BeneluxSpoor.net forum

Wat zijn we aan het bouwen? => Banen of diorama's => Topic gestart door: Remco. op 27 May 2008, 12:07:14

Titel: Wissels schakelen in grootspoor/model
Bericht door: Remco. op 27 May 2008, 12:07:14
Hoi een vraagje waar ik gister opkwam en me niet van kan herrineren dat ik het eerder tegen ben gekomen en/of een antwoord op heb gezien. Hoe schakelen ze in grootbedrijf twee tegenovergestelde wissels zoals het plaatje hieronder:

(https://images.beneluxspoor.net/bnls/wissel_2.gif) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/wissel_2.gif)

Ik heb ze nu op mijn modelbaan waar dit opgaat, tegelijk geschakeld, 1 druk op de knop en 2 wissels gaan om omdat ze beiden open dan wel dicht moeten staan ( Ik weet wel dat een trein een wissel open kan rijden in model maar goed dat is niet natuurlijk  ;) ) Nu ben ik benieuwd hoe dit in grootspoor werkt, worden er daadwerkelijk 2 wissels omgezet of gaat dit ook in 1 keer ? en hoe hebben jullie dit opgelost ? Tot nog toe ervaar ik het in ieder geval als ideaal, het scheelt een schakelkastje en de juiste wissels staan goed en ik vergeet niets :)
Titel: Re: Wissels schakelen in grootspoor/model
Bericht door: Klaas Zondervan op 27 May 2008, 12:39:42
In het grootbedrijf worden zulke wisselparen ook altijd gelijk geschakeld. D.w.z. ze gaan tegelijk rechtuit of tegelijk afbuigend. Je doet het dus helemaal goed.

Het enige verschil is dat de twee motoren in het echt iets na elkaar starten, maar dat is om te zorgen dat de aanloopstromen van de motoren niet samenvallen.

PS: in het grootbedrijf kun je dit ook zien aan de wisselnummers. De twee wissels hebben hetzelfde nummer, de ene met een A erachter en de andere met een B. Als je zo'n combinatie ziet weet je dus dat ze altijd gelijk staan.
Titel: Re: Wissels schakelen in grootspoor/model
Bericht door: KroKo op 27 May 2008, 13:31:33
Overigens gebeurt bij het digitaal besturen van de modelbaan precies het zelfde. Dan worden de wissels ook iets na elkaar geschakeld, ook om de stromen niet te gelijk te laten vloeien.

Erik
Titel: Re: Wissels schakelen in grootspoor/model
Bericht door: Remco. op 27 May 2008, 13:41:32
Ok top weer wat geleerd, dat van die wisselnummers wist ik niet. Het stroom verhaal is ook duidelijk! alleen nu vraag ik me dus af hoe je dat digitaal regelt ? Doet je centrale dat of is er een speciaal printje wat het voor je regelt dat je niet echt te gelijk de wissels om laat gaan ?
Titel: Re: Wissels schakelen in grootspoor/model
Bericht door: henk op 27 May 2008, 13:51:35
Dat kan je centrale doen.
Veel centrales bieden de mogelijkheid tot wisselstraatbesturing. Dan breng je de bediening van een aantal wissels onder één knop. De centrale zorgt ervoor dat de wissels na elkaar en niet tegelijk omgaan.
Titel: Re: Wissels schakelen in grootspoor/model
Bericht door: Klaas Zondervan op 27 May 2008, 13:54:51
Bij digitaal heb je twee manieren om dit te regelen:

1. Je sluit de twee wisselaandrijvingen parallel aan op dezelfde decoderuitgang. Dan schakelen ze echt gelijktijdig.
Maar dat kan  alleen als de decoder voldoende stroom kan leveren voor 2 aandrijvingen tegelijk.

2. Je sluit de wissels op aparte decoderuitgangen aan. Dan moet je dus in de besturing er voor zorgen dat ze tegelijk aangestuurd worden. Of op de centrale direct na elkaar intoetsen.
Verschillende decoderuitgangen schakelen nooit gelijktijdig.

Titel: Re: Wissels schakelen in grootspoor/model
Bericht door: Remco. op 27 May 2008, 18:12:28
Ok dank je klaas, dat is verhelderend! Als nu eindelijk die Roco startset met de 2200 eens komt dan kan ik eindelijk gaan digitalen, het mag even duren :) Dan kan ik rap alles eens uitproberen.
Titel: Re: Wissels schakelen in grootspoor/model
Bericht door: SporenplanOnline op 27 May 2008, 18:27:02
In het grootbedrijf worden zulke wisselparen ook altijd gelijk geschakeld. D.w.z. ze gaan tegelijk rechtuit of tegelijk afbuigend. Je doet het dus helemaal goed.

Wat betreft Nederland wel, sturing in bijvoorbeeld Duitsland is onafhankelijk en dus in sommige situ's wat ingewikkelder...