BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: Marcel (BR643 Talent) op 12 February 2009, 10:29:41
-
Hé allemaal,
Mijn modelspoorbaan wil ik gaan aansturen met Koploper en MRdirect of DDW of zoiets. Hierbij sluit ik nu (voor proefjes) de booster rechtstreeks aan op de COM-poort. Dit werkt, maar ik lees op verschillende plaatsen dat het wellicht toch verstandig is hier een optocoupler tussen te zetten. De vraag is alleen: hoe doe ik dat?
Voor het grootste deel moet me dit wel lukken, alleen voor het DCC-signaal uit de COM-poort weet ik niet echt goed hoe ik dit moet oplossen. Als ik een optocoupler aansluit op de COM-poort, hoe zorg ik dan dat ik aan de uitgang weer netjes een symmetrisch signaal krijg tussen -12 en +12 Volt, waarop ik een aantal boosters (in mijn geval de Tams B-2) kan aansluiten? Heeft iemand anders dit wel eens gedaan en, zo ja, heb je daar toevallig ook een schemaatje van?
Groeten, Marcel
-
Hallo Marcel,
Bij mijn vorige H0 baan had ik ook MRDirect en Koploper.
Ik heb geen optocoupler gebruikt, hij wordt ook niet vermeld in de handleiding van MRD. (De pas verschenen Versie 7 ) Op pag 43 van de handleiding staat de wss ook bij jouw bekende schakeling, waarbij de booster direct op de Compoort/ RS 232 kabel wordt aangesloten.
Ik begrijp dat je het voor je gevoel beter zou vinden als er een optocoupler tussen zat, maar ik heb er nooit problemen door gehad , dat hij er niet was.
Als je toch een optocoupler er tussen wil hebben, moet je er twee hebben , een voor de positieve- en een voor de negative helft van het signaal.
Een schema heb ik niet, ik hoop dat je zelf een scoop hebt, dan moet het wel lukken.
Vr Gr Peter
-
Peter,
Op dit moment gebruik ik inderdaad gewoon het schemaatje uit de MRdirect handleiding. Ik heb hier ook nog nooit problemen mee gehad, maar wil dit ook voor de toekomst voorkomen. Enerzijds wil ik voorkomen dat eventuele problemen op de baan mijn computer slopen (hoewel ik daar nog niet zo heel bang voor ben), anderzijds wil ik mijn modelspoor ook beschermen tegen problemen met mijn computer. Een tijdje terug heb ik bij een oude PC een defecte voeding gehad, die er wel voor gezorgd heeft dat een deel van de aangesloten randapparatuur ook overleden is (waarschijnlijk een te hoge spanning op één van de lijnen).
Op verschillende websites (en volgens mij ook hier op het forum) heb ik weleens wat gelezen over het aansluiten van de booster via een optocoupler, alleen nergens vind ik een schema van hoe ik dat dan precies doe. Een scoop heb ik niet, dus dat maakt het moeilijk om zelf wat te ontwikkelen.
Groeten, Marcel
-
Nou volgens mij is dat hier nog nooit besproken. Denk dat je in de war bent met de aansluiting van de S88 op de LPT-Poort.
Mvg
Wim.
-
Ik heb er ook een optocoupler tussen zitten.
Ik heb het schema zo niet bij de hand maar je hebt er 2 nodig.
Er zitten er 2 in 1 IC.
Voor de positieve en negatieve puls. Achter beide opto's heb ik
dacht ik een opamp gezet, 1 inverterende en 1 niet inverterende
die dacht ik gewoon volledig versterken tegen hun voedings
spanning aan. Als je die 2 weer samenvoegt heb je het originele
signaal terug dat je kan gebruiken voor je eindtrap.
Het kan geheid ook anders maar dat zal dan wel.
Dit was even uit mijn hoofd, maar het is wel handig om het wel te
doen. Op mn werk is er ook al een seriele poort opgeblazen doordat
we er foutieve circuits aan hadden gehangen.... zit je niet op te wachten...
En het kost zowat niks. EN je hebt wat te klooien.... ;D
Suc6
Collin
-
Ik ben met zoiets bezig voor de Selectrix bus.
Dat baseer ik op de ingangsschakeling van de OpenDCC decoder (Google).
Daar zit een 6N136 in, dat is een snelle optocoupler (snelheid is nogal van belang).
Andere mogelijkheid; koop gewoon een standaard kastje waarmee je een RS232 poort galvanisch kunt scheiden?
Daar zijn vast ook wel schakelingetjes voor te vinden...
succes,
-
@Wim: In dit draadje (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=16967.msg256275#msg256275) wordt ook gesproken over een optocoupler in het DCC-signaal, maar dat is in een iets andere applicatie. Misschien toch ook wel bruikbaar in mijn geval.
@Nijboer: Zou je dat schema misschien (thuis) kunnen opzoeken? Twee optocouplers gevolgd door een opamp klinkt wel zinnig. Waarschijnlijk kan dit ook wel met één opamp, die afhankelijk van welke ingang hoger is gewoon clipt tegen zijn voedingsspanning (van bijvoorbeeld + en - 12 Volt). Als je me met een schemaatje zou kunnen helpen, heel graag. Dan heb ik tenminste een mogelijkheid waarvan ik weet dat ie werkt.
@HansQ: Ik heb geen idee wat voor signalen er over de Selectrix bus gaan. Met de OpenDCC decoder ben ik wel bekend (deze heb ik zelf ook nagebouwd op gaatjesprint). Het probleem zit 'm met name in het terug een symmetrisch signaal tussen (bijvoorbeeld) +12 en -12 V, aan de uitgang van de optocoupler (wat bij de decoder niet gebeurt).
-
Maar dat is een geheel ander verhaal.
Iedere DCC booster is opto isolated.
Dus als je een DCC booster gebruikt is het al gescheiden van elkaar.
Met andere booster is dat niet nodig.
Mvg
Wim.
-
Iedere DCC booster is opto isolated.
Wim, weet je dat heel zeker? In het kader van dit draadje was ik aan het googelen naar DCC boosters om te zien hoe de ingangsschakeling in het algemeen in elkaar zit. Ik heb nl. wel eens een boosterschema gezien met een dubbele opto in de ingang, maar nu kon ik dat niet meer terugvinden. Wel een aantal zelfbouwschema's gevonden met een directe enkelvoudige ingang, dus voor een signaal dat schakelt tussen +12V en niks.
-
Klaas, zover ik weet zijn de booster van de bekende merken dat allemaal. DIY valt daarbuiten.
Mvg
Wim.
-
Wim, weet je dat heel zeker? In het kader van dit draadje was ik aan het googelen naar DCC boosters om te zien hoe de ingangsschakeling in het algemeen in elkaar zit. Ik heb nl. wel eens een boosterschema gezien met een dubbele opto in de ingang, maar nu kon ik dat niet meer terugvinden. Wel een aantal zelfbouwschema's gevonden met een directe enkelvoudige ingang, dus voor een signaal dat schakelt tussen +12V en niks.
Klaas,
De booster van PACO - The Pows - BoosterR-CDE heeft een dubbele opto op de ingang. Zie schema op zijn site : http://www.tinet.cat/~fmco/home_en.htm (http://www.tinet.cat/~fmco/home_en.htm)
Theo.
-
Theo, zo'n soort schema bedoelde ik. Wellicht kan Marcel dat als inspiratiebron gebruiken.
-
Hallo,
Nu we het toch over het ingangscircuit van boosters hebben , zou ik willen weten hoe mijn gebruikte Marklin type 6604 boosters omgaan met het ingangssignaal bij kortsluiting van hun uitgang.
Want als er sluiting optreedt en de booster afschakelt, meldt Koploper dit en laat de MRD PC het uitgangdssignaal af schakelen.
Toch zit er geen aparte melddraad op deze booster. Kan het zijn dat de 6604 zijn - ingang - aan de nul legt, zodat de bron (Hier de MRD PC ) merkt dat er sluiting is, en dan op zijn beurt ook afschakelt?
Wie ? Wim, Klaas ?
Met vr gr , Peter
-
VAnuit de M* is er geen kortsluitsignaal naar MRD.
Hiervoor moet een aparte kortsluitdetector gemaakt worden (zie MRD handleiding)
De M8 booster heeft alleen maar data in.
Het zou kunnen dat de 6604 zelf een kortsluitbeveiliging heeft.
Dat zou je in de handleiding terug moeten kunnen vinden.
mvg Rieks
-
Hallo Rieks,
Opeens kreeg ik een idee, dat ik zelf met een functie generator en een scope kon kijken wat er gebeurt .De MRD PC heb je niet zo even 1,2,3 aan de praat.Een functie generator heb ik wel .
En wat gebeurde er? :D
Toen ik de uitgang van de M**Booster kortsloot , sprak na een seconde of 3 de thermische beveiliging aan.Ik haalde de kortsluiting weer weg , en na een sec of 10 kwam hij weer terug met zijn output.
Maar op de ingang van deze booster was niets waar te nemen, het signaal bleef er gewoon staan.
Er moet dus wat anders zijn , wat aan de MRD pc meldde , dat er sluiting was ,en dat dan wat jij bedoelt.
Ik zal het nogeens proberen te vinden in de MRD doc.
Groeten,Peter
-
Peter,
Met alle respect, maar dit gaat over een heel ander onderwerp dan mijn oorspronkelijke vraag. Misschien kun je beter een eigen draadje starten. Mensen kunnen jouw draadje dan gemakkelijker vinden (waardoor er waarschijnlijk meer reacties op zullen komen) en dit draadje dwaalt niet steeds verder af (waardoor er nooit een antwoord komt).
Groeten, Marcel
-
Hallo Marcel,
Je hebt helemaal gelijk.
Het is idd beter even een nieuw draadje ter starten, dan hier mee te liften.
Vr Gr , Peter
-
(waardoor er nooit een antwoord komt).
Marcel,
Theo Maassen heeft een link gegeven naar een site waar een booster staat met opto-ingang. Is dat geen antwoord?
Ik verwachtte dat je daardoor minstens op een idee was gebracht.
-
Klaas,
Die opmerking tussen haakjes bedoelde ik eigenlijk meer algemeen (en niet specifiek voor dit draadje) en met een antwoord bedoelde ik eigenlijk meer een conclusie (en niet gewoon een antwoord op mijn vraag).
Wat die link van Theo Maassen betreft: ik heb dat schema inmiddels bestudeerd, maar dat is in mijn geval niet helemaal toepasbaar. In dat schema zitten er aan de ingang een dubbele opto, maar die wordt gevoed met 5 V. De uitgang hiervan is dus een signaal tussen 0 en 5 V, wat aan een PIC en aan de ingang van de L6203 (de uiteindelijke driver) hangt, die dus schijnbaar werkt met een ingangssignaal tussen 0 en 5 V. De Tams booster heeft echter een ingangssignaal tussen -12 en +12 V nodig, en het probleem is juist hoe ik dat ga doen. Het idee met een opamp als comparator, wat hier eerder genoed werd kan daar wel bij helpen, maar ik heb nog geen tijd gehad om dat uit te werken (en weet ook niet helemaal zeker of ik daar helemaal uitkom)...
-
Aangezien ik vrees dat we hier nog een heleboel over heen en weer kunnen praten, leek het me beter om maar gewoon een aftrap te nemen. Dan hebben we tenminste iets concreets om over te praten. Commentaar? Schieten maar!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/optobooster.gif)
https://images.beneluxspoor.net/bnls/optobooster.gif (https://images.beneluxspoor.net/bnls/optobooster.gif)
-
Thanks!
Commentaar? Ja, ik zou nog een weerstandje in serie met de LED in de opto plaatsen ;)
Als dit al werkt, dan zat ik dus weer veel te moeilijk te denken. Ik zal dit weekend 'ns even gaan zoeken naar een verkrijgbare snelle optocoupler met een transistor (en dus geen logische poort) als uitgang.
-
Commentaar? Ja, ik zou nog een weerstandje in serie met de LED in de opto plaatsen ;)
Had ik ook gezien, vlak nadat ik hem gepost had. Maar ik dacht: tijd zat voor correctie.
Je hoeft overigens maar 1 weerstand te plaatsen, in de lijn die uit SIG komt. In het originele schema is dat TxD als ik me niet vergis.
-
Snap ik, want de LEDs staan anti-parallel en dus zal er altijd maar eentje tegelijk branden. Ik heb hier aan optocouplers op dit moment een ILQ620, een PC847 en een 6N139. Die laatste is er maar eentje, dus daar kan ik (voor dit doel) niet zoveel mee. Ik zal, als ik tijd heb, dit weekend wel 'ns wat proberen met de PC847.
-
Hoi,
Ik heb mn schema nog niet gevonden.
Het lijkt op dat wat Klaas heeft afgetrapt.
Ik heb een of ander vreemde (snelle!) opto gebruikt die wij
op ons werk ook toepassen en die mocht maar 5V hebben of zoiets.
In de specs er van staan ook nog het eea aan C's en zo die er
voor de stabiliteit bij moeten.
Om die 5V omhoog te krikken had ik dat zo met die opamps bedacht.
Ik denk dat je dat schema dan wel zelf kunt invullen.
Ik heb dat toen ook met een pulsbak en een scoop uitgevogeld om
het uit te testen. Het stelt niet veel voor hoor!!
(Maar ja, wat stelt een booster in den beginne nou voor?)
groet,
Collin
Collin
-
Volgens mij zijn de ILQ620 en PC847 veel te langzaam voor jouw toepassing...
-
Om strakke/steile flanken te krijgen zijn deze beiden inderdaad wat langzaam 'op hun snelst'.
Experimenteren hiermee is echter wel mogelijk.
Uit noodzaak (lees: 6N137's niet in huis), heb ik deze ook gebruikt bij wat testjes van m'n eigen opto scheiding tussen centrale en booster. Werkte probleemloos... Maar absoluut geen schoonheidsprijs op de scope. De uiteindelijke print bevat een paar 6N137's... Het kan nog beter, maar deze voldoen prima.
Groetjes,
Dave
-
Het is mij inderdaad bekend dat de ILQ620 en PC847 niet echt geschikt zijn voor dit doel. Iets anders heb ik op dit moment echter niet, dus als ik op korte termijn wat wil uitproberen zal het toch met een ILQ620 of een PC847 moeten. De PC847 lijkt me dan de beste optie, en zoals Dave ook al aangeeft is experimenteren hiermee wel mogelijk. Als de schakeling werkt, dan zal ik echt nog wel een paar snelle optocouplers hiervoor aanschaffen. Iemand suggesties voor een geschikt type? De 6N137 kan ik bij Conrad niet vinden, de 6N139 bijvoorbeeld wel (en deze heb ik ook weleens gebruikt zien worden in een decoder).
-
De 6N137 kan ik bij Conrad niet vinden, de 6N139 bijvoorbeeld wel (en deze heb ik ook weleens gebruikt zien worden in een decoder).
Ik vroeg me hetzelfde af.
Nu staat er op http://www.elektronicaforum.nl/6n139-in-plaats-van-6n136-t6236.html?highlight=6n139 (http://www.elektronicaforum.nl/6n139-in-plaats-van-6n136-t6236.html?highlight=6n139) dat je gerust de 6N139 kan gebruiken als vervanging voor de 6N136, maar zij hebben het wel over een andere toepassing...
Iemand een idee of je inderdaad de 136 kunt vervangen door een 139???
Groet,
Jeroen.
-
De 6N139 is niet geschikt om in deze toepassing gebruikt te worden. Maximale supply/voedingsspanning van de opto is 18V. In deze schakeling wordt deze spanning bijna dubbel zo groot.
mvg,
Patrick Smout
-
Ik heb enkele aanpassingen gemaakt aan de schakeling van Klaas zodat de 6N139 toegepast kan worden.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/optobooster6N139.gif)
mvg,
Patrick Smout
-
Ik heb hier in Hilversum nog een hele stapel 6n136 ....
Volgens mij waren ze 1.50 euro per stuk.
PM maar als je er een paar wilt overnemen...
-
Als je de 6N135 wil inzetten dan doe je er goed aan om de schakeling een keer na te rekenen.
CTR min. is maar 18% wat vrij klein is (m.a.w., 1mA door de led geeft worst case maximaal 0,18mA collector stroom). De 6N139 haalt 300% (darlington).
mvg,
Patrick Smout