BeneluxSpoor.net forum
Wat zijn we aan het bouwen? => Kleine baantjes tot 0.5m² => Topic gestart door: Joran op 01 November 2023, 07:45:41
-
Geïnspireerd door de cameo layouts van James Hilton (https://www.youtube.com/channel/UCJmbmrLY6l38PPSG2KirEPA) op YouTube zelf ook maar eens aan de slag gegaan. Ik wilde deze keer de fries e.d. als eerste klaar hebben, zodat ik tijdens het bouwen kan zien hoe het oogt bij het uiteindelijke licht. Ik heb dezelfde led strip (https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06Y67D1JH/ref=oh_aui_detailpage_o04_s00?ie=UTF8&psc=1) als James Hilton via Amazon besteld. Voor deze beperkte oppervlak wel genoeg. Geen idee of het voor mijn andere modules ook gaat werken, maar dat kan ik testen.
Het idee is een Nederlandse halte op basis van Velsen Zeeweg, maar wel fictief. Slechts 1 perron spoor, zodat ik aan de achterzijde nog iets met groen kan doen en een stukje straat/bushalte achter het station. Exacte plaats bepaling heb ik nog niet gedaan.
De constructie van de module en de fries bestaat uit vurenlatten met draarom een multiplex plaat met dezelfde afmetingen. Dan nog twee zijwanden en een achterwand die de boel bij elkaar houden. Middels inslagmoeren is het spul demontabel, om er makkelijker aan te kunnen werken.
Ik alvast twee vragen:
- Welke connectors kan ik het beste gaan gebruiken voor de stroom (voor rails en verlichting)? Ze moeten passen in de 7mm vuren latjes, ik vermoed dat ik dat met banaan connectors niet ga redden. Wellicht een Jack? De connectors moeten in de zijkant komen. Dus ik dacht plaatsen in de vuren latjes en dan een gat boren in de zijwand, zodat de plug er in kan.
- Voor de verlichting in de fries kan ik de binnenzijde het beste wit schilderen lijkt me? Doe ik dat met grondverf en zijdeglanslak? Of gebruiken jullie iets anders?
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/cameo-6541f1b8f2345.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/cameo-6541f1b8f2345.jpg)
De genoemde oppervlakte is nog zonder fiddleyard/stick, maar ook dan zal ik niet boven de 0,5m2 uit gaan komen.
-
wat leuk! James volg ik al een tijdje (via een tip van Noordernet/Wolter) en die bouwt zeker interessante cameo layouts. De basis oogt zeker al bekend, een mooie rechte, niet al te diepe bak.
Ik ben benieuwd naar je ervaringen.
Groet,
michel
-
Gelijk aan James moet het op een Ikea Lack plank passen die hier aan de muurt hangt. Sporenverloop kan zeker met wat industrie interessanter, maar wilde vooral iets te pendelen hebben met een Wadloper en DE-2. En het station had ik ook al liggen :)
-
Ziet er goed uit (y)
En met fries lijkt het al een mooi geheel, ga je de hoeken links en rechts achter nog wat ronder maken of blijven deze zo??
mvg,
Matthijs
-
Leuk!
- Hoeken; kun je ook hollatten voor gebruiken, bouwmarkt -> profielen
- Sub D stekkers heb ik wel gebruikt, XLR gebruik ik tegenwoordig. Solide en sterke verbinding, komt uit de geluidswereld
Binnenkant gewoon wit, hoogglans zou ik niet doen. mat of zijdeglans is prima.
Ik ben benieuwd! (y)
-
@Ronald Halma, die hollatten zat ik ook aan te denken. Even kijken hoe dat ik het beste bevestig, alles moet wel demontabel blijven :). XLR is nog wel een goede, heb wel speakon liggen, maar die zijn 4 aders en ik was plan 2x 2 aders te gebruiken.Even kijken ook hoe het groot die dingen zijn. Ik moet dan namelijk een gat boren in het multiplex om bij de XLR te kunnen. En met een speedboor wordt dat een bende is mijn ervaring ;D
-
Dat lukt jou best ;)
-
En met een speedboor wordt dat een bende is mijn ervaring ;D
daar hebben ze de stofzuiger voor uitgevonden. ;)
Staat er op het youtubekanaal van James Hilton ook een video over de constructie van de bak? Ik heb er naar gezocht, maar niet gevonden.
Ik vind de constructie van je bak nogal zwaar uitgevallen. Zelf bouw ik veel lichter, onder het motto: als 4 mm triplex dik genoeg is, dan geen 9 mm. Maar dat is waarschijnlijk ingegeven door het feit dat ik er mee op reis ga.
Heb je overwogen om de bovenkant opklapbaar te maken? Mijn ervaring is dat dat veel gemak geeft tijdens het bouwen.
-
Klaas:
De constructie van de module en de fries bestaat uit vurenlatten met draarom een multiplex plaat met dezelfde afmetingen. Dan nog twee zijwanden en een achterwand die de boel bij elkaar houden. Middels inslagmoeren is het spul demontabel, om er makkelijker aan te kunnen werken.
;D ;)
-
@Klaas Zondervan: Valt mee wat het weegt hoor. 4mm multiplex had ook wel gekund. De vurenlatten is vooral uit gemakzucht, de bouwmarkt hier zaagt ook niet smaller dan 10cm.
Met de speedboor gaat het met niet zozeer om het stof, maar dat een speedboor in multiplex niet een mooi rond gat maakt, maar meer een rafelig geheel. Althans met het materiaal dat ik heb.
-
Dan zou je een klokboor kunnen gebruiken, ook wel gatenzaag genoemd. Om rafels te voorkomen een stukje hout er achter klemmen.
-
Met de speedboor gaat het met niet zozeer om het stof, maar dat een speedboor in multiplex niet een mooi rond gat maakt, maar meer een rafelig geheel. Althans met het materiaal dat ik heb.
Klopt, een speedboor is mooi maar soms vrij lomp ;) Multiplex heeft snel de neiging tot splinteren. Ook is het vaak even kijken vanaf welke kant je boort en waar het gat het meest splintert. Even testen op een afvalstukje.
-
Staat er op het youtubekanaal van James Hilton ook een video over de constructie van de bak? Ik heb er naar gezocht, maar niet gevonden.
In zijn draadje over Pont-y-Dulais (https://www.rmweb.co.uk/topic/153166-pont-y-dulais-dulais-bridge-with-apologies/) op RMWeb is wel wat terug te vinden. Het is heel basaal.
Leuk project, Joran. Ik volg dit met belangstelling.
Groeten,
Gerard
-
Klopt, een speedboor is mooi maar soms vrij lomp ;) Multiplex heeft snel de neiging tot splinteren. Ook is het vaak even kijken vanaf welke kant je boort en waar het gat het meest splintert. Even testen op een afvalstukje.
Twee oplossingen voor:
- Blok hout of een andere plaat multiplex er achter klemmen met lijmtangen zodat de achterkant van de te boren plaat er niet uit spat.
- Niet in één keer door-boren maar vanaf elke zijde tot halverwege boren.
-
Er gebeurt wel wat, maar snel gaat het allemaal niet. Wel bezig geweest met het plamuren en schuren van de fries, maar daar is weinig aan om te posten 8)
De gaten niet met een speedboor maar met een slangenboor gedaan, tevreden!
In middels bijna zover dat de LED strip zijn definitieve plek kan krijgen. James Hilton bevestigd de strip aan de binnenzijde van de voorkant van de fries, dan schijnt het licht als het ware naar achteren. Dat heb ik op onderstaande foto ook even zo gedaan met een paar lijmklemmen. Vond de rode wagen aan de rechterkant van de module dan te donker ogen, niet direct in de schaduw maar ook niet helemaal mooi uitgelicht. Ik heb nog wat varianten geprobeerd door de strip onder een hoek van 45 graden te houden en ook door deze tegen het "plafond" van de fries aan te houden. Beide versies belichten de rode wagen beter dan op onderstaande foto. Ik heb toen ook nog een gebouw er bij gepakt. En daar zie je wel langere schaduwen wanneer de strip tegen het plafond aan zit, i.t.t. onder een hoek van 45 graden.
Hoe doen anderen dit? Misschien zie ik nog iets over het hoofd... doe het het liefst in 1x naar tevredenheid ;D
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/leds-655bc55cbbfa5.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/leds-655bc55cbbfa5.jpg)
-
Ook hier een fan van James Hilton en van jou , want je doet het momenteel erg goed !!.
-
Qua verlichting, onder een hoek van 45o is al een verbetering. Bij mijn modelbanen trek ik ook altijd de fries (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=108364.msg3222413790#msg3222413790) iets meer naar voren dan de bak. Zo schijnt het licht ruim van voren al op de voorgrond. Maar ja, daarvoor is het bij jou al te laat ;)
Voor een volgende keer dus.
Wat je nog wel kan doen is enkele klemspotjes aan de bak bevestigen en die van de voorzijde de bak in laten schijnen. Zo kan je ook enkele dingen uitlichten.
Groet,
michel
-
Goeievoormiddag,
Naar voren gemonteerde fries met spots. Zo iets ....
een oudere tekening door modelbouwgoeroe Jacques Le Plat: nu vanzelfsprekend uit te voeren met LED-spotjes :
http://modeltreinbaan.nl/wp-content/uploads/2006/01/test%20verlichting.JPG
-
Gerbrand Haans had deze oplossing op elke baan!!!
https://www.bahnbilder.de/bild/modellbahn~sonstiges~igm-kaarst/838782/gerbrand-haans---ginsweid-panorama-aufnahmeinternationale-modellbahnausstellung.html
-
Goeienamiddag,
Spotjes aan de voorzijde te combineren met een lichtbron meer naar de achterzijde van het baantje.
Om ongewenste (slag)schaduwen op de achtergrond (blauwe of grijze lucht met of zonder wolken) te vermijden.
Bij digitale foto's kan je deze vervelende schaduwen (van bomen, schoorstenen of andere) achteraf 'wegtoveren'.
Maar toeschouwers op een tentoonstelling of thuis zien die storende schaduwen.
-
Ik heb boven op de bak USB poorten ingebouwd (kan uiteraard ook aan de voorkant van de luifel) zodat ik goedkope IKEA USB lampjes er in kan drukken. Dit is goedkoop en werkt perfect en je ziet het verschil duidelijk als je ze weg haalt. Doordat ik een 12V naar 5V converter heb ingebouwd, kan ik de plafondverlichting en spotjes met dezelfde 12V stroomadapter voeden.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/IMG-3385-655cb27653c81.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/IMG-3385-655cb27653c81.jpg)
-
Goeienavond,
Dit is een keurig-nette hedendaagse oplossing.
-
Dank voor alle antwoorden (y) Ik ga zeker eens experimenteren met de spots. Even op het lijstje zetten als ik weer naar Ikea ga, of er langs kom.
Ook heb ik nog genoeg LED strip liggen om eventueel een tweede strip meer naar achteren te plaatsen.
Voor nu eest de huidige strip onder een hoek van 45 graden plaatsen en wat aan het baantje doen, kan ik beter zien wat de licht experimenten straks doen.
-
Gewoon een strip of 3 a 4 in de bak. 1 helemaal vooraan, 1 vlak tegen de achterwand. De anderen dan er tussen. Slagschaduw ga je niet voorkomen maar zo wordt het wel minder.
Led niet alleen wit gebruiken maar bv ook een RGB strip of 2 erbij. Die kleuren samen veel mooier.
-
Joran,
Zou dit nog wat kunnen zijn voor de hoeken??
https://www.hornbach.nl/p/decoflair-sierlijst-plafond-ne2-6x6x200-cm/10495850/ (https://www.hornbach.nl/p/decoflair-sierlijst-plafond-ne2-6x6x200-cm/10495850/)
mvg,
Matthijs
-
@Ronald Halma: Meerdere strips zou zeker kunnen! Bakkie is wel maar 20 cm diep, dus weet niet of 4 strips dan niet overkill is? Maar een tweede wat meer naar achter is zeker een optie.
@Matthijs van Heijningen: Dat is wel iets om uit te proberen (y). Mijn zijkanten en achterkant blijven demontabel, ben wel benieuwd hoe dat houdt met zo'n zacht materiaal.
De led strip inmiddels onder een hoek van 45 graden gemonteerd op een alu stripje. Binnenzijde van de fries afgelakt met zijdeglans witte verf. Uiteraard ging er bij het opnieuw aanbrengen van de inslagmoeren weer wat mis waardoor beide zijkanten van de fries scheurden >:(. Opnieuw gemaakt, weer geschilderd etc. etc. Nu de inslagmoeren na het schilderen op hun plek geknepen met een waterpomptang. Iets met 'beleid' en/of vurenhout gebruiken waar het voor bedoeld is, en niet hiervoor ;D.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/fries-656f9adc4ba28.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/fries-656f9adc4ba28.jpg)
Deze week het spoor gelegd, op de uiteinden de spoorstaven op messing schroeven gesoldeerd en de uiteinden gelijk gevijld met de bakrand. Ook maar wat electronica aangebracht. Er komt 1 sein op de bak, en geen idee of ik ooit computergestuurd zal gaan rijden, maar dan is het in ieder geval voorbereid.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/bekabeling-656f9b6bccc27.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/bekabeling-656f9b6bccc27.jpg)
Nu heb ik bijna geen excuses meer om met het schuren/plamuren/schilderen van het geheel te beginnen. Eens kijken of ik nog iets kan vinden om het voor me uit te schuiven.
-
Dat is een lange tijd geleden. Langzaam aan dit projectje maar weer eens opgepakt. Onlangs een grasmatje van Lars op 't Hof gemonteerd.
Nog genoeg te doen in ieder geval. Binnenkort eerst maar een poortje frezen aan de rechterzijde en de voorzijde van wat ballast voorzien, dat kan al mooi. Het sein moet ik ook nog aansluiten. Daarna is de achterzijde van het spoor aan de beurt. Heb nog niet helder wat ik daarmee wil doen. In ieder geval moet Velsen Zeeweg van Artitec hierop gaan komen. Een beetje bestrating, misschien een streekbus. En vooral wat groen.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-7681-66e09fdc267b4.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-7681-66e09fdc267b4.jpg)
Mijn iPhone SE maakt wel een puinhoop van de kleuren en de scherpte. Nou ja, het gaat er om hoe het in het echt oogt.
-
Ziet er goed uit (y)
-
Geinig, komt me bekend voor dat station... :)
gr Ed.
-
@Edde: Mijn vader is IJmuidenaar, dus toen Artitec met die fraaie stukje treurigheid op de proppen kwam, moest ik het wel hebben ;D
-
Leuk bezig. James Hilton's Paxton Road was de inspiratie voor mijn micro baantje Minol hieronder.
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/Afbeelding-van-WhatsApp-op-2024-11-22-om-16-48-48-b9efbffb-6740ae67276dd.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/Afbeelding-van-WhatsApp-op-2024-11-22-om-16-48-48-b9efbffb-6740ae67276dd.jpg)
Weer eens een kleine update van dit kleine baantje.
- Twee van de drie bovenleidingsmasten geplaatst (linker staat nog los).
- Voorzijde en tussen de rails geballast.
- Sein en spoor aangesloten zodat er heen en weer gereden kan worden.
Voor de volgende update maar de linker bovenleidingsmast afmaken en starten met het perron. Als dat klaar is kan ik verder met de aankleding van de achterzijde.
Valt me wel op dat mijn telefoon veel moeite heeft om het groen goed op de gevoelige sensor vast te leggen. Misschien de camera maar weer eens opladen, misschien gaat dat beter.
-
Mooi project Joran.
Ook ik ben geïnspireerd door James Hilton (Eindstation Daarhuizen).
Ik ga je volgen
Groet
Henk
-
@HenkN: Mooi, Daarhuizen heb ik ook voorbij zien komen. Ziet er veelbelovend uit.
Denk dat James Hilton geen idee heeft wat voor inspiratiebron hij is ;D