BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: HSB op 15 November 2008, 16:50:12

Titel: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: HSB op 15 November 2008, 16:50:12
Ik wil het aanzicht van me'n Dutzrail 413 en nog wat messing karretjes niet bederven met grove koppelingen. Maar het moet af en toe wel kunnen rijden op een nog te bouwen diorama. Daarom wil ik modelschroefkoppelingen gebruiken. Alles is van RP 25 wielen voorzien.

Nu heb ik al wat uit geprobeerd, maar het resultaat valt tegen.
Getrokken door een Peco wissel (610 mm radius) of Rocoline (873,5 mm radius) gaat prima, hoewel de wielen die bij Rocoline wegzakken in het hartstuk natuurlijk geen gezicht is.
Geduwd door het Rocoline wissel gaat ook goed, maar bij Peco ontsporen de 2 assige wagons geheid.

Heeft iemand ervaring met het gebruik van modelschroefkoppelingen bij andere wissels? Bijvoorbeeld Peco met een grotere radius of Tillig Elite?

Herman
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: stig op 15 November 2008, 18:02:40
Herman, ik had in eerste instantie mijn HSM 700 voorzien van modelschroefkoppelingen. Hiermee wat testen gedaan thuis en getrokken en geduwd ging het prima door een overloopwissel van peco. De slankste (geen idee welke dat zijn kwa nummers). Op de beurs in Middelburg bleek het wat lastiger. Ik heb toen alleen een kolenbakkie met een schroefkoppeling uitgerust als koppelwagen. Door deze te verzwaren met wat lood (meer dan gebruikelijk) ging het nog goed. Zonder dat ging het eigenlijk niet.

Misschien had het ook gekund door de bufferkracht te verzwakken.

Zowel de loc als wagen zijn uitgerust met een verende modelschroefkoppeling als verende buffers.

(http://www.belderok.net/benelux/verspanend/hsm700b.jpg) (http://www.belderok.net/benelux/verspanend/hsm700b.jpg)
Kijk maar wat er in het bakkie ligt...  :)

Ik vind het wel een extra dimensie hebben, maar het is wel meer werk en op modulebanen niet zo praktisch. Voor alleen thuis zou ik het zeker zo doen!

Ik heb onlangs twee wisselbouwpakketten van die nieuwe Tillig EW6 dingen gekocht. Daar moet het echt geen probleem zijn. Die dingen zijn anderhalf keer langer dan de slankste peco. Hij is nog niet gebouwd, dus ik weet nog niet hoe en wat.
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: Peter Kleton op 15 November 2008, 22:09:07
 Hallo Stig,
     Volgens de cat .van Tillig zijn het 1:9 wissels, in het grootbedrijf mag je daar met 40 km/h doorheen, voor H0 begrippen zijn ze superslank, met een interne straal van 2200 mm.
 Daar moet je toch wel goed doorheen kunnen rijden met schroefkoppelingen!
Sukses, Peter
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: HSB op 16 November 2008, 14:25:10
@ Stig, bedankt voor je reactie.

Ik heb nog een kolenbak van 't Hollands locaalspoor met NEM schachten. Die zou prima geschikt zijn als koppelwagen .... zij het dat ook die ontspoort op het Peco wissel, ook als ik hem verzwaar.  :-|

Nu zie ik ook wat er bij de Peco wissel aan de hand is. De wielen volgen ter hoogte van het hartstuk het afbuigende spoor onvoldoende Hierdoor loopt de flens van het wiel op het puntstuk en ontspoort de handel. De strijkrail staat bij Rocoline net wat dichter op de rail (1 mm i.p.v. 1,2 bij Peco) waardoor de wagon het afbuigende spoor denk ik beter volgt en de wielflens het puntstuk niet raakt.

Wat is de afstand tussen de strijkrail en de rail bij Tillig? Kun je dat bij die wisselbouwpakketten van Tillig zelf bepalen?

Groet, Herman
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: stig op 16 November 2008, 17:17:53
Ik heb drie rongenwagens van Spoorwerk Atelier, nu Hollandsch Locaalspoor. Die hebben wel mooie code 88 wielen, en die vallen inderdaad in het puntstuk bij de peco's, dat viel mij ook al op. Ik denk dat het toevoegen van een stripje styreen aan de contrarail al helpt het wiel uit het puntstuk te houden. Ik heb het nooit geprobeerd, omdat ik met die peco's niet verder ga.

Bij het tillig bouwpakket ligt de afstand vast, ik zal ze eens opmeten. Het is simpelweg een kwestie van de dwarsliggersmat fixeren in de radius die je wilt hebben. Of gewoon recht, net wat je wilt. En dan de railstukken in de railschoentjes schuiven.
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: HSB op 18 November 2008, 21:53:59
@ Stig

Ik ben wel benieuwd naar de afstand tussen de contrarail en de rail bij Tillig. Het zo mooi zijn als je dat zou willen opmeten. Tillig wissels zien er sowieso fraaier uit dan de Peco's.

Groet, Herman
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: stig op 18 November 2008, 22:59:49
'T is zelfs groter. Ik kom op 1,4mm... (nou ben ik vergeten ter controle ook mijn peo op te meten... Doe ik nog) Ja, die tilligs zijn echt stukken fraaier. Ik leg ze in een 8m radius boog. Met het bouwpakketwissel kan dat. Dit wordt heel mooi.
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: Gert Arkema op 19 November 2008, 09:08:02
Bij het plaatje van Stig's loc; de wissels op dat emplacement zijn (produktie gestaakt) Lima/Rivarossi's code 80 met een hoek van 10 graden.
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: stig op 19 November 2008, 09:44:16
Met dat extra gewicht in het bakkie ging het wel. De wisselhoek is ook ongeveer gelijk aan de slankste peco. Die tillig is iets van 6gr.
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: HSB op 20 November 2008, 21:31:53
@ Stig,

Gisteren provisorisch met wat isolatietape de afstand tussen de rail en contrarail van het Peco wissel verkleind tot ongeveer 1 mm. Dan ontspoort er niets meer :) Dus dat werkt.

Die 1,4 mm bij Tillig is wel heel veel om op te vullen :-|. Bij de wissel bouwpakketten is dat hoop ik bij de bouw al op te lossen, b.v. door de contrarail op de goede afstand te lijmen. Ik ga dat in ieder geval uit proberen. Maar ik heb ook een engels wissel in mijn sporenplan en of dat gaat werken?

Groet, Herman.
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: Huup op 21 November 2008, 03:20:51
Tillig EW3: Een 2400 met plan E probleemloos trekkend en duwend.

Gr/H
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: stig op 21 November 2008, 07:18:06
H, met modelschroefkoppelingen?

@ Stig,

Gisteren provisorisch met wat isolatietape de afstand tussen de rail en contrarail van het Peco wissel verkleind tot ongeveer 1 mm. Dan ontspoort er niets meer :) Dus dat werkt.

Mooi! Dat dacht ik wel.

Die 1,4 mm bij Tillig is wel heel veel om op te vullen :-|. Bij de wissel bouwpakketten is dat hoop ik bij de bouw al op te lossen, b.v. door de contrarail op de goede afstand te lijmen.

Nou nee, het zijn gefixeerde bevestigingspunten. Maar ik lijm er graag een stripje styreen aan en spuit het dezelfde kleur, geen punt.
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: Huup op 21 November 2008, 10:49:31
H, met modelschroefkoppelingen?

S, dat was de vraag!

;)
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: Klaas Zondervan op 21 November 2008, 12:21:31
Er wordt hier wat gefilosofeerd over de afstand van de strijkregel tot de naastliggende spoorstaaf. Maar die maat is van ondergeschikt belang. Het gaat in de eerste plaats om de afstand van de strijkregel tot de punt, dat is de maat C in NEM 310.

De afstand van de strijkregel tot de rail is de maat F. Die mag maximaal 1,3 mm zijn, dat staat ook in de NEM 310. De minimum waarde kun je bepalen door wat te gaan rekenen met de overige maten, dan kom je uit op 1,1 mm. Dus opvullen tot er maar 1mm overblijft is niet correct.
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: HSB op 21 November 2008, 13:06:05
@ Klaas.

Voor mij is belangrijk dat mijn karretjes, voorzien van RP25 wielen en gekoppeld met modelschroefkoppelingen goed door een wissel lopen zonder te ontsporen. En dat is bij dit Peco wissel (SL-E192, dus niet eens de slankste) met aangepaste strijkrail nu wel het geval.

Bij een ander wissel en andere wielen zal die 1 mm mogelijk te krap zijn. Die Nem normen beogen dat natuurlijk te voorkomen, dus goed dat je dat vermeldt. Overigens loopt mijn Fl*mann kolenbakkie met originele Fl*mann wielen ook prima door het wissel.

@ Stig
Getest met modelschroefkoppeling, zonder extra gewicht in het wagonnetje, getrokken en geduwd, met en zonder andere wagon er voor. Of bij Tillig ook aanpassing van de strijkrail nodig en hoeveel weet ik niet. Dat ga ik nog uittesten.

Herman
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: Huup op 22 November 2008, 12:32:06
Bij Tillig EW3 niet nodig.

Gr/H
Titel: Re: Welke wissel bij modelschroefkoppelingen?
Bericht door: HSB op 27 November 2008, 23:40:09
gisteren mijn Tillig W1 zelfbouw wissel ontvangen. Vandaag in elkaar gezet en getest en het resultaat is veelbelovend.

Zonder enige aanpassing aan de strijkrail gaat het meest kritische wagonnetje er door zonder te ontsporen. :) Helaas wel met een klein wipje, maar dat is met een zorgvuldiger positionering van het puntstuk wellicht op te lossen. Het treintje vooralsnog even met de hand voortbewogen, test het morgen wel even met een locje er voor, maar ik verwacht niet dat dit veel verschil maakt.

De diverse railstaven van het wissel verschuiven wel erg gemakkelijk. Ik neem aan dat een drupje lijm hier en daar na definitieve plaatsing van het wissel dit wel op lost.

Vooralsnog is mijn conclusie dat Tillig wel de beste keus is als je rijdt met modelschroefkoppelingen. Dus denk ik dat ik mijn rangeerbaantje van slechts 1,70x0,35 m met 0,5 m fiddleyard daarmee ga uitvoeren.

Herman