BeneluxSpoor.net forum

Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: mamory op 07 March 2024, 20:52:10

Titel: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: mamory op 07 March 2024, 20:52:10
Hallo allemaal,

Heeft er iemand een idee of er verschil zit tussen de geluiden van de NS Mat'46 en de NS Mat'54?
Ergens heb ik het idee dat er geen verschil zit tussen beiden, maar zeker weet ik dit niet.

Nu ik langzaam met mijn project in de 'elektronische fase' belandt, wil ik er ook al over nadenken óf ik er sound in wil hebben (en zo ja welke)

Bestaan er überhaupt soundfiles van een Mat'46?

Wat denken jullie?

Gr. Mario
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Bram S op 07 March 2024, 21:10:15
In mijn herinnering was het geluid behoorlijk gelijk ondanks dat de motoren van mat'46 wat krachtiger waren en het gewicht wat lager dan van mat'54.

NB je moet wel even de tekst van het onderwerp aanpassen.  niet mat'45 maar mat'54

BramS
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Pauldg op 07 March 2024, 21:11:04
Type elektromotoren waren hetzelfde. Schakelsysteem volgens mij ook. Het aanzetgeluid was heel vergelijkbaar. Ik heb ooit een mat'36 geluid gehoord op SoundCloud wat ook heel vergelijkbaar was.

Persoonlijk zie ik de meerwaarde van sound in een elektrisch treinstel echt niet. Het klinkt sowieso al nooit echt en het eigen motortje plus aandrijving komt vaak nog best aardig in de buurt.

 
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: mamory op 07 March 2024, 21:15:31
Hoi Paul,

Dank voor je reactie..... deze keuze heb ik meer gehoord....... toch hebben bepaalde geluiden wel hun charme.... maar goed..... ik ben met je eens dat als het stel aan het rijden is, het geluid weinig tot geen toegevoegde waarde kan hebben.

Nog ff over nadenken....... misschien toch alleen een ESU Lokpilot erin ipv een loksound.
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Pauldg op 07 March 2024, 22:17:34
Ik heb wel eens gedacht dat een 'mechanische' sounddecoder wellicht een betere geluidsindruk zou maken. Ik bedoel dan een extra motortje dat een soort schoepwiel in een buisje aandrijft wat dat langzame zoemende geluid voortbrengt wat die stellen produceren bij optrekken. Daar moet natuurlijk wel plek voor zijn.
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Rob Ellerman op 08 March 2024, 14:30:02
De pest van loc-en treinstelgeluiden bij onze modelhobby is dat ze bijna altijd in het betreffende voertuig worden opgenomen, terwijl de modelspoorder gebaat is bij het geluid wat het stel buiten bij het 'kijken naar...' maakt. Ik heb nog nooit bij een Mat54 de ATB-bel gehoord als ik bij het in-of uitrijden van een station stond te kijken...

Rob
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Pauldg op 08 March 2024, 14:32:39
En omroepberichten naar Lelystad of Almere Haven in je tp-III treinstel. Dat kwam toch ook wel eens voor?
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Edwin2121992 op 08 March 2024, 15:38:31
Probleem bij buiten opnemen is de rijwind uiteraard. Ik zelf heb ook geen geluid in mijn H0 modellen. Ik vind het pas wat hebben bij spoor 1 stoomlocomotieven. Maar omdat ik mee heb gewerkt aan het 766 Artitec model èn het geluid bij de 766 is opgenomen, heb ik die voor de lol wel met geluid. Het is wel leuk, maar het komt maar uit een bak, terwijl de geluiden uit een specifieke plek van de trein vandaan horen te komen. Het geluid bij het van de tractiemotoren is wel iets wat hoort bij oudere treinstellen, maar hoort dus onder de kopbakken vandaan te komen. De twee compressors zitten dan weer onder de middenbakken en het geluid wat je altijd hoort is het geraas van de motorgenerators die eveneens onder de middenbakken zitten. Tyfoontje in twee tonen en gepiep van de remmen zijn ook leuk, maar al het andere hoeft van mij niet. Deuren gaan in model toch niet open en dicht en het geluid van t schuifraam slaat helemaal nergens op. Maar goed van mij mogen er dus best vier speakers in zo’n treinstel, dan gaat het wat meer leven denk ik. Maar goed ik ga in H0 verder geen sound modellen aanschaffen, dus veel interesseert het mij niet.

Groeten Edwin.
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Pauldg op 08 March 2024, 16:00:36
Het geluid van een schuifraam?? Zeg me alsjeblieft dat dit een grap is!  :D

Dan kan je nog beter het geluid opnemen van een tussendeur die met veel irritatie door een zittende passagier wordt dichtgedaan nadat de zoveelste passant deze niet achter zich heeft gesloten.
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Edwin2121992 op 08 March 2024, 17:24:36
Moet het even testen maar volgens mij zit die er ook in  ;D wel zonder t geluid van een zuchtende passagier :P

Groeten Edwin.
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Pauldg op 08 March 2024, 17:56:41
Kan mij dat nog herinneren als kind van een rit over de ijssellijn met mat'46. De een naar de andere passagier doet de deur open en loopt door en een mijnheer naast mij doet heeel passief agressief de deur dicht.  ;D
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: mamory op 08 March 2024, 19:28:08
Ik kan ze me helaas slechts vaag herinneren, maar ik weet wel dat ik het de mooiste treinstellen ooit vind.

Goed idee om in elke bak een speaker te plaatsen........maar is het mogelijk te splitsen welke geluiden je waar uit wilt horen komen? Dat lijkt me lastig.
Ach ja......dat geluid niet buiten opgenomen kan worden, maar van binnenuit gebeurd.......dat is dan maar zo......neemt niet weg dat het er met (binnen) geluid toch net iets realistischer klinkt, dan helemaal zonder geluid.

Ik ga op jacht naar mooie Mat'46 geluiden  ;D

Gr. Mario
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Rob Bennis op 08 March 2024, 19:59:01
Mario,

Dan heb ik deze voor je

https://www.youtube.com/v/kt-c0P7cEFk?si=Kzgl1PUqzNs7GsSj

Het is de Heimwee expres vanaf Maarn goederen naar Utrecht in 2012

Rob
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Rob Ellerman op 08 March 2024, 23:02:11
Dan moet dat ge-o.h. er wel uitgefilterd worden…. ;D
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Pauldg op 09 March 2024, 09:26:19
Er staat nog steeds mat'45 in de titel  :angel:
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: Duikeend op 09 March 2024, 10:54:10
aangepast  ;)
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: mamory op 09 March 2024, 19:35:57
Dat is mij helemaal ontgaan  :o

Goed gezien PaulDg ! (y)

Dank voor de mooie opname Rob......daar kan ik niet genoeg van zien.
Op Flickr.com staan genoeg mooie plaatjes van Mat'46, ook hier in het Zuiden des lands.

Straks nog maar eens ff kijken  ;D
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: Pauldg op 09 March 2024, 22:15:44
https://m.soundcloud.com/dick-1952/interieur-treinstel-matr-36 (https://m.soundcloud.com/dick-1952/interieur-treinstel-matr-36)

Deze is hier wel eens voorbij gekomen. Doet mij sterk aan de hondekop denken. Volgens mij is er weinig verschil
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: Peter Kleton op 10 March 2024, 11:30:39
Ik vind het een mooi geluid,ik krijg het niet harder helaas.
Ik heb in begin jaren 60 nog opnames gemaakt met mijn Uher Report S gemaakt in een trein   Mat 40 ,de 403 of zo van Utrecht CS naar Hilversum.
Jammer genoeg zat er een jongetje vlakbij  mij te hoesten.  :(
De opname heb ik niet meer ,zoek geraakt  .
Ook een zelfde soort opname gemaakt in een Mat 40 stel ,in de bagage afd. toen ik bij NS werkte  ,bij de (Niet bediende )  cabine ,dan hoor je de snelheidsmeter ook  nog tikken.  :D
Heb ik ook niet meer.
Peter
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'45
Bericht door: Thom op 18 March 2024, 20:44:48
Type elektromotoren waren hetzelfde. Schakelsysteem volgens mij ook. Het aanzetgeluid was heel vergelijkbaar. Ik heb ooit een mat'36 geluid gehoord op SoundCloud wat ook heel vergelijkbaar was.

Persoonlijk zie ik de meerwaarde van sound in een elektrisch treinstel echt niet. Het klinkt sowieso al nooit echt en het eigen motortje plus aandrijving komt vaak nog best aardig in de buurt.
Helemaal het zelfde waren de tractiemotoren van beide zeker niet, de zwakveldschakelingen van beide waren namelijk anders geconstrueerd.

Het zal kwa geluid misschien de wereld niet schelen, maar een verschil kan er wel degelijk inzitten en technisch uitwisselbaar waren de tractiemotoren van beide danook niet.
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: Peter Kleton op 18 March 2024, 21:39:27
Het geluid wat je hoort als een electrische trein optrekt zijn de tandwielen op de motor en wielas.

Hoe dat zit bij de verschillende stroomlijnstellen  maar ook Mat 24 en de eloks 1000,1100 , 1200 en 1300 weet ik niet ,de een heeft rechte tanden ,de andere schuine tanden zoals een 1000 heeft.                                maar ook de treinen van De Londense Underground  treinen maken een vergelijkbaar geluid.
Soms denk ik wel eens dat hoe ouder het treistel is ,hoe duidelijker het geluid is ,maar  het kan eigenlijk niet kloppen want bij een revisie worden er toch andere wielstellen ingezet.
Kortom: De typische  optrekgeluiden zijn bijna allemaal hetzelfde. ;D
Peter
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: Thom op 19 March 2024, 02:40:57
Vergis je niet, wielstellen en tandwielkasten gaan zelf ook op revisie die veelal bestaat uit een controle van de betrokken componenten. Voldoende ze nog steeds aan de norm dan komt een object gewoon weer terug in omloop.

Zo krijgen wielstellen natuurlijk vaak nieuwe wielen of wielbanden vanwege de slijtage daarvan, maar zijn lagers en asstokken vaak vele tien tallen jaren oud. Door het doorwisselen soms zelfs ouder dan het materieel waaronder ze zich bevinden :)
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: mamory op 19 March 2024, 13:28:54
https://m.soundcloud.com/dick-1952/interieur-treinstel-matr-36 (https://m.soundcloud.com/dick-1952/interieur-treinstel-matr-36)

Deze is hier wel eens voorbij gekomen. Doet mij sterk aan de hondekop denken. Volgens mij is er weinig verschil


Lijkt in mijn beleving ook erg op het geluid van de Mat'64, ook zo'n typisch mechanisch geluid.

Gr
Mario
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: Rob Bennis op 28 March 2024, 21:54:12
Ik ken iemand die vertelde dat een stroomlijntreinstel eigenlijk elektrisch gezien een blokkendoos is. Het motorgeluid wordt hoofdzakelelijk bepaald door de rechte vertanding van de aandrijving. En dat typische geluid hoor je dan ook bij de blokkendoos.
Luister maar https://youtu.be/kR4U91YVIx8?si=5XlmgTNWpr9jJobF (https://youtu.be/kR4U91YVIx8?si=5XlmgTNWpr9jJobF) Het is een opname vanuit de Velsertunnel.

Rob
 
Titel: Re: Geluid NS Mat'46 vs NS Mat'54
Bericht door: Peter Kleton op 29 March 2024, 14:27:30
Dat klopt  , het is gewoon een analoog geregelde electromotor met weerstanden geregeld, de aandrijving is met rechte tanden.
Als je het geluid zo hoort ,hoor je eigenlijk twee motoren draaien  met een iets verschillend toerental (Door de niet gelijke wieldiameters) zodat je een zweving horen kan.
  Alle op een derfelijke maner gebouwde treinstellen   maken hetzelfde geluid.

Bij de tegenwoordige draaistroom aandrijvingen hoor je heel wat anders ,al hoor je soms ook de tandwielen nog wel, de VIRM stellen.
Hoe het geluid bij schuine vertanding is ,weet ik niet ,mss hebben Eloks een ander geluid .mss zachter? ;)
Peter