BeneluxSpoor.net forum
Wat zijn we aan het bouwen? => Al het andere! => Topic gestart door: Carl op 12 November 2023, 16:36:55
-
Voor het aanschaffen van verf voor de modelbouw zou ik graag wat tips hebben ;)
Het gaat er bij mij om welke verf het beste gebruikt kan worden voor het schilderen van bouwpakketje en eventueel wagons ed.
Ik weet het, zo veel mensen zoveel wensen of zoveel mensen zoveel verschillende ervaringen (y)
Ik ben benieuwd naar tips, op terpentiebasis en/of waterbasis ;)
-
Of op IPA basis, of...
-
Het hangt er van af wat je hoé wilt gaan schilderen (kwast/airbrush/spuitbus) en dan verfsoort (acryl/enamel/nitrocellulose). Als je bijvoorbeeld een bouwsetje van Artitec of Alsacast wilt gaan bouwen en schilderen (beiden van resin) dan kun je daar goed met de kwast op los gaan. In de bouwbeschrijving vind je dan ook aanwijzingen voor de mengverhoudingen van de diverse te gebruiken kleuren. Bij dit soort kits kun je met zowel enamel (evt. iets te verdunnen met terpentine of wasbenzine, bekende merken zijn Humbrol en Revell), als ook met acryl op waterbasis (merken o.a. Vallejo, Mig Ammo). Verstandig om eerst eens een proefje te gaan doen met een paar potjes van het één en een paar van het ander. Ik ben voor sommige dingen gecharmeerd van acryl, maar andere zaken spuit/schilder ik met enamels.
Rob
-
Ik heb al enkele blikjes staan, welke blikjes het zijn zal ik eens gaan bekijken.
Enamel is dus verf op terpentinebasis en droogt langzaam
Acryl is dus verf op waterbasis en droogt snel
Ik ga zo wie zo testen op een oud en vervallen bouwpakketje ;)
-
Hallo Carl,
Als ik de verf met kwast opbreng gebruik ik zowel enamel als watergedragen verf, de laatste tijd wel steeds meer watergedragen. Bij het spuiten alleen watergedragen. Het geeft een heel mooi resultaat en het scheelt veel stank. Als je een goed overzicht van verschillende soorten verf wilt hebben kun je eens bij Airbrush Service in Almere langsgaan. Zij hebben enorm veel spullen staan.
-
Alles op waterbasis. Wel zo lekker als je binnen bezig bent.
-
En hier nog één die al jarenlang alleen nog met acryl werkt. Meeste van Revell aqua color. Droogt snel en je kunt makkelijk kleuren mengen. Ik gebruik het ook voor drybrush en wetwash.
Enamel stinktroep gebruik ik helemaal niet meer.
Vriendelijke groet Ruud B.
-
@Rob Ellerman
Bedankt voor jou uitleg
@ Dirk
@Frank 123
@Forever Rocofan
Bedankt voor jullie reacties, hier kan ik wel wat mee denk ik (y)
-
Ik denk dat je van iedereen een verschillend antwoord gaat krijgen.
Ik gebruik alles door elkaar ... Voor kwast / Airbush voornamelijk watergedragen verf van Valejo / Ammo
Maar gebruik ook bijvoorbeeld de streakerbrushers/oilbrushers van ammo
Ben nu een wagon aan het spuiten met een knikkerbus die op ral kleur is gemengd.
Potjes verf zijn de kosten allemaal niet dus ga lekker proberen .. koop wat verschillende merken om te kijken wat je fijn vind.
Kijk ook welke primer er werkt met de dingen die je wilt verven.
Als je met spuitbussen aan de slag gaat of airbrush zorg voor een goeie ventilatie en doe een goeie mondbescherming op.
-
Ik gebruik uitsluitend watergedragen verf. Meest van Revell en Vallejo. Maar voor sommige toepassingen ook de goedkope tubes van Action met klinkende namen als Van Dijck en Van Bleijswijck. Alleen is het kleursortiment daarvan beperkt, dus je moet vaak mengen.
Wat je ook gebruikt, ik heb gemerkt dat een primer noodzakelijk is voor een goede hechting.
-
- watergedragen revell aqua color ; aangelengd met thinner voor voegen te vullen of te verouden van stenen
- email verschillende merken : schilderen van poppetjes ,auto's en uitstekende delen huizen enzo
- verf uit action voor landschapskleuren
- cellulose thinner om aan te verdunnen en te fixeren in voegen en plastiek zicht weg te werken.Direkt afdeppen met water .Ook omdat dan kan geverft worden zonder primer laag.Wel snel werken want anders is alles weg :)
-
Zelf gebruik ik nog steeds Humbrol en Revell enamels, omdat ik dat nu eenmaal heb staan.
Ik vind de vraag van Carl wel interessant. Alleen blijven de antwoorden tot nu toe steken bij wat ik hierboven ook schrijf: mensen vertellen wat ze gebruiken, maar nauwelijks waarom. Alles lijkt bruikbaar, voor alles - misschien is dat dan wel zo. Het beste argument dat ik tot nu toe lees, is tegen: dat werken met olieverf stinkt!
Misschien is het daarom nuttiger te vertellen wat er mis kan gaan. Waarvoor is de ene of de andere verfsoort niet geschikt?
-
Ik gebruik nog steeds het liefst klassieke alkyd-/enamelverf voor materieel. Het is voor mijn gevoel wat slijtvaster dan acrylverf. Tenslotte pak je het materieel wat vaker vast dan bijvoorbeeld je huisjes.
Een ander argument is de snelheid van het verwerken. Bij het gebruik van een penseel heb ik gevoelsmatig meer tijd om te verven met enamelverf. Acrylverf droogt mij soms gewoon te snel.
Wolter
-
Ook ik vindt het een interessant draadje / topic
Ik had vooraf al wel verwacht dat er wisselende reacties zouden komen ;), iedereen heeft meestal zijn eigen ervaringen met het gebruik van of enamel of acryl of beiden.
-
Mijn belangrijkste reden om met watergedragen verf te werken: je kunt je kwasten schoonspoelen onder de kraan. Geen geknoei met terpentine of andere aardolieprodukten.
-
Mijn belangrijkste reden om met water gedragen verf te werken: je kunt je kwasten schoonspoelen onder de kraan. Geen geknoei met terpentine of andere aardolie producten.
Daar had ik ook al rekening mee gehouden ;), en dat vindt ik ook een groot plus punt (y)
-
Ik heb het gevoel dat verf op oliebasis een gladder en fijner resultaat kan opleveren (mits fatsoenlijk opgebracht) dan verf op waterbasis. Het is een gevoel, ik kan het nergens op baseren en wellicht is het alleen maar bijgeloof. Voor mij is het echter toch een reden om voor materieel geen verf op waterbasis te gebruiken. Voor gebouwen en scenery gebruik ik wel verf op waterbasis
-
Mijn belangrijkste reden om met watergedragen verf te werken: je kunt je kwasten schoonspoelen onder de kraan.
Heb een kwastenpotje van action op mijn werkblad staan en maak de kwasten (met acrylverf) daar in schoon.
Het water niet weggooien maar bewaren voor weatheren van bijvoorbeeld ballast.
-
Ik gebruik ook alleen maar de handige potjes van Vallejo and Ammo. Gewoon met kraanwater te verdunnen en schoon te maken. Gebruik ik ook voor messing en nieuwzilver modellen, dan wel met een etsende primer als onderlaag.
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/450451094-435577922808820-8776705952245218666-n-669ac605571b9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/450451094-435577922808820-8776705952245218666-n-669ac605571b9.jpg)
Ik kwam de volgende verf tegen bij de Action en vroeg me af of iemand hier ervaring mee heeft
-
Ik zou dit hooguit gebruiken om op/in een landschap te gebruiken, misschien wat wheateren maar niet op de treinen….
-
@Carl,
Ik heb deze set. Ik kan hem prima gebruiken voor het verven van mijn lasergeneden of 3D geprinte onderdelen van mijn modelgebouwen. Ik was eigenlijk op zoek naar kleine tubes metaal of goudkleurige verf. Die zitten ook in deze set.
Gr, Hans
-
Zelf bebruik ik geen watergedragen verf, Met name Humbrol op terpentine basis bevalt mij nog steeds goed.
Thuis schilderen we soms met verf op lijnoliebasis, 50 jaar geleden heb ik zelf o.a. groene verf gemengd en samengesteld voor onze voordeur.
Ik ben nog altijd van plan een beetje verf hiervan na het roeren extra te zeven en op een locomotiefmodel in spoor G te proberen.
Hier heb ik het volste vertrouwen in.....
-
Goede vraag, welke verf schaf je aan. Na jaren Revell en Humbrol enamel, nu aan het overstappen op Vallejo (watergedragen), niet alleen om de lucht van de oliebasis verven, maar mede om milieu. Ik probeer zoveel mogelijk materiaal te hergebruiken, maar dan kan je niet met de oude verf aan de gang blijven vind ik. Maat Vallejo komt nog steeds van een eind hiervandaan, en het blijft verf wat je nu zo door de goot spoelt, ook al is dat een wellicht betere optie dan de oude verf met wasbenzine schoonmaken e.d.
Daarnaast zit ik weer een paar stappen verder te kijken, wat de mogelijkheden zijn met kleuren uit de natuur. Bv rode bieten voor rood, kerrie voor geel, koffiedik voor bruine zeilen op de botters, en zo zijn er meerdere natuurlijke kleuren te vinden waarmee ik de milieu- impact van m'n bouwsels verder zou willen beperken. Ik heb ook wel eens gedacht aan droge pasta als bouwmateriaal, bv muren van lasagnebladen en spanten voor mn loods van spagetti. Maar dat moet ik nog eens uitproberen.
Voor nu ben ik benieuwd, of er mensen zijn hier die zelf natuurlijke kleuren gebruiken, en wat de mogelijkheden zijn. Het lijkt mij dat bijvoorbeeld van klei iets van grijs te maken moet zijn.
Mvg Koen
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/450451094-435577922808820-8776705952245218666-n-669ac605571b9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/450451094-435577922808820-8776705952245218666-n-669ac605571b9.jpg)
Ik kwam de volgende verf tegen bij de Action en vroeg me af of iemand hier ervaring mee heeft
Prima te gebruiken voor scenery te schilderen. Ik heb de vorige set, die in de kartonnen omhulsel, nog steeds in gebruik.
Voor het schilderen van treinen zou ik de betere merken(Humbrol, Revell, Vallejo, Ammo) gebruiken.
-
@Carl en @Ronald69
Zelf heb ik de bekende Bleiswijk acryl tubes van de Action gebruikt. Dit merk vond ik teleurstellend voor wat betreft de hoeveelheid pigment die er in zit. Weet iemand of deze (merkloze) set van Action op dit punt beter is?
Overigens lijkt me zo'n set niet erg milieuvriendelijk omdat ik inschat dat de helft van de kleuren niet gebruikt gaat worden in de modelbouw.
Figuurtjes verf ik het liefst met enamel. Betere dekking en scherpere afscheiding tussen kleuren. Recent nog een 50 jaar (!) oud Humbrol potje opengemaakt. Was nog prima.
Rian
-
Off topic.
Ik ga nederland als het beste jongetje van de klas even relativeren:
Ik ben niet tegen het feit dat we aan het milieu denken, weet dat,
en strijk hiermee een aantal forummers tegen de haren in (ik heb er nog zeer weinig)
maar weet dat in Azerbeidjan bv de olie uit de grond komt als je op de bodem stampt;
bij cairo er een oppervlak zo groot als de stad utrecht is dat wordt gebruikt voor vuilverbranding (ned uitstoot van een jaar daar in 1 week);
veel water verzet en vervuiling is voor goudwinning (Marowijne)
etc....
Dit kan bij ons ook
WC papier in een emmertje ipv door de toilet (zuid europa)
Kraanwater is gebruikswater. Drinkwater uit een fles (afrika en oosten)
Kijk eens verder dan onze landgrenzen.
Kleurstoffen uit de natuur, heeft daar weer impact op.....
Batik en de sijuplant (kappen oerwoud)
Leerlooierijen gebruiken veelal duivenpoep voor het proces. Duiven kweken, eten ervoor etc......
Dit is goed voor een discussie hier, maar daar ga ik niet verder op in...
Dus ik laat het hierbij.
Ronald Visser
(moest even mijn frustratie kwijt)
edit, laten we het maar niet hebben over de data opslag in centrales, waar wij ook hier een bijdrage in hebben...
-
Toch nog een korte reactie hierop Ronald.
Allemaal bekend voor mij en ik ben ook geen milieu die-hard. Maar alle kleine beetjes helpen en begin bij jezelf. Bij het alleen wijzen naar andere (ergere) dingen gebeurt er niets. Als je zelf een ietsie pietsie invloed kan hebben dan is daar niets op tegen lijkt mij.
Rian
-
milieu is de nieuwe melkkoe van europa om multinationals en politici rijker te maken.Denk men nou echt dat zolang de wereldmachten er niet aan meedoen er verandering komt behalve dat we de europese industrie naar de haaien helpen.Ben ook milieubewust maar wat helpt het als 10 containerschepen op 1 week meer uitstoten dan gans europa op een jaar.
Gebruik hier alle verfsoorten en recycleer ze netjes bij wat ze horen.Hierin belgie recycleren we al heel veel en hebben er een industrie voor die veel werk bezorgt
-
...als 10 containerschepen op 1 week meer uitstoten dan gans europa op een jaar...
Dan maar verf kopen van Europese fabrikanten en Ali in de ban. ;D ;D
-
Cor, bij Ali heb ik nog nooit hoeven te kopen, want ik vindt de meeste zaken op Marktplaats :angel:
Veel goedkoper, zoek bijvoorbeeld maar op HUMBROL......
Elke hobbyist heeft in het verleden meer gekocht dan hij gebruikt heeft!
Piet
-
mijn verfjes koop ik meestal in frankrijk via ebay.Veel goedkoper dan hier in de winkels en alle mogelijkheden en merken in dezelfde winkel.
-
mijn verfjes koop ik meestal in frankrijk via ebay.Veel goedkoper dan hier in de winkels en alle mogelijkheden en merken in dezelfde winkel.
@Bellejt,
Waar koop je deze in Frankrijk? Online?
Gr, Hans
-
ja ebay van frankrijk.Enamel en alle andere soorten beschikbaar die hier nagenoeg niet meer verkrijgbaar zijn of waar 1.5x meer betaald.Voor revel betaal ik daar max 2.99 euro per potje en natuurlijk wel een reeks bestellen aangaande de verzendkosten.
Er is ook een duitser die nog goedkoper is aan 2.39 euro maar vezending is dan iets duurder.FF vergelijken wat je in hetzelfde mandje goedkoper komt. Veel kleuren had ik nodig om de ventjes te schilderen en hier was het onmogelijk deze te vinden want vele winkels verkopen geen email/enamel meer.Enkel dat watergedoe en dat is niks om die mannetjes/vrouwtjes/kinderen te verven.
-
Dat 'watergedoe', in mijn geval van vellejo, bevalt mij ook nog niet helemaal, ook omdat er eigenlijk weer een primer onder moet, zo op het kunststof hecht 't niet.
Ik werk altijd binnenshuis en zou dus wel iets willen zonder de stank. Vandaar m'n zoektocht naar alternatieven.
-
Interessante discussie. Ik verf juist m’n mannetjes met de acryl verf van Vallejo en Tamiya. Dekt niet altijd even goed de eerste keer, maar als je het plastic eerst in een sopje van afwasmiddel laat liggen dekt de verf stukken beter. Meng de verf met een beetje water en een drupje afwasmiddel.
Nadat ik klaar ben met verven spuit ik de mannetjes in met haarlak ter bescherming. Niet teveel anders gaan ze glimmen.
De zomer gebruik ik voor het verven van de mannetjes, vandaar ook de acryl verf. Hier in Barcelona en in zuid Frankrijk waar ik vaak verblijf, is het in de zomer geen aanrader om met enamel aan de slag te gaan. De verf in de potjes droogt dan heel snel uit bij temperaturen boven de 27 graden.
Gebouwen en andere spoorobjecten verf ik juist met Enamel. De verf is van hoge kwaliteit en blijft uitstekend zitten. Ideaal als je zo af en toe eens wat moet verplaatsen.
Groeten Sven
-
Gebruik alleen MIG of Vallejo voor de modellen en Thalens Amsterdam voor het landschap.
Koop het gewoon in de fysieke winkel (of hun webshop). Misschien paar cent duurder maar als we willen dat we ook nog eens langs winkel kunnen om iets in het echt te kunnen zien en vast te houden moet je die partijen ook wat omzet gunnen.
En bij de grote Chinees bestel ik dus zeker niet.
Dan maar een locomotief 🚂 minder.
-
Bij de action koop ik zulk materiaal zelden. Meestal lopen de aankopen daar op een teleurstelling uit.
Ik ga dan liever voor wat kwaliteit.
Zo ben ik zelf wel tevreden over Vallejo (soms eerst een waasje primer er op spuiten)
Om te beginnen kun je zo’n setje met 16 kleuren aanschaffen en deze uitbreiden met wat gerichtere kleuren.
-
Off topic.
Ik ga nederland als het beste jongetje van de klas even relativeren:
Ik ben niet tegen het feit dat we aan het milieu denken, weet dat,
en strijk hiermee een aantal forummers tegen de haren in (ik heb er nog zeer weinig)
Wat is het nut daarover in dit topic te lopen zeiken als ik vragen mag?
-
Niet reageren in een topic is een ontzettend ingewikkeld concept voor MOVisser.
-
Niet reageren in een topic is een ontzettend ingewikkeld concept voor MOVisser.
Iets zinvols bijdragen waar iedereen wat aan heeft ook. Wat een slap geleuter. :(
-
... kleuren uit de natuur. Bv rode bieten voor rood, kerrie voor geel, koffiedik voor bruine zeilen op de botters, en zo zijn er meerdere natuurlijke kleuren te vinden ..., of er mensen zijn hier die zelf natuurlijke kleuren gebruiken*...
Reeds langer gebruikten we (o.a. op Fremo-modules) voor allerlei toepassingen: thee, koffie, tuinzand, herfstbladeren, roest en nog allerlei. Om kleurtjes te maken. Voor scenery, gebouwtjes, verwering.
-
Iets zinvols bijdragen waar iedereen wat aan heeft ook. Wat een slap geleuter. :(
Ok, hier een zinvolle bijdrage waar iedereen wat aan heeft: Met de hand afwassen en geen cupjes gebruiken is niet, ik herhaal, NIET beter voor het milieu. (wil je weten waarom, uiteindelijk draait het allemaal om het totale energie- en grondstoffen verbruik, google is je vriend) ;D ;D ;D
-
Dat 'watergedoe', in mijn geval van vellejo, bevalt mij ook nog niet helemaal, ook omdat er eigenlijk weer een primer onder moet, zo op het kunststof hecht 't niet.
Ik werk altijd binnenshuis en zou dus wel iets willen zonder de stank. Vandaar m'n zoektocht naar alternatieven.
Met Ammo "Atom" reeks heb je geen primer nodig.
-
Als ik het spul (kunststof kits) voor verven eerst goed ontvet gaat het met Vallejo en MIG op waterbasis prima zonder primer.
-
Eerst had ik verf van revell en Humbrol, maar die heb ik allemaal weggedaan.
Tegenwoordig gebruik ik alleen nog Vallejo en de glasverf van tamiya.
Vallejo is perfect voor de airbrush (Model Air), maar ook voor zo te kwasten (Game Color)(Model Color)
Ook het kleurenpogramma van Vallejo is heel uitgebreid.
Ik zou dan ook niet voor goedkoop gaan, maar voor kwaliteit.
Jos.
-
Als ik het spul (kunststof kits) voor verven eerst goed ontvet gaat het met Vallejo en MIG op waterbasis prima zonder primer.
Ik gebruik altijd primer bij Vallejo, en ontvet vooraf eerst met alcohol (99%)
Zeker als je meermaals moet afplakken zorgt de primer voor een betere hechting.
Jos.
-
Dat 'watergedoe', in mijn geval van vellejo, bevalt mij ook nog niet helemaal, ook omdat er eigenlijk weer een primer onder moet, zo op het kunststof hecht 't niet.
Ik werk altijd binnenshuis en zou dus wel iets willen zonder de stank. Vandaar m'n zoektocht naar alternatieven.
Waarom zou je überhaupt zonder primer willen werken?
Dat komt alleen maar de kwaliteit van je spuitwerk ten goede.
Jos.
-
Dat komt omdat ik geen verf spuit, dat beetje wat ik tot nu toe schilderen moet, doe ik met een penseel. Maar, de loods en treinen in aanbouw waar ik nu mee bezig ben, overweeg ik wel een spuitbus voor aan te schaffen, en dan zal primer idd geen overbodige luxe zijn. Met het penseel kom ik nooit meer tussen alle onderdelen van locs en treinstel in aanbouw.
Dat wordt dan wel een losse spuitbus, en geen 1 met luchtdruk. Ongetwijfeld geeft dát een mooier resultaat, maar ik bouw te weinig om daar een apparaat voor aan te schaffen.
-
Na al de wisselende berichten dacht ik toch, waarom zou ik de verf niet proberen op oude vervallen bouwpakketjes, omschakelen naar andere merken die voorgeschreven worden kan ik altijd nog, de verf was maar 3,49 euro dus daar kan je geen buil aan vallen ;)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/450800868-1548132126061174-2151394496320165569-n-66a15ff70f4d9.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/450800868-1548132126061174-2151394496320165569-n-66a15ff70f4d9.jpg)
-
Hallo,
Spuitbus primer van de action is erg goed.
Bovenstaand setje is natuurlijk te goedkoop. Leuk voor verouderen e.d. maar niet om een model mee in kleur te zetten.
daar voor heb je echt de merkverf met pigment voor nodig.
succes jandcargo
-
Hallo,
Ook die problemen met hechting van watergedragen verf. Ik verdun nu niet meer met water maar evt met airbrush flow inprover van valleo art 71.562 en nu gaat het goed. Dit op advies van bentink apeldoorn.
succes jandcargo
-
Hallo,
Spuitbus primer van de action is erg goed.
Bovenstaand setje is natuurlijk te goedkoop. Leuk voor verouderen e.d. maar niet om een model mee in kleur te zetten.
daar voor heb je echt de merkverf met pigment voor nodig.
succes jandcargo
@Jandcargo,
Dat valt volgens mij best mee. Hieronder een proefstukje muur. Geprint met een Elegoo Saturn printer. En bekliederd met verf van de Action.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-9782-66a2103c78b76.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-9782-66a2103c78b76.jpg)
Gr, Hans
-
Gebruik enamels en acryl/water. Revell (beide lijnen), Vallejo, Tamiya, whatever. Voorkeur voor dat wat je met water kunt reinigen. Niet voor de gezondheid, ik vreet het immers niet op ;D ;)
-
@Jandcargo,
Dat valt volgens mij best mee. Hieronder een proefstukje muur. Geprint met een Elegoo Saturn printer. En bekliederd met verf van de Action.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-9782-66a2103c78b76.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-9782-66a2103c78b76.jpg)
Gr, Hans
Met dit resultaat zou ik al blij zijn, als het najaar zijn intrede doet ga ik ermee aan de slag in de avonden ;)
-
@Carl,
Breng dan de verf niet alleen aan met een kwast, maar ook met je vinger. En dan goed wrijven. Ik kreeg deze tip van mijn Britse vriend Dan Evason.
Zie: https://youtu.be/IaLtaVnvWC4?si=17b0Od5CQ7KJFKVe
Gr, Hans