BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: LMic op 25 August 2024, 16:23:41
-
Eens kijken of dit een levend draadje kan worden.
Zijn er andere mensen die die Uhlenbrock Fahrstrassenspeicher #69240 of de evenknie van SMF #4500 in gebruik hebben?
Zelf gebruik ik deze modules al jaren, maar moest veel zelf uitvinden. Ben benieuwd of er meer mensen handigheden hebben ontdekt.
Groet,
Louis
-
Volgens mij zijn er niet super veel die track control gebruiken hier. Ik weet het alleen van M. Hornis dat die het heeft.
Deze module zelf is nieuw voor mij. Van wat ik zie is het een blokje met logica om rijwegen te maken en te werken met start stop knopjes om een Nx stijl paneel te realiseren?
Vertel er gerust meer over. Het is in een erg mooi systeem.
Mvg,
Bas
-
Ik gebruik Track Control maar alleen voor handmatige bediening bij rangeerwerk op Blausee-Mitholz.
Mooi systeem!
Met de speicher module dus geen ervaring.
Mvg Johan
-
N.a.v. de vraag van Bas, zelf heb ik de DrS2 uitvoering gebouwd uit elementen van SMF (smf-modelle.de). Dat is inderdaad een klassieke Start-Ziel Stelltisch en enigszins vergelijkbaar met wat in Nederland een NX tableau wordt genoemd.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/20240531-133036-66ced1d6b7b5a.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/20240531-133036-66ced1d6b7b5a.jpg)
De techniek van de elementen is grotendeels gelijk (op de verbindingsklemmen na zelfs identiek) aan de Track Control van Uhlenbrock, alleen de weergave sluit meer aan op het origineel. De achterliggende aansturing gaat over Loconet. De actieve componenten zijn plat gezegd kleine decoders en de Fahrstrassespeicher is nog een overkoepelende slimme decoder waarmee - zoals de naam al doet vermoeden - de samenhang en uitsluiting van rijwegen kan worden verknoopt.
Daarmee is voor mij het klassieke "Kipschalterstellwerk" definitief voorbij. Het is wel bijna een hobby binnen de hobby geworden om de interactie tussen de seinhuiswachter en het spoor ook na te bootsen. Inmiddels ook met Duits blok (TF71) en Duitse treinnummers (ZN) met ondersteuning van de daarbij behorende wekkers, belletjes etc.
Aan de andere kant van de grens ken ik diverse mensen met hetzelfde SMF systeem, ik ben echter benieuwd of aan de Nederlandse kant van de grens een mij nog onbekende groep gebruikers zit.
Groet,
Louis
-
Dat ziet er mooi uit. Wat zijn die getallen blokjes? Ik dacht eerste dat moeten DCC adressen zijn wat dan via railcom berichten over loconet binnenkomt ofzo? Maar dan zie ik het getal 16203 en dan kan geen DCC adres zijn?
Die blokjes met rode strepen helemaal links en die met die blauwe lampjes? Ik neem aan dat dat je Start stop knopjes zijn?
Mvg,
Bas
-
Een toelichting op DrS2 dus :-)
De getallen die je ziet zijn treinnummers, dat is wat anders dan een DCC adres. Treinnummers zijn dienstregeling gebaseerd. Binnen Loconet is ook een protocol om treinnummers te transporteren.
De rode streepjes zijn bezette sporen. Op spoor 3 staat trein Ng8204 en op spoor 4 de Ü107.
Rechts is trein Us16203 uitgereden (geel driehoekje "Erlaubnis") en heeft het blok rechts onder bezet gemeld (rode streepjes). Het blauwe lampje (die op deze foto overbelicht is) is de zogenaamde Sperrmelder (Blaue Klaus) en een indicatie dat er geen uitgaande rijweg kan worden gelegd naar het betreffende spoor. Uiteraard, als je het zal proberen zal het dus ook niet gaan. Schijnbaar is de 16203 van spoor 5 gekomen, je ziet de wissels nog liggen.
Tot slot is in het "Anmeldefeld" rechtsonder trein Dg6330 al aangemeld door naastliggend station als tegentrein, deze nummer knippert. Deze trein kan op de enkelsporige lijn pas als komen als het blok leeg is EN de Erlaubnis (richting) is afgegeven.
Alles gebaseerd altijd op een twee knoppenbediening. Een wissel omlopen gaat bijvoorbeeld met het wisselknopje (WT=Weichentaste) in combinatie met de WGT= Weichengruppentaste ergens links in de bovenste rij.
Groet,
Louis
-
Al werk ik niet met de Speicher module , wil ik wel even laten zien hoe ik er wel mee werk.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/tc-IMG-3168-66cf65307f910.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/tc-IMG-3168-66cf65307f910.jpg)
Het paneel is bedoelt voor handbediening van de wissels bij handmatig rangeerwerk.
Echter de rijstraten worden wel weergegeven met gele lijnen die Koploper legt worden. Dat is dus het doorgaande verkeer over twee sporen.
Rood rijden gebeurt rechtstreeks door de Loconet bezetmelder, daar zit Koploper niet tussen.
Wil ik handmatig rangeren dan bedien ik de knop "Rangierfahrt" (boven in de midden gele knop). Betreffende blok er voor wordt bezetgemaakt door een melder bediend door een relais. Trein verkeer wordt dan door Koploper afgewikkeld over het onderste spoor om en om in twee richtingen.
Binnen een begrends gebied kan ik dan handmatig rangeren en wissels bedienen waar Koploper geen weet van heeft.
Als ik "Rangierfahrt" opheft gaat Koploper weer gewoon verder over twee sporen.
Met Koploper laat ik ook een specifieke trein binnenlopen in het station en zet Koploper "Rangierfahrt" in zodat alles al klaat staat voor handmatig rangeren.
Track control is op een plank gemaakt en die plank ligt los op steunen. Het paneel is dus, als het nodig is wegneembaar.
Het streke punt van Track Control is dat ik slechts 1 Loconet kabeltje los haal en het hele paneel weg kan nemen.
Bij terug plaatsen net zo , 1 Loconet kabeltje inpluggen en het paneel werkt weer.
Ik zeg ook altijd dat Troch Control systreem is eigenslijk een digitaal systeem binnen het ditgiaal.
Hangt wel een prijskaartje aan maar wel erg mooi.
Ik geloof graag dat met Speicher module ook mooie dingen te realiseren zijn! Dat lees ik met belangstelling wat je er mee doet.
Mvg, Johan.