook niet nodig.
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Jefftrack op 04 May 2009, 09:44:23
Men mag me corrigeren als ik het fout heb maar de kleinste boogstraal is de R2 en daar hebben de grotere treinstellen nogal wat moeite mee. Ik heb altijd begrepen dat voor de grotere treinstellen de R3 minimaal is.

Jeffrey
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Maarten op 04 May 2009, 09:47:46
Maarten, je verwart boogstraal met diameter

Slordig van me Klaas. Ik bedoelde te zeggen dat met de kleinste boogstraal je een diameter van ca 70 cm kunt krijgen. Beetje in turbotaal uitgelegd op die manier. Excuus voor de eventuele verwarring.

En ik begrijp jullie verder wel met die minimaal gewenste boog. Maar áls je een zo klein mogelijke cirkel wilt, en die is niet zozeer in beeld, én je houdt rekening met materieel, dan kún je desnoods de R1 toepassen.

Ik doe dat zelf nu ook voor een baantje waarbij ik absoluut gebonden ben aan maten.
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Aspelix op 04 May 2009, 09:58:14
Van Piko is R2 => 422 mm, de diameter is dan Hart-op-Hart 84,4 cm, buitenkant biels ca 87 cm.

Groet, Ruurd
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Klaas Zondervan op 04 May 2009, 10:01:17
Men mag me corrigeren als ik het fout heb maar de kleinste boogstraal is de R2......
Hangt er vanaf over welk railsysteem het gaat. Bij Roco beginnen ze bij R2, maar dat doet toch vermoeden dat er ooit ook een R1 heeft bestaan.
Bij Märklin bestaat R1 nog steeds.
Als je een beetje creatief omgaat met flexrail kun je nog veel kleinere boogstralen maken. Maar dat zou ik niet aanraden.
Mijn advies blijft: als je te weinig ruimte hebt om behoorlijk rond te gaan, maak dan een spoorbaan van A naar B. Dan kun je zelfs op een breedte van 20 cm nog iets moois maken.
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: hobbybobby op 04 May 2009, 10:11:07
Die optie van een draaischijf had ik ook al gezien, maar in dit stadium ben ik al lang blij als ik een leuk baanplannetje weet te knutselen en de benodigde railsstukjes bijelkaar weet te sprokkelen. Het budget is (helaas) niet zo groot, dus zal het moeten doen met een paar tientjes per maand maximaal, dus dat is niet direkt een optie.

Je kan ook zelf een draaischijf maken die je handmatig laat draaien, dit scheelt je een heleboel ruimte en vergroot je rijplezier.
Als je de draaischijven (1 links 1 rechts) dan redelijk dicht op je rand maakt, hoef je er ook geen extra constructie onder de baan voor te maken. Alleen precies uitmeten en uitlijnen.

succes

Rob
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Maarten op 04 May 2009, 10:13:17
R1 van Fleischmann profi toegepast IN een tafel (vandaar de noodzaak voor krappe cirkel)
Is echt maar ca 71 cm en een stoomloc gaat er smooth doorheen. Ik wil er alleen maar mee zeggen dat het kan, zolang je maar niet alles aan materieel er doorheen wilt jagen. Wil je alles openhouden aan opties kun je beter een grotere boogstraal nemen. Voor mijn beperkte doel is het prima.

(http://www.bouwkunstig.nl/maqu/tafel/schot03.jpg)

zie ook Tafelbaan bij "Wat zijn we aan het bouwen"
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: alexboom op 04 May 2009, 12:55:53
Zag laatst een draaischijf van hornby voor ongeveer 70 euro.
Of het wat is weet ik niet maar de prijs is zeker instressant.
http://www.hornby.com/track-91/r070/ (http://www.hornby.com/track-91/r070/)
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: dracul op 04 May 2009, 22:07:38
Dank jullie wel voor jullie reakties. Ik zal eens kijken. Een draaischijf zit er voorlopig nog niet in, maar zal eens kijken of ik de tafel wat kan aanpassen en een grote cirkel kan verstoppen onder een berg. Ik vind het toch wel leuk als een trein een rondje kan rijden, zonder de hele tijd vooruit/achteruit te moeten schakelen.
Ik ga weer brainstormen! Bedankt!
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Klaas Zondervan op 04 May 2009, 22:10:08
Ik vind het toch wel leuk als een trein een rondje kan rijden, zonder de hele tijd vooruit/achteruit te moeten schakelen.
Dat vooruit/achteruit schakelen kan je ook door een automaat laten doen. 8)
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: dracul op 04 May 2009, 22:41:09
Hehe, dat las ik zo straks inderdaad, zo'n setje van Conrad. Wil ik sowieso gaan gebruiken voor een werklocje bij mijn steengroeve. Die tuft dan heen en weer, los van de rest van het grote traject.
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Thurbo op 05 May 2009, 13:59:33
Is een fiddle yard geen optie? Met van die uitneembare opstel sporen op plankjes of in u-vorm goten? als je trein dan in de fiddle yard staat dan pak je het plankje/U-goot, met daarop/in je trein, op en draait hem heel makkelijk om. Met wat reserve plankjes/goten kun je dan ook eens een andere trein laten rijden.
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: MMMark op 05 May 2009, 14:20:31
We zouden een omkeer-automaat moeten ontwerpen, een ding dat een hele trein 180 graden draait. En dat moet i.v.m. het ruimte-beslag in *vertikale* richting gebeuren (en met een halve schroef).
Titel: Re:grootte van rondje in H0
Bericht door: Maurice K op 05 May 2009, 15:33:58
Hi dracul

Ik heb ook niet veel ruite voor mijn baan. Je geef aan dat je de treinen korst gaat houden. Ik ga achter mijn achtergrond rijden. Misschien ook een idee. Als je in modules gaat bouwen kan je altijd nog eens naar een ovaal of... uitbereiden.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Visio_Baan2_indeling_Verl_v22_1.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Visio_Baan2_indeling_Verl_v22_1.jpg)

Gr Maurice