BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: Sietse op 01 June 2024, 11:28:48
-
Hallo allemaal
heeft iemand ervaring met de infrarood lichtbuisjes van de chinees(aliexpress).
zijn die te gebruiken met een busch 5961 schakelaar
B.V.D Sietse
-
Wat is een infrarood lichtbuis?
Misschien even een link plaatsen naar het product, dan zien we wat je bedoelt.
-
Tzt 1 Paar Infrarood Buis Transmissive Correlatie Foto-Elektrische Schakelaar Infrarood
-
Geef nou gewoon eens een link naar de site waar je die dingen hebt gezien.
Het is toch niet zo moeilijk om meteen concrete informatie te geven?
-
Blijkbaar wel ;D Wel humor zo'n Google translate omschrijving. Niet dat je er verder veel mee kan
-
Hier de korte weg:
https://nl.aliexpress.com/i/4000426799677.html
mvg,
F.
-
Dat wilde ik net zeggen …… daar is geen chinees bij (y)
Mvg Johan
-
Niet iedereen is een pc expert. ;D
-
Die is alleen in combinatie met een arduino te gebruiken vrees ik.
Deze (https://www.floodland.nl/aim/info_lichtsluis_1.htm#:~:text=Avontuur%20in%20Miniatuur&text=Een%20infrarood%20lichtsluis%20is%20ideaal,een%20betrouwbare%20lichtsluis%20te%20bouwen.) wel :).
-
Niet iedereen is een pc expert. ;D
Nee, maar het is wel handig als je een link kunt kopiëren en in een bericht plakken.
Wat de vraag betreft, de 5961 van Busch is een set bestaande uit een tijdschakelaar 5963 en een lichtsluis.
Of dat te combineren is met dat ding van ali, daar is niks van te zeggen. In de handleiding van Busch laten ze alleen maar zien hoe je hun eigen spullen aan elkaar moet knopen. Wat er binnenin dat kastje zit, dat blijft geheim. En dat zou je wel moeten weten om te kunnen beoordelen wat je er mee kan.
Wat was je eigenlijk van plan om er mee te doen?
-
ikwilgraag 2 elektrische overwegen met dubbel spoor bedienen om het een beetje realistisch te maken heb ik 8 keer een lichtsluis nodig,eentje om de bomen tesluiten voor de overgang en eentje vlak na de overgang om de bomen dicht te houden tot de trein voorbij de overweg is de treinen rijden op beide overwegen tegengesteld dus dan heb ik volgens mij 8 lichtsluizen nodig.
P.S F. nog bedankt voor het plaatsen van de link.
-
Hoe is je spoorbaan verder ingericht? 2-rail? 3-rail? analoog? digitaal? zijn er bezetmelders?
-
gewoon analoog niks digitaal of met computergestuurde elementen is niks voor mij, ik heb een eenvoudige baan van Fleischmann profi.
-
Ik probeer te verzinnen hoe je dit zo eenvoudig mogelijk kunt oplossen, maar daar ben ik nog niet uit.
In het begin had je het over de 5961 van Busch. Maar als ik lees hoe je de zaak wil aansturen, vraag ik me af wat je met die 5961 wil doen.
-
oke,als het op een andere misschien betere manier kan hoor ik dat graag,ik heb nog niks aangeschaft voor de aansturing dus ik kan alle kanten nog op.
-
Naar mijn idee zijn de lichtsluisjes van Huib Maaskant (zoals in de link van ruudns aangegeven) de gemakkelijkste manier. Het principe zou dan volgens mij moeten zijn dat er per overweg 2 lichtsluisjes staan (een aan de ene kant van de overweg over beide sporen en de andere aan de andere kant van de overweg over beide sporen) die zodanig ingesteld zijn dat ze de overwegbomen dicht doen zodra en zolang ze iets waarnemen. Het maakt dan niet uit van welke kant er een trein komt, de overwegbomen mogen pas open als beide sluisjes niets meer waarnemen.
Groeten,
Bert
-
Bert en hoe doe je dat dan met een losse lok?
Mvg, Johan
-
Dat is het probleem waar ik ook tegenaan kijk. Een korte trein verdwijnt uit het zicht van de IR sluizen terwijl hij er tussenin op de overweg rijdt.
Waar ik aan zit te denken: uitgaande van van een spoor waarover in één richting wordt gereden. Een stuk voor de overweg staat een lichtsuis. Zodra de trein daar door rijdt wordt een bi-stabiel relais naar de in-stand gestuurd.
Direct na de overweg staat de tweede lichtsluis. Als de trein daar door rijdt gebeurt er nog niks, maar zodra de trein de lichtsluis verlaat ontstaat er een puls die het bi-stabiel relais naar de uitstand stuurt.
Sietse heeft het over dubbelspoor. Voor het tweede spoor heb je dan een zelfde schakeling nodig. Als minstens 1 van de bi-stabiele relais aan staat is de overweg gesloten.
-
De IR-sluis schuin over de overweg plaatsen. Dan heb je de mogelijkheid om ook korte treinen te detecteren. Op het forum heeft volgens mij Ben dat een keer laten zien.
-
Deze zijn in principe gelijk aan het voorbeeld van Huub Maaskant, alleen zijn ze al gebouwd en simpel in te bouwen.
https://www.modelbouwled.nl/contents/nl/d1334_Mini-Lichtsluis.html
zoals Ronald al aangaf, meerdere lichtsluizen schuin plaatsen.
Als je een lichtsluis schuin over het spoor plaatst waar de de overweg in actie wilt hebben, en de tweede schuin over de overweg zelf om de actie aan te houden.
Met een beetje proberen kun je deze zodanig laten overlappen, dat ze elkaars functie overpakken. Dan rijd de trein de overweg aan, en als deze de overweg verlaat, gaat deze netjes uit. Voor het tweede spoor een derde lichtsluis plaatsen.
Groeten Arjen
-
Voor een beetje realistische werking moet de overweg toch wel aangestuurd worden als de trein nog zo'n 2 à 3 meter weg is. Hoe wou je dat laten overlappen met de lichtsluis op de overweg als je met een treinstel van 2 bakken rijdt, of met een losse loc? Om een behoorlijke overlap te krijgen zou je dan om de 15 cm een lichtsluis moeten plaatsen.
-
Hoewel de topic starter het over een lichtsluis heeft, is het wellicht een idee om stroomdetectie toe te passen, eventueel gecombineerd met de lichtsluis als startpunt?
Je kunt dan na passage van de laatste, stroom voerende wagon, de overweg weer openen.
Groet,
Henk
-
een ieder bedankt voor zijn/haar bijdrage in deze,de verkregen info kan ik zeker gebruiken.
-
Een andere optie is misschien nog detectie d.m.v. infrarood reflectie. De zender en ontvanger kunnen naast elkaar tussen de rails weggewerkt worden en als je er een timer achter plaatst die gaat lopen wanneer er geen reflectie meer is, dan gaan de bomen weer open na je ingestelde tijd en daarbij maakt het niet uit wat voor treinlengte er passeert.
Je hebt dan voor beide sporen een detector nodig aan de kant waar de trein de overweg "binnenrijdt" en die kun je dan best vrij ver van tevoren plaatsen zodat het sluiten van de bomen ook op behoorlijke realistische wijze kan gebeuren.
Groeten,
Bert
-
alsnog bedankt Bert
Mvrgr Sietse