BeneluxSpoor.net forum
Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: Michiel VL op 23 January 2026, 09:05:30
-
Juni 2015 begon ik met dit idee, om het Brussels station Luxemburg in schaal N te gaan bouwen. Niet zoals het vandaag bestaat, ondergronds onder de Europese wijk, maar zoals het rond de jaren 1920-1930 heeft bestaan, bovengronds als vertrekpunt van treinen richting Luxemburg, Italie en het nabije oosten (Orient Express); de rede waarom het station ooit gebouwd werd. Het wordt geen exacte kopij, maar sterk geïnspireerd, gezien plaats- en tijdsgebrek.
Het project heeft vele fases doorlopen, met successen en dramatische tegenslagen, en van afbreken en heropbouwen (ik ben geen planner, maar uiterst pragmatisch). Ik heb ook een aantal langere periodes gehad dat ik niets aan dit project (kon) doen wegens oorzaken in persoonlijke sfeer. Want soms neemt het leven het van je over, en komt modelbouw in de verdrukking.
Zo heeft de baan net anderhalf jaar stil gelegen, maar heb de draad nu net weer opgepikt. Ik heb de stand van zaken opgesteld van de verwaarlozing, en langs de ene kant valt het mee. Zo onderandere lijken de sporen nog goed te liggen, en niet zijn los gesprongen of krom getrokken door railspatting of vochtwerking. Dat is een geluk.
Maar de grootste zorg zijn de twee uitbreidingsbakken (voor de keerlussen) die tegen de zijkant van de baan hangen, en door middel van een houten klemsysteem op z'n plaats wordt gehouden. Wel, dat klemsysteem heeft wél zitten "werken", waardoor sommige spoorovergangen totaal onberijdbaar zijn. Dit wordt nog het grootste zorgekind bij het rijklaar maken van de baan.
Volgend is een heel kort filmpje ter illustrie van de toestand. Plezier ermee!
(https://i.ytimg.com/vi/8rdWyJfrwQE/hqdefault.jpg) (https://youtu.be/8rdWyJfrwQE)
-
En jij succes! Verbaas me iedere keer wat een mogelijkheden een kleine ruimte in N biedt. Mooi stuk spoor!
-
:) Bedankt Huibert. Schaal N heeft een hoop nadelen, maar inderdaad toch ook een paar voordelen zoals deze. Ik heb meer interesse in verkeersbeheersing, complexe emplacementen en automatisering dan in klinknagels en de juiste RAL kleur van een biesje (ieder zijn ding ;)). Vandaar de keuze voor N. Voor mij het grote nadeel van N is dat er haast geen Belgische schaal N modellen zijn. Ik beschouw het als een extra uitdaging. Tegelijk is dan duidelijk dat deze modelbaan nooit "af" zal geraken.
Vorig weekend heb ik de achtergrond wit geschilderd. Maakt ook weer een verschil: lichter en ruimere indruk. Nee, de treintjes rijden nog niet. ;D
(https://iili.io/fUpKS24.jpg) (https://freeimage.host/)