BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: axel op 30 December 2008, 23:10:20
-
Hoi,
ik wil misschien een kit van DJH bestellen maar daar wil ik dan wel op mijn digitale modelbaan mee kunnen rijden.
Weet iemand of dat kan en zo ja hoe ???
-
Nou, gewoon, dit kit bouwen en dan een decoder erin prakken...
Ben je wel bekend met de inhoud van DJH kits? Ik bedoel, weet je wat je te wachten staat?
-
Het kan. Maar eerst zul je uit zo'n kit een goed lopend model moeten zien te bouwen, als je dat kunt bak je die decoder er zo in. Hou er trouwens rekening mee dat die kit-locs vaak lang niet zo makkelijk door bogen en wissels etc gaan als je van marklinspul gewend bent, zeker als je ze zo uit de doos bouwt zonder er zelf wat aan aan te passen. Dat is echt een veel groter probleem dan een sleper eronder zetten (stukkie plastic tussen t frame lijmen en sleper erop schroeven) en dan een decoder ergens in de kap proppen met 4 draadjes. (2 van de stroomafname en 2 van de motor, verlichting zit er toch niet in, stelt dus niks voor.)
-
Nu ik er zo over nadenk wacht ik nog maar even met het bestellen van kit.
eerst wat ervaring opdoen ;D
-
Goedzo, nog iemand anders die uit z'n dromen geholpen wil worden... ;D
-
Heren,
Axel is 14. Belangrijk dus om hem te interesseren, maar niet af te schrikken. Een ander project om te beginnen is vast verstandiger, maar een nieuwe zelfbouwer is altijd welkom toch? Ik weet niet op welke leeftijd jullie zelf zijn begonnen met spoorwegmodelbouw, maar toen ik 14 was soldeerde ik mijn eerste NS seinen al in elkaar uit messing afvalplaat en leeggeblazen messing balpenvullingen.
Hebben jullie suggesties voor een haalbaar zelfbouw project?
mvg,
Ivo
-
Nou die geef je zelf eigenlijk al Ivo, dingetjes als seintjes, bankjes, telefooncel, bovenleiding, dat is leuk om mee te beginnen, eenvoudig en niet te langdurig.
Gr. Remco.
-
hallo Axel
Leuk dat je van plan bent om zelf een metalen model te bouwen.
De DJH kits zijn best wel moeilijk, vooral witmetaal solderen vraagt nogal wat vaardigheid en wat Floris al zei, ze rijden niet altijd vanzelf en je moet soms nog wel wat aanpassingen maken.
Maar als je toch wat wilt bouwen raad ik je een messing bouwpakket van bv. MK-Modelbouw aan. Zij hebben bij voorbeeld bouwpakketten van goederenwagons die heel simpel zijn om te bouwen en zo doe je toch ervaring op.
Kijk maar eens op de site van MK Modelbouw http://www.mkmodelbouwstudio.nl (http://www.mkmodelbouwstudio.nl)
Ik wens je veel plezier bij de zelfbouw.
gr. Bram
-
Hebben jullie suggesties voor een haalbaar zelfbouw project?
Als het messing moet zijn : MK zandwagentje. Klein, duidelijke handleiding en slechts een kleine investering, zowel voor de kit als voor eventuele gereedschappen. Maar als Axel nog geen spuitervaring heeft misschien eerst een Dg plotje om wat basis dingen in de vingers te krijgen?
-
Als Axel echt een beginner is, dus nog nooit een messing/witmetaal bouwpakketje gesoldeerd heeft, dan raad ik absoluut zoals eerder vermeld de zandwagen van MK aan. Wat een fijne kit is dat (als ie compleet is) Spuiten hoeft nog geen probleem te zijn, die wagen kun je immers kwasten. Maar ga je daarna voor het echte werk, een strakke loc, dan moet er ook met (nou ja, niks moet) de luchtkwast geoefend worden. Maar het is aan Axel om even aan te geven waar de schoen wringt zeg maar. En als er concrete vragen komen betreffende deze onderwerpen, zullen wij ook met concrete tips hem bij staan.
Overigens, met dat zandwagentje sla je twee vliegen in een klap, het moeilijkste heb je gehad dan. Namelijk messing solderen. Witmetaal solderen is vervolgens 10x zo gemakkelijk. Althans, dat was mijn ervaring. ;)
-
Bedankt voor alle reacties
ik denk dat ik dan met een Dg en een zandwagentje ga beginnen.
-
Witmetaal solderen is vervolgens 10x zo gemakkelijk
Wat iedereen natuurlijk wel weet , maar Axel misschien niet , is dat je dit niet zondermeer met een standaard soldeerbout kan solderen
Witmetaal kan natuurlijk ook nog met secondenlijm gelijmd worden ( Ik zeg er gelijk bij : geen aanrader - maar ik heb diverse vroeger gelijmde kitjes met sucses losgehaald , en nu opnieuw weer in elkaar gesoldeerd )
-
Nou ik wist het ook niet, wat voor bout moet je dan hebben Ronald ?
-
De temperatuur moet een stuk lager zijn voor witmetaal
Dit kan als je bv een dimmer gebruikt , maar sommige soldeerstations kunnen ook op deze lagere temp.ingesteld worden (is dus geen standaard soldeer boutje meer)
Deze temp. is ongeveer 150 graden (als ik er iets naast zit , verbeter dan maar )
ps.) je hebt dan ook speciale soldeer hiervoor nodig
-
Ok dan weet ik dat in ieder geval, dank je!
Als er nu eens witmetaal voorbij komt dan weet ik dat ik daar op moet letten ;D M'n nieuwe station kan niet kouder als 200 graden dus dat is nog iets te heet.
Gr. Remco.
-
@ Remco
Je zal het even moeten testen .
simpel gezegd :
In de laagste stand van je soldeerstation moet je witmetaal van de kit niet smelten , en de witmetaal soldeer dus wel (witmetaalsoldeer is oa.te koop bij GM&S in Haarlem)
-
Ok duidelijk, dan weet ik dat in ieder geval. Zodra ik het daadwerkelijk ga doen, zal ik nog wel even tips en tools vragen, bedankt in ieder geval!
Gr. Remco
-
Ik ga even vloeken in de 'witmetaal-moet-je-soleren'-kerk ( ;)), maar lijmen gaat ook prima.
Mijn advies: ga voor de omC. Die bouw ik nu zelf ook. het onderstel vereist praktisch geen soldeerwerk (alleen wat draadjes en de rem-blokken).
De bovenbouw kun je prima lijmen. Is een goede kit, niet te ingewikkeld en het is ook vast niet ingewikkeld om er een sleper onder te klussen (de vraag of je er uberhaupt wel een sleper onder wilt laat ik in t midden. Als halve marklinist maak ik m toch echt 2-rail ;) ). Het enige heikele punt dat wel van belang is bij deze kits zijn de wielen. Met name de flens en de breedte tussen de wielen wijkt echt wel af van het grootserie-spul en gaat daarom niet echt lekker samen met Marklin-rails.
Overigens stond/staat er op marktplaats een 3700 die omgebouwd is naar 3-rail. Is dat niet wat? Heb je in ieder geval een voorbeeld!
In ieder geval, laat je niet bangmaken, maar begin ook niet te ingewikkeld! succes!