BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: kar op 08 December 2024, 11:41:04
-
Mac gebruikerservaringen gevraagd :).
Momenteel maak ik gebruik van windows op een laptop voor ontwerp en aansturing van de modelbaan. Nu is het device over een tijdje aan vervanging toe en ik sta in dubio of ik voor windows kies of voor een mac. Voordeel van Windows, alles draait makkelijk verder. Voordeel van Mac: alles in 1 ecosysteem. Beetje kort door de bocht natuurlijk, maar ik ben vooral benieuwd of mensen met een Mac(book) de volgende dingen hebben draaien en vooral of ze hiermee tevreden zijn. Ik heb zelf nog geen voorgenomen keus, wil eerst de ervaringen toetsen. Er komt nog bij dat de nieuwe Mac's gebruik maken van een nieuwe processor (geen Intel meer), dus mogelijk heeft dat nog impact op het hele verhaal.
Ik snap overigens prima als iemand zegt 'houd er gewoon een goedkope laptop bij, dan werkt alles' - die reactie begrijp ik goed, maar helpt mij niet verder met het afpellen van de vragen ;) .
Daar gaan we:
1. Z21 software. Ik gebruik de Z21 software niet vaak, maar wel af en toe om een keer de terugmeldmonitor te bekijken of voor firmware upgrades van de Z21 en Zimo decoders. Er is volgens mij geen Z21 app voor de Mac, dus dat vraagt een kleine omweg. Iemand ervaring mee?
2. OC32 configuratie software. Ik gebruik een OC32 voor de aansturing van servo's. Heeft iemand de software draaien op een Mac en wat zijn de ervaringen?
3. OC32 hardware (USB A). De OC32 hardware is momenteel verbonden via een USB A-poort die een Mac niet heeft. Heeft iemand een OC32 aan een Macbook gekoppeld? Zo ja hoe (bijv via een usb-c hub) en wat zijn de ervaringen?
4. Anyrail software. Heeft iemand Anyrail in gebruik op een Mac? Wat zijn de ervaringen?
5. iTrain App is gewoon beschikbaar, dus ik vermoed dat dit prima werkt. Maar als iemand er wat over wil delen, dan is dat natuurlijk prima.
-
Je eerste aanname is onjuist: de Z21 app
voor Mac IPAD/IPhone (correctie nav Sven) bestaat zeker wel:
https://apps.apple.com/nl/app/z21/id1114706450 (https://apps.apple.com/nl/app/z21/id1114706450)
Sterker, op een beurs vertelde een Roco medewerker me dat de Z21 software zelfs
oorspronkelijk op het Apple-systeem Ipad/Iphone is geschreven.
De z21/Z21 (met de bijbehorende WiFI router) kun je prima gebruiken met een (oude) tablet of telefoon,
met een Android dan wel Apple/Ipad systeem, om een treinbaan aan te sturen.
Je andere vragen laat ik graag over aan mensen die dáár ervaring meehebben.
François
-
Ik heb een externe SSD waarop ik een Windows installatie heb in combinatie met VMware Fusion. Dat is voor persoonlijk gebruik gratis, en je kan er mee Windows draaien op je Mac alsof het een applicatie is. Dus je hoeft niet naar Windows te booten.
Je kunt Windows (legaal!) gratis downloaden, alleen de activatie kost geld. Die hebt je niet nodig om het te gebruiken. Je hebt alleen geen toegang tot een aantal functies, maar die heb je ook niet nodig voor dit gebruik.
In VM-ware heb ik alle alle Windows-only apps draaien, zoals bijvoorbeeld Anyrail, de ESU programmer en de Z21 Maintainance software. Dat gaat helemaal prima, draait hardstikke vlot op een moderne Mac. Zeker als je het allemaal maar af en toe gebruikt is dit een prima oplossing.
-
Je eerste aanname is onjuist: de Z21 app voor Mac bestaat zeker wel
Nou, dat klopt dus niet. Voor iPhone en iPad, niet voor Mac.
De nieuwe M processoren zijn ongekend snel. Als je Parallels koopt en installeert, kun je Windows op je Mac draaien. Dat gaat zelfs makkelijker dan op Windows, want Parallels helpt daar mee. Ik gebruik Windows via Parallels om geluid voor decoders te ontwikkelen en de decoders te programmeren, alsmede om de Z21 Maintenance app te draaien. Gaat al jaren zonder problemen. Sterker nog, ik draai dat op een Mac Mini uit 2012. Om Windows via Parallels met snelheid te draaien heb je dus niet eens de nieuwste Mac nodig.
Hier is een hele goede website als je begint met de Mac. Weliswaar laatste update van 2021, maar veel gaat nog op dezelfde manier (behalve de systeemvoorkeuren). Www.macmiep.nl
-
Zelf gebruik ik ook applicaties zoals OC32 software, LokProgrammer. Om sommige applicaties (Windows) te gebruiken op mijn Mac, heb ik Parallells geïnstalleerd. Je moet dan wel een licentie kopen (75 ~ 100 euro). Deze versie draait binnen de Mac omgeving zodat je niet apart moet opstarten voor de Windows Versie. De interactie maakt het mogelijk om bijvoorbeeld bestanden van de ene omgeving naar de andere te slepen. In principe heb je ook een legitieme versie van Windows nodig. Alle programma's draaien zonder problemen onder zowel Apple dan wel Windows.
Wat de fysieke aansluitingen voor de externe hardware (OC32) betreft, zie ik ook geen problemen. Er zijn diverse handige hubs om de verbindingen te maken.
(https://www.basdevleeschhouwer.nl/rob/images/1733665759-22f4e2ccfdc3fcd491f0bc4ee90fa283-570474359.jpg)
Rob
-
Ik maak met veel plezier gebruik van de Mac, werkt altijd en zonder gedoe. Ik gebruik iTrain voor Mac en de z21 maintenance en Esu programmer in een vm. Maar ja die gebruik ik ook niet veel. Werkt prima. Als je de keuze hebt tussen Mac of Windows, zou ik voor de eerste gaan ;)
-
Wat een gedoe als je persé een Mac wil gebruiken. :o Is dat onder het motto 'waarom gemakkelijk doen als het moeilijk kan?' ;D ;D
-
Zullen we die discussie verder gewoon buiten het topic laten? (y)
-
1. Z21 software.
2. OC32 configuratie software.
3. OC32 hardware (USB A).
4. Anyrail software.
5. iTrain
1. Geen ervaring mee.
2. Via iTrain op Mac (en ook op Windows), beide geen probleem
3. Geen enkel probleem met aansturen
4. Geen ervaring mee. Ik gebruik Scarm op een PC.
5. Op Mac meestal (veel) eenvoudiger, op Windows soms gedoe.
-
Is geen discussie, maar even een stekel. Vandaar ook de ;D ;D
-
Om te beginnen: iedereen veel dank voor alle bijdragen in zo'n korte tijd. Ik lees vooralsnog geen blockers, alleen wat praktische dingen te organiseren. Ik ga mij in ieder geval verder verdiepen in VMware Fusion en in Parallels.
Wat ik nog niet teruglees is het praktische stukje van de aansturing van de hardware die niet via de ethernet aansluiting verloopt. Denk bijvoorbeeld aan de LocProgrammer (die was ik nog vergeten in m'n lijstje) en de OC32 die beiden via USB-A communiceren. Maar blijkbaar gaat dat in de praktijk goed. Gebruiken jullie hiervoor dan een hub of ander hulpmiddel? Rob verwijst daar ook terecht al naar en dit is ook de oplossing die ik zo voor mij zie, maar als iemand daar praktijkervaring over wil delen dan heel graag.
Hugo noemt terecht al: de meeste tools die alleen onder Windows draaien zijn de apps die je alleen af en toe nodig hebt terwijl de aansturing van de modelbaan rechtstreeks via iTrain loopt. Dat is ook de reden dat ik wat omwegen voor het config werk wel ok zou vinden.
Is geen discussie, maar even een stekel.
Die humoristische stekel snap ik maar al te goed en vandaar dat ik die gelijk in de openingspost al even aanhaalde. Voor nu probeer ik juist heel objectief de mogelijkheden af te pellen.
Hier is een hele goede website als je begint met de Mac.
Hoi Sven, ik ben benieuwd naar de link die je wilde delen, maar die staat niet in je post ;D . Als je 'm nog wilt delen: graag (y).
-
Ik heb een USB-C dongle voor m'n Macbook. Die heeft USB-A en een Ethernetport. Ik kan in VMware Fusion aangeven dat de dongle aan Windows gekoppeld moet worden, en welke poorten ervan wel en niet doorgezet moeten worden.
Als je de z21 met een UTP cross cable aan je ethernet port koppelt, kunnen ze rechtstreeks met elkaar communiceren. Zonder cross cable moet er een switch tussen. Ik heb zelf mn z21 gewoon in het thuisnetwerk ingeknoopt. Elke (virtual) device die verbonden is met het (wifi-)netwerk in huis kan in principe ook met de z21 verbinden.
-
Thanks, Sikko!
Om sommige applicaties (Windows) te gebruiken op mijn Mac, heb ik Parallells geïnstalleerd. Je moet dan wel een licentie kopen (75 ~ 100 euro).
Het verschil tussen abo of eenmalige aankoop is stevig (75p/j versus ~100 eenmalig. Voordeel bij een abo is uiteraard dat eea compatible blijft met nieuwe OS updates van Apple. Hoe is hier de ervaring van de mensen die hier Parallels gebruiken/advies? De licentie voor Windows Pro (ik heb nu Home) komt er dan nog bovenop a €259. Hmmm...
-
Waarom niet VM-ware Fusion overwegen? Dat kost je niks voor persoonlijk gebruik, en het verschil tussen beide is nihil (https://bestreviews.net/parallels-desktop-vs-vmware-fusion-comparison/) voor thuisgebruik. En je hebt dus niet persé een licentie nodig voor Windows (https://www.howtogeek.com/871189/you-can-install-and-use-windows-11-without-a-product-key/). Je hebt dan een kleine watermark rechts onder in beeld, en je kunt een aantal instellingen niet aanpassen, maar niks waar je niet zonder kunt.
-
Ik sluit geen opties uit hoor, ik probeer de opties simpelweg gelijk scherp te krijgen. Je linkjes helpen daarbij :).
-
Die stekel is niks grappigs aan.. Op een of andere manier hebben sommige Windows gebruikers dit nog steeds nodig om zich superieur te voelen. We zullen het er maar niet over hebben dat alle systeemupdates en echt bruikbare meegeleverde software gratis altijd gratis is. Daar bespaar je toch een honderden, zo niet duizenden Euro’s door de jaren heen.
Ik heb de link inderdaad vergeten. Het was https://www.macmiep.nl/
Ook ik heb de Z21 via het draadloze thuisnetwork lopen, rechtstreeks op de router. Daarvoor moet je nog wel “bridging” aanzetten in Parallels, maar vraag daarover maar weer als je zover bent.
Parallels hoeft niet duur te zijn. Een versie kan jaren mee en als je het dan een keer opnieuw moet kopen, omdat de nieuwe systeem update niet compatible is (een of twee keer in 10 jaar), koop je het op Black Friday of andere speciale aanbiedingsdag. Zo is Parallels nu in de aanbieding voor £41,24 (ik kan de Euro prijs niet zien). Zie https://www.parallels.com/desktop-upgrade/
Voor een Windows versie kun je het registratienummer van een oude PC gebruiken of je koopt een bedrijflicentie die over is genomen van vervangen bedrijfscomputers via eBay.
Als je eenmaal een Mac hebt, zul je je afvragen waarom je zo lang gewacht hebt, is mijn ervaring. En ik heb jaren Macs verkocht en ondersteund, dus ik heb veel nieuwe gebruikers ontmoet. Het geeft rust, is het eigenlijk, kort omschreven. Je kunt je richten op wat je wilt doen, in plaats van je met systeemonderhoud bezig te houden.
-
Op een of andere manier hebben sommige Windows gebruikers dit nog steeds nodig om zich superieur te voelen.
Sorry, Sven, ik wist niet dat ik mij als Windowsgebruiker superieur moest voelen. Wel weet ik, dat beide systemen hun voors en tegens hebben. Zo zijn de Mac-spullen onverslaanbaar in grafische zaken en bewerken van film en fotomateriaal. Maar als je daar weinig mee bezig bent en meer algemeen gebruik, dan heeft Windows weer zijn sterke punten.
Wat ik meer wilde aangeven, dat er soms behoorlijk veel tijd gaat zitten in het 'laten praten van software' met het systeem.
Steve Jobs en Bill Gates zijn natuurlijk de gezamenlijke ontwikkelaars geweest van DOS en daarna hun eigen kant op gegaan. Jobs meer de grafische kant en Gates meer zakelijk gebruik.
-
Ik denk dat we allemaal over 1 ding eens kunnen zijn.
Zowel mac als Windows zijn allebei beter dan...Chromebook ;D
Bas
-
Hear, hear. ;D ;D (y) (y)
-
https://www.iskysoft.com/article/the-20-funniest-mac-vs-pc-memes.html (https://www.iskysoft.com/article/the-20-funniest-mac-vs-pc-memes.html) ::)
-
Thanks Sven voor de diverse links. Onderaan de streep zie ik vooralsnog geen enkele blocker waarom het in mijn situatie niet zou kunnen werken en dat uitsluiten was mijn belangrijkste reden voor dit topic. Kan nu rustig gaan nadenken over de vervolgstappen en welk device daar het beste bij aansluit.
Als je eenmaal een Mac hebt, zul je je afvragen waarom je zo lang gewacht hebt, is mijn ervaring.
Tien jaar geleden was ik nog niet overtuigd (grotendeels gebaseerd op eigen ervaring met een iMac waar ik mee aan de slag geweest ben), maar door ontwikkeling van hardware en OS bij Apple is die situatie voor mij nu anders geworden en zie ik meer voordelen dan destijds.
Dank en mocht iemand nog iets objectiefs willen toevoegen voor wat betreft het praktisch gebruik van Mac icm aansturing van de modelbaan dan blijft dat welkom.
-
Er zijn meerdere manieren om Windows software op een Mac te kunnen draaien. VirtualBox is nog niet genoemd, en CrossOver (Wine) ook nog niet. Beide gebruik ik zelf. VirtualBox is gratis.
Alle oplossingen hebben hun voor en nadelen.
Groet, Aiko
-
Ik gebruik een mix van Windows en Mac.
- Mac
- iTrain - voor het ontwerp zit ik meestal achter mijn bureau met een Mac, lekker groot scherp scherm, en werkt prima
- Arduino - programmeer ik met mijn Mac.
- En als ik onderweg op reis ben (zoals nu), heb ik altijd mijn Mac bij me, mocht ik wat ideeen hebben die ik wil uitproberen
- Onshape in de browser voor mijn 3D ontwerp
- Windows
- iTrain - in de garage stuur ik mijn baan aan met een Windows PC, werkt prima
- BiDiB - programmeer ik op Windows, in de garage
- Kan ik mijn 3 (goedkope) schermen mee aansturen, was met een standaard Mac destijds nog wel een dingetje
- Pro versie, want die Home versie was niet altijd even handig. Ondertussen Windows 11, werkt prima
- Houdt in een VMware omgeving mijn inventaris bij. VMWare heeft Windows 11 geinstalleerd, draai ik eigenlijk alleen op mij Mac als server. Gebruik officiele versie van VMware Fusion, heb ik toch nodig voor enkele applicaties voor mijn werk.
- 3D software om naar de printer te sturen. Zou ook met een Mac moeten werken, maar de printer staat naast de Windows PC in de garage
- Dropbox
- Om te syncen tussen mijn Mac en Windows apparaten, werkt prima.
Een beetje een hybride gebruiker dus.
-
10 jaar geleden was de situatie voor Mac gebruikers hetzelfde als vandaag. Het is meer de onbekendheid van overstappende Windows gebruikers die het wat lastig maakt in het begin. Maar dat is met alles zo.
Sommige mensen staan gewoon niet open voor het Mac concept. Ik heb daar geen moeite mee, maar dat fitten op Macs en Mac gebruikers blijft kinderachtig en zegt meer over de persoon. Kies wat voor jezelf het beste past. Als men blij wordt van een Windows-computer, dat is dan heel fijn. Begrijp me goed, ik ben geen fanboy, want ik heb genoeg over het bedrijf te zeuren, maar mijn ervaring is dat mensen blij en rustig worden van een Mac. En dat vind ik ook heel fijn.
-
Draai alleen mijn boekhouding op een windhoos.
-
Van mijn kant geen enkel gefit op Macs en gebruikers - ben simpelweg objectief de mogelijkheden aan het verkennen en ik zie diverse voordelen.
Afijn, ben blij met de input in dit draadje - er zijn uitsluitend deuren open gegaan en niet gesloten.
-
Nog even terugkomend op dit draadje: doordat mijn laptop het vroegtijdig begaf heb ik versneld de stap naar de macbook gemaakt. Met hulp van de info in dit draadje en wat goede pointers van Sven op de achtergrond (dank!) heb ik alles nu operationeel gekregen en kunnen de treinen hun rondjes weer rijden.
De software die alleen op een windows omgeving kan draaien werkt via de oplossing met Parallels.
Blij met de gemaakte overstap. En dat is een understatement.
-
Ik werk ook zo via Parallels op een Intel Mac mini.
Echter op mijn MacBook Air M processor, werkt een gewone windows niet via Parallels.
De Windows die er geïnstalleerd kan worden is een ARM versie (geen Intel) en draait in de soep. Maw... onbruikbaar op Mac.
Misschien is VM ware een oplossing, dat zal ik nog eens moeten testen...
-
Voor wat het waard is met m'n beperkte ervaring tot op heden: ik gebruik een MacBook Air met een M4 processor icm de ARM versie van windows via Parallels. Werkt goed en vlot.
-
Dank u. Dan zijn er updates die het blijkbaar werkbaar maken. Het lukte niet enkele maanden geleden...
En ik had alles geprobeerd hoor... (it-er...)
-
Ik draai Windows 11 met Parallels op een Mac Studio M1. Ik zie het probleem niet. Er is geen Intel of Apple Silicone (M) Mac dat geen Parallels met Windows 11 kan draaien. Je hebt juist de ARM versie van Windows 11 nodig voor een Mac met Apple Silicone. Dus als je een oudere versie van Windows hebt, maar eens een update doen. Je kunt het proberen door Parallels Windows te laten installeren met de ingebouwde startup assistent.
-
En ik had alles geprobeerd hoor... (it-er...)
Dat is geen zekerheid dat je niet iets over het hoofd ziet.