BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: zuyderduyn op 27 January 2024, 10:16:34
-
Hallo,
Met veel hulp van een andere modelspoorder al veel geleerd over het instellen van CV's, het gebruik van koploper en daarbij het rijden in dubbeltractie.
Ik heb 2 SBB re 6/6 loks, beide geijkt. Ik zou het leuk vinden deze dusdanig af te stellen dat ze in dubbeltractie kunnen rijden. Ik heb CV 3 en 4 van beide loks dezelfde waarde gegeven. Verder zijn ze geijkt en liggen de max snelheden van beide loks iets boven de 100 km/h. Voor ik in dubbeltractie rij zet ik ze altijd even 30 cm uit elkaar om te zien of ze een beetje bij elkaar blijven. Niet dus, de voorste lok rijdt vrij snel weg bij de 2e lok en zo onstaat na een rondje toch een fors gat tussen beide loks. Met het oog op de duurzaamheid van de loks ga ik ze dan ook niet koppelen, want dan wordt er volgens mij veel te veel getrokken aan de 2e lok en dat is voor beide niet goed. Beide loks hebben een vrij gelijke snelheidscurve in het ijkscherm met mooie stapjes.
Nu heb ik vanochtend zitten googelen en zie vaak terugkomen: Als je in koploper in multitractie rijdt hoeven ze niet perse dezelfde instellingen te hebben, als ze maar geijkt zijn, koploper regelt de rest. Ik zie dit in meerdere topics op verschillende fora. Dit klopt toch niet gezien mijn verhaal?
Of mis ik iets? Benieuwd naar andere ervaringen.
Bedankt, groeten Hans
-
Als de stappen niet te groot zijn kan koploper daar prima mee overweg idd. Je kunt nog overwegen om de motorregeling van de slave lokomotief wat minder strak te zetten, zodat wat duwen-of trekken geen extra slijtage oplevert.
grtz rob
-
Hoe regel je de locs bij die test?
Je hebt de adressen via Koploper gekoppeld en dan aansturen met een regelaar in het locscherm? Zo ja, dan zijn de locs kennelijk toch niet goed genoeg geijkt.
Ik heb indertussen een dozijn tweespan en zelfs driespan rondrijden. Mijn aanpak is als volgt. Beide losse locs hetzelfde adres geven en met een handregelaar (meestal Multimaus, maar maakt niet uit) aansturen. Indien de snelheid blijkt te verschillen, via pom bij een van de twee locs de instellingen aanpassen totdat het gelijk genoeg rijdt. Pas daarna in Koploper ijken. Dan kan er niet veel verschil meer zijn. Mijn oudste combi (dubbelspan Trix 6400) rijdt al ruimschoots 15 jaar zo mee. Momenteel staat er een tweespan Roco BR189 op de baan. Geen centje pijn.
-
Hallo Rob en Henk,
Bedankt voor de reacties!
@Henk, dat klink best logisch hoe u dat doet. En welke CV’s past u dan met name aan?
-
Als het even kan alleen cv5 en cv6.
Als de locs gelijk zijn en dezelfde decoder hebben, dan kunnen de rijeigenschappen bij gelijke instellingen eigenlijk niet veel verschillen. Enig verschil kan er zijn, maar dat moet met cv5 en cv6 zijn op te lossen.
Overigens ook een ACTS-combinatie van Trix 1200 met Roco 6700 rondrijden. Veel meer kunnen aandrijvingen niet verschillen. Op dezelfde manier ingesteld.
Verder niet te druk maken over mogelijke schade bij kleine snelheidsverschillen. Nooit iets van gemerkt.
Problematischer vind ik het combineren van modellen die gekoppeld andere rijeigenschappen krijgen. Tot nu toe het ik niet veel succes met de Roco plan t en plan v. Ze hebben dezelfde aandrijving, maar de rijeigenschappen van het zwaardere viertje zijn nu eenmaal anders dan van het tweetje. Dat is tot daaraan toe, maar gekoppeld gaan beide stellen zich anders gedragen dan ze los doen. Dus ik kan de plan v en de plan t apart prima inregelen. Maar als ik ze gekoppeld wil laten rijden, moet ik ze gekoppeld opnieuw inregelen. Het is het een of het ander.