BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: GW op 23 December 2008, 15:36:45
-
Dag allemaal,
Dit is mijn eerste (her)beginnersvraag. Ik heb een startset van Roco gekocht (de TEE digitaal met sound etc). Geweldig, wat is er veel veranderd! Prachtig hoe je die locs natuurgetrouw kunt laten optrekken en afremmen, etc, etc.
Nu dan, ik wil de boel op mijn computer aansluiten. Zeker uiteindelijk, als ik een grotere baan ga bouwen. Nu heb ik al heel veel gezocht, maar ik kan geen specs vinden voor de aansluiting van mijn centrale (Roco10764) op de PC.
Ik vind wel heel veel over RS232 etc, maar wat voor interface is die slave-ingeng nou precies? Moet ik persé gebruik maken van de dure Roco spullen, zijn er goedkopere alternatieven (bijv. zelfbouw)... ?
Wie weet een goede link?
BTW: ik wil graag met Koploper gaan werken. Ik ben een groot voorstander van FreeWare.
Groet,
Gerard
-
Hoi Gerard,
Ik ben begin dit jaar ook digitaal begonnen met een Roco startset en heb de S88XPressNet LI gekocht (zie forum Beneluxspoor acties)
Ik weet niet of ze nog te krijgen zijn momenteel, maar het werkt prima samen met Koploper.
groeten,
Julien
-
Gerard, de slave-ingang op de Roco versterker is oorspronkelijk bedoeld voor het aansluiten van een tweede MultiMaus. Roco heeft het Rocomotion systeem voor aansluiting van een PC - maar dan zit je wel vast aan specifieke hardware en software.
Via de al genoemde S88XPressNetLI (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?option=com_content&task=view&id=547&Itemid=106) heb je wel de beschikking over een RS 232 aansluiting voor je PC, die niet gebonden is aan specifieke software.
Sander
-
Hoi Gerard,
Ben je een beetje handig met de soldeerbout en heb je ook nog wat kennis van electronica dan kijk eens op de site van Paco's Official Web Site, hij heeft veel leuke en voor weinig geld na te bouwen digitale zaken. Vrijwel alles wat je op digitaal gebied nodig hebt of denkt nodig te hebben kun je hier vinden. (de standaard reageerders op je vraag zullen hier ongetwijfelt weer wild op reageren maar het is maar een link en kijk zelf of je het iets vind - ik heb in ieder geval al veel nagebouwd en ben zeer te spreken over de werking ervan, en dat voor leuke prijzen)
De site van PACO kun je hier vinden : http://www.tinet.org/~fmco/home_en.htm (http://www.tinet.org/~fmco/home_en.htm)
Kijk maar eens in het hoofdstuk http://www.tinet.org/~fmco/download_en.html (http://www.tinet.org/~fmco/download_en.html) voor een scala aan na te bouwen zaken.
Theo.
P.S. de site is in het Spaans maar als je mijn link gebruikt dan kom je via de engels-talige ingang binnen. Sommige beschrijvingen zijn in het Spaans maar eveneens in het Engels, Duits, Italiaans en er is zelfs een Nederlands-talige beschrijving van een van de projecten. En de charme ervan is dat ik op modelspoorclub-bijeenkomsten van onze vereniging weer wat voer heb om het e.e.a. te vertalen en/of iemand ermee lastig te vallen ;)
-
Mischien handig om het hele verhaal over de S88XPressNet LI te lezen:
https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=12150.0 (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=12150.0)
mvg peter
-
Beste mensen,
Wat een reacties, geweldig!
@Swissfan/peter: dat draadje heb ik voor een groot deel met rode oortjes zitten lezen. Mooi initiatief!
@Theo: Ik zal die interessante site eens goed bestuderen. Mijn eerste indruk is er een van: hoewel ik niet bang ben om te soldeen is het wel zo dat ik graag met modelspoor bezig wil zijn en dit maakt een zeer technische (electronika) indruk. Ook erg leuk, maar dat moet wel een bewuste keuze zijn... Bovendien is die site (zoals je al aangaf) Spaans en gevestigd in Spanje naar ik aanneem. Wat is de garantie voor continuiteit?
@Sander: Ik neig inderdaad naar de S88XPressNetLI. Zie verderop voor een reactie op / van Roco en mijn leverancier.
@Julien: De eerste reactie op mijn vraag. Bedankt! Ik heb zoals gezegd de informatie over de S88XPressNetLI gelezen. Met warme belangstelling moet ik zeggen. Maar wat een discussies zeg, zeker in het begin!
Algemeen: De leverancier waar ik mijn startset heb aangeschaft gaf me te verstaan dat Roco eigenlijk niet wil dat er met andere (third party) hardware wordt gewerkt en dat anderen "hun" protocol openbreken. Ik gaf aan dat voor zover ik wist het DCC protocol een algemene vastgelegde standaard was. Hij krabbelde toen ietsje terug en gaf aan dat zij (Roco en leverancier) dit niet ondersteunden en er geen garantie op gaven. Hetzelfde geldt (volgemns hem) voor Koploper...
Of-topic: Nu had hij net de verkeerde voor... Ik heb mijn achtergrond in de software en ben een fervent voorstander van Freeware (zie ook http://www.wassink-it.nl/freeware/ (http://www.wassink-it.nl/freeware/)) en open-source / open standaarden. Het gedrag van Roco (en mijn winkelier) vertoont aardig (te) veel overeenkomsten met het gedrag van Micro$oft, en daar baal ik van....
-
Misschien iets verduidelijken Gerard. Er lopen gemakkelijk protocollen door elkaar. Kennelijk heeft jou handelaar het ook niet helemaal door.
1. De maus maakt voor de digitale besturing van de baan gebruik van het DCC-protocol. Dat is gewoon een open standaard.
2. Roco heeft een eigen computerinterface (onderdeel van Rocomotion) met een eigen communicatieprotocol tussen interface en computer. Dat geeft Roco niet vrij en daar doelt de verkoper op. Koploper maakt daar ook geen gebruik van.
3. De maus heeft ook nog een standaard Xpressnet aansluiting. Xpressnet is een door Lenz ontwikkelde bus waarop je allerlei randapparatuur kunt aansluiten. De feitelijke rode maus is via die bus op de versterker aangesloten. Maar via Xpressnet kun je ook een computerinterface met Xpressnetbus aansluiten. Het was altijd al mogelijk om de computerinterface van Lenz (met weer een heel eigen communicatieprotocol tussen interface en computer) met de maus te gebruiken. Koploper kent het Lenz protocol.
De S88XPressNet LI van Karst en Wim is een computerinterface volgens het Lenz protocol, een terugmelder volgens het S88 protocol en communiceert via Xpressnet met de maus. De maus kletst op zijn beurt weer DCC tegen de loc-, wissel- en seindecoders. Bij elkaar dus 4 protocollen en niet één daarvan is eigendom van Roco.
-
Henk, anderen,
Even kijken of ik je verhaal goed heb begrepen. (ik hoop dat de afbeelding goed overkomt, anders via deze link (http://modelspoor.wassinkulrum.nl/gfx/protocollen.png)
(http://modelspoor.wassinkulrum.nl/gfx/protocollen.png)
Voor de overzichtelijkheid heb ik de S88 terugmeldingen maar even weggelaten. Is dit de juiste interpretatie?
BTW: het heeft mij alweer geholpen doordat ik me realiseerde dat ik voor de trafo waarschijnlijke lke willekeurige gelijkspanningsbron met het juiste voltage kan gebruiken.
Gerard
-
Klopt Gerard.
Je kunt niet twee computerinterfaces tegelijk gebruiken, maar dat zul je ook wel niet hebben bedoeld.
-
Dag Henk, allen,
Ik heb het schema aangepast (zie deze link (http://modelspoor.wassinkulrum.nl/gfx/protocollen.png)). Nog een vraagje: Worden met het Lenz protocol en het XPressNet protocol dezelfde protocollen bedoeld of niet?
Zo niet, waarin verschillen deze dan?
Bedankt alvast!
Gerard
-
Gerard, in je tekening heb je de S88 bezetmelders weggelaten. Op zich is dat geen probleem - zolang je maar wel realiseert dat daar ook een verschil zit tussen de 'open standaard' en 'rocomotion'.
Bij Rocomotion kun je geen gebruik maken van de standaard S88 melders. Als je her en der wat prijzen opzoekt, zul je zien dat het 'rocomotion traject' niet alleen een technische keuze is, maar ook een euro keuze.
Sander
-
Voor de overzichtelijkheid heb ik de S88 terugmeldingen maar even weggelaten...
Dank je Sander,
Ik zal mijn best doen om de tekening bij te werken zodra ik de S88 interface denk te hebben doorgrond. Dit is slechts het eerste resultaat van minder dan een weekje spitwerk.
Het (grote) verschil in prijs is inderdaad een sterke motivatie, en geluiden als: "dat willen we liever niet" vanuit leveranciershoek werken zoals gezegd bij mij vaak wat averechts. ;)
Gerard
-
Op zich is het niet vreemd dat een winkelier afwijzend staat tegenover andere hardware. Hij is geen specialist op digitaal en electronisch gebied. Voor hem is het dus van levensbelang om te kunnen terugvallen op de servicedienst van Roco. En dat Roco alleen eigen producten ondersteunt is niet vreemd.
Je zult de terughoudendheid voor electronica en software bij meer winkels tegenkomen. Het is een vakgebied op zichzelf. Ik zie het niet als een negatieve klassificatie, als een winkelier erg duidelijk is door aan te geven, dat hij je daarbij niet kan helpen.
Sander
-
Gerard, ik weet niet of je dit (http://www.sleutelspoor.nl/technieken/Handleiding_S88XPressNetLI-V1.0.pdf) al bekeken hebt? Maar dat geeft denk ik een duidelijk beeld.
Verder hoeft Roco geen service te geven of ondersteuning te bieden voor deze oplossing. Dat kunnen wij met zijn alleen veel beter. Ook geldt dat natuurlijk voor de besturings software Koploper. Ook daar hoeft de leverancier of Roco zich geen zorgen over te maken, voor Koploper is het een normaal Lenz Digital Plus systeem.
Verder is XPressnet het protocol voor alles, en dat is geheel vrij te gebruiken.
Dus de hardware en de software is beide XPressNet. En dat kun je downloaden via www.lenz.com
Verder heb je de mogelijkheid om het via een inteface van Lenz aan te sturen, de LI101 bijvoorbeeld, alleen heb je dan geen aansluitmogelijkheid voor terugmelding. Dat kun je dan weer oplossen door een HSI-S88 te gebruiken van en dan eveneens het geheel via Koploper of welke ander software dan ook die beide systemen ondersteund aan te sturen. Ook is de Paco manier te gebruiken, alleen dat is helemaal zelfbouw en je moet dan ook je eigen print etsen.
Het aansturen met de computer is dus altijd al mogelijk geweest buiten om het RocoMotion verhaal.
Mvg
Wim.
-
Allen,
@Wim: bedankt voor je post met die handleiding. Praktisch erg nuttig! Ik hoop dat je mijn bestelling inmiddels binnen hebt !!!
Na toevoeging van S88 ziet mijn begrip van de situatie er nu zo uit: eerst weer even een link (http://modelspoor.wassinkulrum.nl/gfx/protocollen2.png). Willen jullie svp bevestigen of dit een juiste voorstelling van zaken is?
(http://modelspoor.wassinkulrum.nl/gfx/protocollen2.png)
Gerard
-
Gerard, het S88 geheel is niet juist.
Dit is zoals het wel is.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Wassink.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Wassink.png)
Mvg
Wim.
-
@Wim: Bedankt, die vergissing met de S88 bus snap ik nu. Geen digitale bus naar de modelbaan natuurlijk!
Mijn tekening is weer aangepast. Zie mijn post van 14:43.
Bedankt,
Gerard
-
Als je het plaatje helemaal wilt perfectioneren, dat kun je de MultiMaus 10810 beter in het midden plaatsen, op de keuzegrens blauw/oranje. (Net als de versterker 10764 dus). De master MultiMaus speelt namelijk in beide gevallen een belangrijke (en onmisbare) rol.
-
@Sander: Great minds think alike, kijk maar weer eens even, ik was er net mee bezig!
Groet,
Gerard
-
Ja Gerard, het plaatje bij de link in je eerdere bericht klopt nu. Alleen het forumplaatje natuurlijk niet.
Hint : Voor de leesbaarheid kun je beter het nieuwe plaatje in je nieuwe bericht en een nieuwe link opnemen. Anders krijg je het effect dat lezers een correct plaatje zien en vervolgens aanwijzingen om het plaatje aan te passen. De tijdsvolgorde klopt dan niet meer.
Sander
-
Allen,
Hierbij de uiteindelijke versie, zoals die met jullie hulp tot stand is gekomen. Waarvoor mijn dank. Mijn begrip is er snel mee toegenomen!
Gerard
PS: Het plaatje is klikbaar voor een grotere versie
(http://modelspoor.wassinkulrum.nl/gfx/protocollen2.png) (http://modelspoor.wassinkulrum.nl/gfx/protocollen2.png)
-
Nu snap ik ook alles. Bedankt voor het plaatje.
-
Graag gedaan Bart, dit is wat ik graag doe: zaken verhelderen, om mijn eigen (en dus ook soms andermans) begrip te verhogen. En plaatjes zeggen daarbij meer dan 1K woorden.
Gerard
-
Gerard, en als je nu dit plaatje ook aan je treinenboer laat zien, dan kan hij zien dat wij nergens een protocol hebben open gebroken, en dat wij netjes gebruik maken van het open XPressNet protocol.
Mvg
Wim.
-
Nu snap ik ook alles. Bedankt voor het plaatje.
Bart, het was/is al eens een keer met een plaatje uitgelegd zie hier (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=12150.15)
Mvg
Wim.