BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Elektronica en analoog => Topic gestart door: PeterC op 31 January 2009, 14:54:59
-
Geachte medespoorders,
Een goede vriend van mij is druk doende met zijn treinbaan. Hij heeft een rondloop spoor, zeg maar hoofdspoor, met daarin een aantal wissels waardoor de trein van dit hoofdspoor naar b.v. het station kan gaan. Nu is het zijn bedoeling om deze hoofdbaan met een vaste voeding (12V) te voeden, dus de treinen rijden hier met een permanente snelheid. Zodra de trein van dit hoofdspoor afgaat wil hij dit d.m.v. een variabele voeding regelen. Dus alleen het stationsspoor moet regelbaar worden.
Hij heeft een grote industrieele trafo, 5A, en mijn vraag is of dat d.m.v. alleen potmeters te realiseren is of moet ik voor elk spoor b.v een LM317 voeding maken?
Er wordt analoog met gelijkstroom gereden in de schaal HO.
In totaal zullen er zo'n 2 treinen tegelijk actief zijn.
In afwachting van een reactie,
PeterC.
-
Waarom niet gewoon een treintrafo nemen voor het station? Je weet wel, zo'n ding met een draaiknop er op.
En dan nog iets, als er 2 treinen op de hoofbaan rijden, hoe zorg je er dan voor dat ze elkaar niet inhalen?
-
Hallo Klaas,
Bedankt voor je reactie. Omdat deze situatie op meerdere plaatsen op de baan plaats moet vindt, is het een beetje lastig om dit met 1 regelbare trafo te doen, er is er wel 1 aanwezig, vandaar dat de gedachte was om d.m.v. potmeters dit op deze plaatsen mogelijk te maken. De vraag is kan het met potmeters en zo ja welke waarde moeten deze dan hebben of heb je nog een andere suggestie? De treinen op de hoofdbaan worden d.m.v. reedschakelaars en een relais in een soort bloksysteem uit elkaar gehouden. Het is de bedoeling om het zo eenvoudig mogelijk te houden voorlopig.
PeterC.
-
Met potmeters gaat dit niet lukken, tenminste niet direct. Die moeten daarvoor veel te zwaar worden uitgevoerd en leveren ook nog eens een berg energieverlies (lees: warmte) op.
Ik denk dat je het beste een simpele transistorregelaar kunt bouwen. Die zijn o.a. te vinden op de site circuitsonline.
-
Ik zou dat gewoon doen met de LM317 die je zelf al aangaf. Zo'n regelbare voeding is redelijk simper te bouwen als je een beetje thuis bent in die materie en vele malen goedkoper en kleiner dan een complete treintrafo. Je had al 5 ampere tot je beschikking dus daar kun je deze regelbare voedingen prima bijhangen. Als je een dubbelpolige schakelaar erbij zet en deze juist bedraadt dan kun je eventueel ook nog de andere kant op rijden op stations bij bv rangeren.
De potmeters van je lm317 regelbare voeding kun je ook mooi in een kunststof of triplex plaatje monteren en bespaard zo een hoop ruimte.
-
Zoek je zoiets twee regelbare mogelijkheden met voeding compleet.
(http://i129.photobucket.com/albums/p225/willem2222/schakelbord.jpg)
wil.
-
Ik zou voor de LM350 in TO-3 behuizing gaan, kan meer hebben dan de LM317 (3A ipv 1,5A). Bij het bouwen wel zorgen voor een goede koeling en ontkoppelcondensators op zowel de in- als uitgang.
-
Heren,
Bedankt voor jullie reacties. Ik denk dat ik toch maar kies voor de LM317 regelaar, deze lijkt mij nog het eenvoudigst te maken.
PeterC