BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Kleine baantjes tot 0.5m² => Topic gestart door: Sikko op 23 April 2025, 14:27:09

Titel: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 23 April 2025, 14:27:09
Ik begin maar hier, want vooralsnog bestaat dit plan alleen nog in m'n hoofd (en een stapel bouwdozen).

Om uit m'n mentale blokkade te komen wat betreft de plannen voor m'n "echte" baan, heb ik besloten eerst maar eens te beginnen met een wat meer te behappen project, een minibaantje. Dan kan ik daar m'n fröbeldrang voorlopig even in kwijt zonder dat het me elke keer confronteert met het feit dat ik niet echt een bestemming heb voor wat ik aan het bouwen ben.  ;D

(https://i.imgur.com/5DX1HASl.jpg)
Klik voor groot (https://i.imgur.com/5DX1HAS.jpeg)

Eigenlijk is het baantje vooral een uit de kluiten gewassen diorama waar een treintje doorheen zou kunnen rijden. De setting is een visserskaai in fictieve Belgische zeehaven in tp.VI. Ster van de show wordt de Noordzeeviskotter (https://www.artitecshop.com/nl/noordzeeviskotter.html) van Artitec. Op de achtergrond komen wat typische havengebouwen. Voor de inspiratie heb ik nu even getekend op basis van bestaande modellen van Artitec en Alsacast, maar ik denk dat ik toch zelf wat ga bouwen voor de achterkant, bijvoorbeeld een stukje van de Oostendense Vismijn (https://www.beeldbankkusterfgoed.be/portal/media/e03411babab9460c88e2525ac558b96ac0061fabeeea442f84ffbc27b02cf40f459b77c4d66a4bc9b1c1f6b0af1ad881)

De rails is eigenlijk een beetje bijzaak. Beide stukken worden over de gehele lengte straatspoor. Het spoor direct langs de kade is eigenlijk primair bedoeld als scencery. De ingetekende interfrigo-wagen moet de overgang van de module verhullen. Voor de vorm heb ik het nog wel verbonden met het schaduwstation op de tekening, maar misschien zie ik daar nog wel vanaf. Minder functionele rails is tenslotte ook weer minder ellende.  :angel:
Op het achterste spoor kan een rangeerdiesel een beetje heen en weer pendelen. De rails bestaat uit reststukken Peco Code 100 die overbleven zijn na de afbraak van m'n rangeerbaantje. De hartafstand wil ik zo klein mogelijk maken, als het allemaal net langs elkaar past is het prima.

De constructie en afmetingen van de module heb ik vrij schaamteloos gepikt van m'n favoriete minibaan La Plaine Saint-Denis (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=98377.0)

(https://i.imgur.com/pW1VrBKl.png)

Hopelijk ergens binnenkort aan de slag met de bouw van de module  (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: tothebeach op 23 April 2025, 14:37:42
Hoi Sikko,

Leuk plan! Zeer eenvoudig qua opzet, maar leuk om uit te werken. Ik ben benieuwd.

Wieger (Whis) heeft volgens mij het zaagplan van La Plaine Saint-Denis, volgens mij als je hem een PB stuurt kan je dat zo van hem ontvangen. Scheelt jou een boel reken- en tekenwerk!

Daarnaast zou je dit draadje ook bij de andere kleine draadjes kunnen plaatsen. Je Fiddle yards zijn beduidend smaller dan 30cm en daarmee blijf je volgens mij binnen de gestelde norm van een 0.5 m2.

Groet,
Michel
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Frits C op 23 April 2025, 16:22:09
Klein, maar fijn. Succes met de bouw.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 23 April 2025, 22:15:26
Hoi Sikko,
Leuk plan! Zeer eenvoudig qua opzet, maar leuk om uit te werken. Ik ben benieuwd.
Wieger (Whis) heeft volgens mij het zaagplan van La Plaine Saint-Denis, volgens mij als je hem een PB stuurt kan je dat zo van hem ontvangen. Scheelt jou een boel reken- en tekenwerk!

Bedankt! Simpel was het uitgangspunt. Heb het zaagplan al uitgetekend. Het was niet zo heel moeilijk gelukkig. En ook wel weer leuk om te doen. Deze hobby heeft zoveel verschillende facetten  :)
Binnenkort even bij de lokale Hubo langs om te vragen of ze het daar voor me kunnen zagen.

Citaat
Daarnaast zou je dit draadje ook bij de andere kleine draadjes kunnen plaatsen. Je Fiddle yards zijn beduidend smaller dan 30cm en daarmee blijf je volgens mij binnen de gestelde norm van een 0.5 m2.

Goed idee. Ik zal een modje vragen om het tzt te verplaatsen.

En bedankt ook Frits!
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Duikeend op 24 April 2025, 11:51:56
ik heb het meteen maar verplaatst ;)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: NS264 op 24 April 2025, 12:09:45
Volgmodus aan.

Gr. Koen.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Whis op 24 April 2025, 12:14:22
Mooi plannetje, ben benieuwd!

Om uit m'n mentale blokkade te komen wat betreft de plannen voor m'n "echte" baan, heb ik besloten eerst maar eens te beginnen met een wat meer te behappen project, een minibaantje.
 La Plaine Saint-Denis (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=98377.0)
Kan het alleen maar beamen!

De constructie en afmetingen van de module heb ik vrij schaamteloos gepikt van m'n favoriete minibaan La Plaine Saint-Denis (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=98377.0)
Leef je uit, haha. En dank voor het compliment.

Ter overweging v.w.b. de schaduwstations: smal kan uiteraard, maar afhankelijk van de setting waar ie komt te staan of als je er t.z.t. mee naar een beurs wil kan wat breder prettig zijn. Dat je nog paar wagentjes of andere rommel naast het spoor kwijt kan.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 24 April 2025, 20:05:28
Dank voor de input allemaal!

Ik twijfel alleen nog een beetje over of ik het met 9mm of 12mm populieren multiplex moet bouwen. Een mix zou natuurlijk stiekem het beste zijn, maar dat loopt nogal snel in de kosten omdat je meestal een hele plaat van 244x122 moet afnemen als je het wilt laten zagen.

Wat is dan wijsheid?
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Eric B op 24 April 2025, 21:19:50
Ik herken je probleem Sikko, bij de grote ketens is dat vrijwel altijd het geval.

Hier in de regio zit in Heerhugowaard een Hubo, waar je alleen dat betaald wat je daadwerkelijk mee de deur uitneemt.
Nu zou dat kunnen komen omdat die vestiging gelieerd is aan een aannemersbedrijf, maar een telefoontje naar het filiaal in Bilthoven kan geen kwaad naar mijn mening.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Whis op 25 April 2025, 08:56:15
9mm is prima voor zo'n bakje. Het ding hier (ook 9mm populieren) gaat nu al een aantal jaar mee, heeft gesleep in en uit treinen en dagen halklimaat in vochtige jaargetijden overleefd... geeft geen krimp.

Sterker nog, de hemel bestaat bij mij uit een dakplaat van 4mm, met 6mm omlijsting. Achterkant is ook 4mm trouwens.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: MOVisser op 25 April 2025, 09:56:10
Ik wil wel een tekening maken. met houtdikten ,maar die heb je al?

Als je jouw gewenste maten doorgeeft,  het snijplan
De drie delen zijn los te koppelen? of gewoon aan elkaar?

Ronald Visser
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Whis op 25 April 2025, 10:21:12
@MOVisser: lees het draadje.

Wieger (Whis) heeft volgens mij het zaagplan van La Plaine Saint-Denis

Heb het zaagplan al uitgetekend.

Van beide zijn er 3D tekeningen / modellen...
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: gdh op 25 April 2025, 12:56:35
Afmetingen van de bakken bekeken, 9mm dikte volstaat inderdaad prima. 
Dit lijkt mij een leuk thema (y) weer een topic om te volgen.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 25 April 2025, 13:13:37
Bedankt voor alle extra input, ik kan verder  (y)

Voor wie het interessant vindt, dit is de opbouw in losse delen.
(https://i.imgur.com/KlTQDuFl.png)

En een zaagplan voor een 9mm plaat multiplex op  basis van een 3mm zaagsnede, met minimale verspilling als doel.
https://imgur.com/SpzAvbu
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: MOVisser op 25 April 2025, 13:32:55
Ik heb het draadje gelezen en ook dat er een zaagplan was. (y)

Echter je kan varieren in dikten. En daar ging het mij om.
Betekent dat overlap ook anders wordt.

Het uitbesteden en dan uitgaan van 3 mm zaagsnee is wel heel opportunistisch.

In Nijmegen worden de benodigde stukken (te zagen) bijelkaar gezocht op basis van reststukken.

Dus niets van betalen hele platen.
Per oppervlak.

Ronald Visser


Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 25 April 2025, 14:04:42
Het is geen aanname, ik heb even met de zagerij gebeld om te vragen welke marge ik voor de zaagsnede moest aanhouden  :)

Ik zie er voor dit kleine project nu niet heel veel meerwaarde in om het in verschillende diktes uit te voeren als 9mm multiplex voldoende stevig is. Bij 12mm vind ik dat een andere overweging.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Martin Welberg op 25 April 2025, 14:28:47
Zou toch 3.2 tot 3.5mm aanhouden. Das de gemiddelde dikte van mijn zaagbladen die ik voor mijn formaatzaag heb. Mocht je aardig wat zaagsnedes hebben dan zul je aan het einde maar een mm of 2 tekort komen op een plaat.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Klaas Zondervan op 25 April 2025, 14:58:38
Wat de plaatdikte betreft, ik vind 9 mm voor alles nogal dik.
In de loop van de tijd heb ik geleerd om steeds lichter te bouwen. Als het kan 4 mm, blijkt dat te zwak, dan 9 mm. Voor zo'n klein baantje is dikker echt niet nodig.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: MOVisser op 25 April 2025, 17:52:21
Inderdaad 4 mm en als van hetzelfde materiaal beschikbaar/nodig is ook nog 6 mm.
Op cruciale vlakken, deze maken van 9 mm.

Ronald Visser
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: arnout op 25 April 2025, 18:42:03
Ik zou gewoon lekker 12mm ipv dat dunne spul.

Wat is de meerwaarde van zo licht mogelijk?
Je staat er toch niet de hele dag mee in je handen.

Gr
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Edsko Hekman op 25 April 2025, 18:45:02
Laat Sikko toch lekker bouwen....

Op naar de eerste foto's!! (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: arnout op 25 April 2025, 19:26:03
Precies. Gewoon lekker een gangbare hout dikte nemen en alles vlot in elkaar schroeven ipv gedoe met dunne houtjes lijmen.

Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: MOVisser op 25 April 2025, 21:31:39
Helemaal goed.
Proberen alleen maar te adviseren.....

Succes Sikko.....

Ronald Visser
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 25 April 2025, 21:49:32
Haha, goede vraag gesteld zie ik. Maandag bestellen, volgend weekend bouwen? ;D
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 29 April 2025, 17:50:47
De lokale Hubo bellen was een toptip. Alles netjes gezaagd voor een hele redelijke prijs.
Verleiding was te groot om niet alvast wat in elkaar te zetten  :angel:


(https://i.imgur.com/PC1i2zz.jpeg)

(https://i.imgur.com/l40NGiL.jpeg)

(https://i.imgur.com/FKjQo3L.jpeg)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 29 April 2025, 18:13:22

Wat is de meerwaarde van zo licht mogelijk?


Wat is dan de meerwaarde van een forum? Dat iedereen geen advies mag geven? ;)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Eric B op 29 April 2025, 18:31:37
 (y) Hiep hoi Hubo houwen zo! (https://www.google.com/search?newwindow=1&client=firefox-b-d&sca_esv=f6861048bb8aaca5&q=hiep+ho+hubo+houden+zo&spell=1&sa=X&ved=2ahUKEwiM0vvS1P2MAxUG9wIHHdWrGT8QBSgAegQIDRAB&biw=1536&bih=676&dpr=1.25#fpstate=ive&vld=cid:fdab54dd,vid:rah5vtGKWnw,st:0)  ;D
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 29 April 2025, 18:33:20
(https://i.imgur.com/FKjQo3L.jpeg)

Trouwens mooi kastje hoor (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Klaas Zondervan op 29 April 2025, 18:56:29
Wat is de meerwaarde van zo licht mogelijk?
Die meerwaarde zie jij misschien niet, maar ik wel. Misschien snap je het als ik het uitleg.
Mijn eerste modules bouwde ik ook van dik hout, omdat ik dacht dat zwaar synoniem was met degelijk. Maar mijn toenmalige hobbyhok was op zolder, en dat was 3 trappen hoog. Telkens als ik met de modules naar een rijdag ging was het een worsteling om die dingen beneden te krijgen, en later weer naar boven.

Later ging ik op diezelfde zolder een modulaire baan bouwen die zowel voor thuis als voor tentoonstellingen bedoeld was. Die bouwde ik van uitsluitend 4 mm plaatmateriaal, op de nodige plaatsen versterkt met dunne latjes. Die modules waren zo licht dat ik ze met één hand kon dragen. De andere hand had ik dan vrij om te trapleuning vast te pakken. Zo liep ik fluitend de trap op en af met die dingen.

Bij mijn baantjes Without / Heuvelland / Halte Assel heb ik hetzelfde principe toegepast. Zo veel mogelijk 4 mm triplex en alleen 9 mm op plekken waar die 4 mm echt te zwak was. Bij die baantjes speelde het gewicht een belangrijke rol omdat ik ze in de fietskar moest vervoeren.

Het is dus gewoon de keuze tussen een worstelpartij en met gemak vervoeren.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: MOVisser op 30 April 2025, 14:08:42
Een mooi gemaakt kastje.
Al gelijmd?

Ik zelf zou echter gezorgd hebben voor de doorgangen naar de naastliggende delen van de module.
Of komen die er niet?
Ook het bovendeel (voor de verlichting) zou ik nog niet aangebracht hebben.

Maar wie ben ik.....

Ronald Visser
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 30 April 2025, 14:28:24
Het fries is los. ;)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: gdh op 30 April 2025, 18:11:55
Misschien een idee om de fries een stukje naar voren te plaatsen. Dan is het geheel straks beter uit te lichten.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 02 May 2025, 19:51:51
Ik wou eigenlijk de truc met de IKEA klemspotjes doen als er ergens meer licht nodig is.

Vandaag weer wat opgeschoten.

(https://i.imgur.com/FmL6NCe.jpeg)

XPS op maat gesneden en even sfeertje geproefd.

(https://i.imgur.com/0stYcz8.jpeg)

Toen aan de doorgangen naar het schaduwstation gewerkt
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Jeroen95 op 02 May 2025, 20:20:18
Dit belooft wat moois te worden  (y)
Heel veel succes met het verder ontwerpen van dit mini baantje!
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 02 May 2025, 20:43:34
Ik wou eigenlijk de truc met de IKEA klemspotjes doen als er ergens meer licht nodig is.


Gewoon direct achter de fries een rij helder wit strip en je hebt het geheel prima verlicht.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 03 May 2025, 21:03:49
Vandaag de boel in de grondverf gezet. Niet echt fotowaardig.

Maar...ondertussen ook een ander rommelbakfröbeltje afgemaakt. Mag straks bovenop de bak wonen  ;D

(https://i.imgur.com/ARBlngj.gif)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: tothebeach op 03 May 2025, 21:29:00
 (y) (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 05 May 2025, 19:44:03
Zo, het bakje is klaar. Op naar de leukere fase van dit project, rails!

(https://i.imgur.com/D2d93PL.jpeg)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: g-j op 05 May 2025, 19:55:09
Hoi, echt leuk! Inspirerend.

Groet, Gert-Jan
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Martin Welberg op 06 May 2025, 16:08:33
Strak bakkie! (y) (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Martin Welberg op 06 May 2025, 16:10:12
Misschien een idee om de fries een stukje naar voren te plaatsen. Dan is het geheel straks beter uit te lichten.

Plak er een 60cm led batten in en je hebt plenty licht in zo'n klein ding. Mocht het te weinig zijn neem je er 2.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 07 May 2025, 20:25:40
LED there be light  ;)

(https://i.imgur.com/uxWbRK0.jpeg)

Wel irritant is dat de rolling shutter op m'n telefoon en de frequentie van de ledstrip elkaar kennelijk niet zo liggen, een groot knipperfestijn maar dat is een zorg voor later.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 07 May 2025, 23:11:07
Ja, dat levert soms problemen op. Beetje spelen met de instellingen van je foon kan helpen.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sven op 07 May 2025, 23:33:03
Kastje ziet er mooi uit, snel resultaat.

Ik ben het met Klaas eens om het licht te houden. Ik begon ook met 9mm multiplex kasten, iets kleiner dan die van jou, maar dat werd een gezeul. Op advies van Harold van Laserchef ben ik naar 3mm MDF overgestapt. Ik had er twijfels bij, maar Harold was er heel duidelijk over dat het prima werkt. En inderdaad, ik ben er zeer tevreden over. Het kastje weegt weinig en het hout is makkelijk te bewerken. Nu dus een beetje te laat voor je, maar goed om voor een volgend project in overweging te nemen. Die van mij is overigens met de lasermachine gesneden.

Meer licht aan de voorzijde werd ook al aangegeven. Dat is wel belangrijk, anders wordt wat er op de voorgrond staat donker. Ik heb het opgelost om een USB poort in te bouwen. Hier prik ik een IKEA USB lampje in, €6 meen ik. Op het plaatje zie je drie USB poorten, maar dat was om te proberen. Eentje in het midden is voldoende. De 5V stroom voor de USB poort wordt omgevormd van de 12V voeding voor de LED verlichting, dus ik heb maar één voeding nodig. Overigens zit er ook nog een blauwe LED strip onder en met een schakelaar kan ik het naar een nachtstand omzetten.

(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2849-681bcfc148457.webp) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-2849-681bcfc148457.webp)

(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-6595-681bcfc3d51bd.webp) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2025/IMG-6595-681bcfc3d51bd.webp)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 07 May 2025, 23:58:04
Alle tips en de meedenkers zijn van harte welkom, ook voor de toekomst.  (y)

Het persoonlijke doel van dit project is uiteindelijk om weer een beetje los te komen uit m'n hoofd, nieuwe dingen uit te proberen en vooral weer wat te leren.
In plaats van mezelf helemaal klemdenken en er dan überhaupt niet meer aan beginnen. Het baantje zal ongetwijfeld een heleboel dingen bevatten die ik volgende keer zeker anders ga doen, of die beter, makkelijker, slimmer, handiger konden. Kortom, fantastisch!  (y)

Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 08 May 2025, 09:09:31

Ik ben het met Klaas eens om het licht te houden. Ik begon ook met 9mm multiplex kasten, iets kleiner dan die van jou, maar dat werd een gezeul.

In 9 mm Populieren dus niet ;) Dat is hartstikke licht.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 08 May 2025, 10:18:57
Voor mij is het gewicht in elk geval geen zorg. Blijft ruimschoots onder de helft van de peuter die ik elke dag op en van de fiets moet tillen  ;D
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 08 May 2025, 10:20:34
 ;D
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Jelmer op 08 May 2025, 11:07:26
Voor mij is het gewicht in elk geval geen zorg. Blijft ruimschoots onder de helft van de peuter die ik elke dag op en van de fiets moet tillen  ;D

Als je baantje maar niet de gewichtstoename van je peuter over de jaren heen volgt..  ;D
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Hans GJ op 08 May 2025, 12:54:42
bijvoorbeeld een stukje van de Oostendense Vismijn


Misschien een tip: maar de vismijn en havenbuurt in Nieuwpoort is misschien ook wel inspiratievol.
https://www.flickriver.com/search/nieuwpoort+vismijn/

https://www.flickriver.com/search/nieuwpoort+visserij/

Ik herinner me nog dat er vroeger -tot in de jaren 80- een spooraansluiting lag in dit haventje.  Daar vond ik niet meteen foto's van terug.

Succes met je baantje!
Hans



Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 08 May 2025, 13:33:56
Bedankt, daar zitten wel een paar parels tussen. Een klokkentoren op een vishal, je krijgt het niet zelf verzonnen  :D
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 09 May 2025, 19:56:08
Momentje wel, het werkt! Het grootste zorgenkind rijdt zonder gemor heen en weer. Nu ik het zo hier allemaal zie, twijfel ik wel of ik het tweede havenspoor nog ga leggen. Maar dat is weer een zorg voor morgen.

(https://i.imgur.com/9hK7ydi.jpeg)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Whis op 09 May 2025, 21:14:18
Goed bezig!

En proost!
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 09 May 2025, 21:54:43
Momentje wel, het werkt! Het grootste zorgenkind rijdt zonder gemor heen en weer. Nu ik het zo hier allemaal zie, twijfel ik wel of ik het tweede havenspoor nog ga leggen. Maar dat is weer een zorg voor morgen.

Doen! Gewoon je eerste idee aanhouden  :)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ruben90 op 09 May 2025, 22:06:12
Leuk idee en een goede uitwerking tot nu toe (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: HenkN op 09 May 2025, 23:34:12
Eens met Ronald. Stick tot the plan. Geeft je net iets meer speelmogelijkheden.
Dit is een leuk baantje aan het worden  (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ad Cleijsen op 10 May 2025, 08:21:52
Mooi om te volgen.

Dat zaagplan hier tonen geeft mij wel inzicht, daar ben ik wel blij mee.
Dan die discussie nog over 4mm of 9mm. Ook wel een goeie.

Dus Ronald, daar waar de discussie loopt, pikt een ander weer wat op. Helemaal het doel toch.

Groeten Ad
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: gdh op 10 May 2025, 09:09:38
Gewoon tweede spoor leggen. Ik neem aan dat het een straatspoor wordt, dus kan prima.

Qua gewicht van de module gaat hier volgens mij niets mis.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 10 May 2025, 16:41:55
Het volk heeft gesproken, en de gemeente Zeebeke heeft geluisterd. Er is een tweede havespoor aangelegd. De opzichter maakt optimaal gebruik van het feit dat hij alleen thuis achter gelaten is dit weekend  ;D

(https://i.imgur.com/5ylB1qT.jpeg)

Voor de elektra op de achterzijde een plankje gemaakt. Binnenkort even wat D-Sub connectoren bestellen en dan een mooie loom maken.
Gelijk ook alle secties in de rails gemaakt, zodat het geheel ook automatisch kan pendelen in de toekomst  :)

(https://i.imgur.com/zg5M72t.jpeg)

Ook weer iets geleerd. Rails op messing schroeven solderen bij de bakovergangen. Ligt heel strak nu, en de schaduwstations kunnen er weer op en af.

(https://i.imgur.com/8U2fl37.jpeg)

En, het rijdt keurig, klik voor een filmpje :)
https://i.imgur.com/kIpVatY.mp4
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sven op 10 May 2025, 19:29:56
In 9 mm Populieren dus niet ;) Dat is hartstikke licht.
Dat was/is hier in Engeland niet zo makkelijk te vinden. Toen ik ging bouwen aan mijn kast, heb ik er wel naar gezocht. Maar hier wil men alles goedkoop, dus is er weinig markt voor kwaliteitsproducten.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 10 May 2025, 21:54:31

Ook weer iets geleerd. Rails op messing schroeven solderen bij de bakovergangen. Ligt heel strak nu, en de schaduwstations kunnen er weer op en af.


Doe ik altijd zo.... blijft de boel heel :)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 21 May 2025, 20:53:43
Weinig zichtbaar nieuws vanaf de viskaai. Na het zien van het knappe diorama van Sven, ben ik aan het stoeien met een stuk spiegelend acrylglas om de illusie van een lange kade te maken. Dat is nog best tricky. Het plastic is niet helemaal vlak zonder achterwand, en het baantje maakt een hoek van 3 graden ten opzichte van de voorrand, dus de spiegel moet ook onder de juist hoek komen. Ach, we komen er ooit wel.

Ondertussen wel de kade gefixeerd, en voor de foto even wat oude gebouwtjes uit de rommelbak gevist, om even een beetje een sfeertje te proeven.

(https://i.imgur.com/KNzsgaN.jpeg)

Daarna vooral gewerkt onder de buhne. Alle melders zijn ingeregeld, en het geheel rijdt prima op de volautomaat.

Filmpje, hier: https://i.imgur.com/Fkw47Q4.mp4

Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: mass am see op 22 May 2025, 08:39:05
Hoi Sikko,

Had je vooruitgang even gemist door allerlei beslommeringen , maar ziet er goed uit en zie ook jou gebruikte materialen voor de kade (dat blauwe spul) volgens mij is dat officieel XPE .

Had 2 van die platen gekocht vorige maand na het zien van jou draadje en  jou de inspiraties door La Plaine Saint Denis , ook ik was hier erg van gecharmeerd na het zien in het spoorwegmuseum en hier op beneluxspoor.

Had een poosje geleden een special gekocht van de railmagazine nummer 21 daar in werd het bouwen van bergen /heuvels besproken van dat XPE hardschuim en het lijmen er van, hier ben ik nu mee bezig de afmeting is 60x 30cm .

Bedankt dat je mij inspireerde om weer eens aan de slag te gaan met oa XPE en iets kleins.


mvg Evert en Bas

Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 22 May 2025, 10:50:00
Leuk dat het inspireerd! Volgens mij is XPS en XPE hetzelfde. Het is beide in elk geval geextrudeerd. Het is fijn spul m mee te werken.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 01 June 2025, 11:48:06
Nog geen spoorse update, maar wel vorderingen op het maritieme vlak.

(https://i.imgur.com/A9OkyzZ.jpeg)

Hier gaan nog wel wat uren aan op de komende maanden  :o
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: gdh op 01 June 2025, 12:13:32
Ziet er goed uit, gaat een fraaie kotter worden (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 01 June 2025, 13:08:28
 (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: sdz1976 op 03 June 2025, 23:08:58
Blij dat ik dit draadje ontdekte, echt cool !


Grtz,

Samuel.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Wim Vink op 03 June 2025, 23:11:14
Nog geen spoorse update, maar wel vorderingen op het maritieme vlak.

(https://i.imgur.com/A9OkyzZ.jpeg)

Hier gaan nog wel wat uren aan op de komende maanden  :o

Dit is wel heel gaaf! Ga je lekker volgen  :police: :D
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 04 June 2025, 21:02:34
Leuk al dat gedeelde enthousiasme. Dat helpt met de bouwlust  (y)

Omdat ik toch ook wel een avond/nachtmodus wil, ook maar begonnen met wat verlichting in te bouwen.
Zo aan de kade gelegen hoeft natuurlijk niet full pull al het werklicht aan, maar wat dekverlichting en een lampje in de kajuit is natuurlijk wel leuk.

(https://i.imgur.com/JfgDr2v.jpeg)

Navigatieverlichting weet ik nog niet. Eigenlijk hoort het niet aan als je afgemeerd bent, maar voor de scene is het natuurlijk wel weer erg herkenbaar.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: gdh op 04 June 2025, 21:07:16
gaaf..geeft nu al wat sfeer (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: HenkN op 04 June 2025, 23:31:32
Dit is erg fraai aan het worden.
De lol van een kleine baan, je kan lekker losgaan in detaillering
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 07 June 2025, 23:03:50
(https://i.imgur.com/wSegIaP.jpeg)

Wat een klus. Nog een heel eind te gaan, maar ook al een flink stuk onderweg. Wel echt fantastisch om te bouwen.  (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: HenkN op 08 June 2025, 00:59:44
Prachtig
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Forever Rocofan op 08 June 2025, 08:13:50
Goedemorgen Sikko,

Jouw viskotter word heel erg mooi. Ik heb de bouwset ook liggen, maar moet nog moed verzamelen om er aan te beginnen. Het aantal onderdelen wat uit de doos komt is gewoon overweldigend. Dus heb er even naar gekeken en toen heel snel weer ingepakt  ;D

Ik blijf de bouw van de kotter en de kaai volgen !!

Vriendelijke groet Ruud B.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 08 June 2025, 09:40:42
Bedankt  (y)

Het is inderderdaad "even" een project om dit ding in elkaar te zetten. Het is ook geen makkelijke kit om te bouwen, ik ben blij dat ik de afgelopen paar jaar veel Artitec kitjes gebouwd heb, want alle ervaring die ik daarmee heb opgedaan heb ik hard nodig gehad.

Paar conclusies
- Veel etswerk, waarvan heel veel erg klein of fragiel grut. Je hebt echt goede hulpmiddelen nodig en wat kilometers ander je riem met CA lijm.
- Pasvorm is matig soms. Vooral tussen het stuurhuis en de romp heel veel resin moeten wegvijlen om het passend te krijgen.
- Voor het verven is een airbrush eigenlijk wel een must.
- Grote liefde ontwikkeld voor Liquitex matte medium. Je ontkomt er bijna niet aan dat je het ding in delen moet verven en dan is matte medium echt geweldig spul om geverfde delen goed aan elkaar te plakken.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: hervé op 08 June 2025, 20:43:27
(https://i.imgur.com/A9OkyzZ.jpeg)

Zou het kunnen dat de  'schoorsteen'  verkeerd om (achterstevoren) gemonteerd staat, of is dit slechts voorlopig misschien ?

https://cdn.webshopapp.com/shops/28703/files/397502890/noordzeeviskotter-waterlijn.jpg  (foto Artitec)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 08 June 2025, 21:24:55
Nee dat klopt. Maar ja, vast is vast  :-X

(https://i.imgur.com/6U5Eus2.jpeg)

Even snikken en dan weer door, een misser hoor erbij, gelukkig valt het niet enorm op.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: hervé op 08 June 2025, 23:27:01

   met dunne styreen een nieuw bovenkraagje snijden en errond kleven  +  een ander kleurtje (zwart bv.) op dit boordje 
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: defender op 09 June 2025, 06:58:58
Ondanks de schoorsteen een prachtig model! Ik wil al heel lang een lichtschip bouwen, als ik jou lamp zie die bovenop je baan komt en jou schip erbij, begint het meteen weer te jeuken (y)

Mvg Koen
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 10 June 2025, 09:59:06
(https://i.imgur.com/lCLIZ2X.jpeg)

Is inderdaad wel beter zo  :)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 11 June 2025, 21:51:08
Terwijl ik ongeduldig wacht op de levering van de EZ-line voor de tuigage, en een paar potjes vernis voor de airbrush, alvast een beetje met de scene gespeeld. Volgens mij wordt het wel leuk.

(https://i.imgur.com/EEA3qwr.jpeg)

Ondertussen ook maar eens een keer een knoop doorhakken over hoe (en waarmee...) ik de kade ga maken. Zit al weken overal naar de grond te kijken in googlemaps   :-X
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Frank 123 op 11 June 2025, 22:50:21
Wordt zeker leuk  (y)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: RobVille op 11 June 2025, 23:14:32
Terwijl ik ongeduldig wacht op de levering van de EZ-line voor de tuigage, en een paar potjes vernis voor de airbrush, alvast een beetje met de scene gespeeld. Volgens mij wordt het wel leuk.

(https://i.imgur.com/EEA3qwr.jpeg)

Ondertussen ook maar eens een keer een knoop doorhakken over hoe (en waarmee...) ik de kade ga maken. Zit al weken overal naar de grond te kijken in googlemaps   :-X

Vond inderdaad op Internet een modelbouwer, Chris Nevard, die ook een diorama heeft gebouwd met een havenaanzicht als thema. Op de foto's kun je zien hoe hij de kades heeft afgewerkt. Een idee!

(https://www.basdevleeschhouwer.nl/rob/images/1749676370-scherm-afbeelding-2025-06-11-om-23-02-44.jpg)
Chris Nevard

(https://www.basdevleeschhouwer.nl/rob/images/1749676397-scherm-afbeelding-2025-06-11-om-23-06-40.jpg)
Chris Nevard

Rob
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 14 June 2025, 14:20:45
(https://i.imgur.com/PJphxru.jpeg)

Ik was al even bezorgd dat ik nu echt aan de bestrating moest gaan beginnen  ;)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: tothebeach op 14 June 2025, 14:35:15
Tof lokje, zelf getekend of ook toegankelijk voor derden?
En kasseien krassen is niet zo moeilijk, zeer Zen zelfs.

Groet,
Michel
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 14 June 2025, 14:37:25
Floris heeft deze getekend en ze zijn vrij beschikbaar via Thingiverse  (y)

https://www.thingiverse.com/thing:5988698
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: tothebeach op 14 June 2025, 16:17:39
Dankjewel. Vandaar dat ie me zo bekend voorkwam.
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Scratchbuilt op 14 June 2025, 16:32:11
Ik was al even bezorgd dat ik nu echt aan de bestrating moest gaan beginnen  ;)

Heb jij even mazzel!

Albert
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 16 June 2025, 14:01:53
(https://i.imgur.com/gMEjlii.jpeg)

Gekke bij in de tuin vandaag  ???
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Ronald Halma op 16 June 2025, 14:17:00
Loco-bij ;D
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Scratchbuilt op 16 June 2025, 16:35:09
Zolang het steekje los zit kan deze bij er wel bij. Overigens kijk ik heel verlekkerd naar deze bij op Thingivers..... kon zomaar zijn dat ik ergens een bruikbaar onderstel heb liggen..... Mocht het zover komen zal ik Floris vriendelijk dankjewel zeggen.

Albert
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 21 June 2025, 22:05:28
(https://i.imgur.com/kgoibDJ.jpeg)

Nu nog een decoder erin zien te frunniken  :-X
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 23 June 2025, 00:00:55
Pff, stressklusje, maar de  visnummers zitten erop.  (y)

(https://i.imgur.com/CtIVVZd.jpeg)

Na wat referentie-onderzoek gezien dat de Oostendse nummers uit deze periode meestal op een zwart vlak stonden, dus dat er toch maar op gezet. Geen spijt van, toch weer zo'n detail dat het leuk maakt.  :)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 25 June 2025, 21:48:01
Ben al bijna rijp voor het gesticht. En dit was pas één kant van de tuigage  ;D

(https://i.imgur.com/lh3VUoB.jpeg)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Jelmer op 26 June 2025, 08:03:45
Wel erg fraai resultaat van je priegelwerk.  (y)

Groeten,
Jelmer

Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 26 June 2025, 23:28:53
Thanks!

Nog altijd leuker dan kasseien stempelen  :-X

(https://i.imgur.com/HagelTG.jpeg)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: jan47 op 27 June 2025, 08:03:53
Mooie gedaan de kotter  (y)
Nog een klein beetje verweren en dan is het net echt  ;D

Groeten Jan
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 27 June 2025, 08:49:39
Dank! Ja, zeker. De wash moet deels nog, maar voor de rest wil ik eerst nog een beetje oefenen met (subtiele) realistische roestplekken maken op wat proefstukjes. Vooral op de plekken waar de netten langs schuren bij het ophalen zit vaak best wat roest tegen de romp. Als iemand een fijne tutorial weet...
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Frits C op 27 June 2025, 09:45:34
Gewoon je eigen ding doen geeft de meeste voldoening. ;)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 27 June 2025, 13:18:20
Bedankt voor het advies, maar de persoonlijke voldoening zit in het geval van roest nabootsen toch meer in het resultaat dan het proces. Zeker als er gewoon allerhande bewezen producten en methoden zijn, hoef ik het wiel hiermee niet persé uit te vinden.  ;)
Titel: Re: Minibaan Visserskaai H0
Bericht door: Sikko op 29 June 2025, 10:33:52
Dit deel van het diorama zit er (helaas) al bijna weer op. Veel plezier mee gehad. Op naar al het andere  (y)

(https://i.imgur.com/RlSyKw3.jpeg)

(https://i.imgur.com/ju1Slft.jpeg)

(https://i.imgur.com/zlQaj5S.jpeg)

(https://i.imgur.com/2VpYbg7.jpeg)

(https://i.imgur.com/EOmi753.jpeg)

(https://i.imgur.com/R8oeBkI.jpeg)