Een maquette die met kop en schouders boven alles uitstak waren de voorbeidingen voor D-day langs de zuidkust van Groot Brittannië (operatie Overlord) ter voorbereiding van de invasie in Normandië. Ruim 300.000 soldaten zouden eraan deelnemen. Deze maquette is gemaakt door de Modelbouw Vrienden te Hofstade, België.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/MBV_1.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/MBV_2.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/MBV_3.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/MBV_4.jpg)
Maar ze bezitten ook een tweede maquette van ruim 21 vierkante meter en deze beeldt de aankomst in Normandië uit.
Nadat eerst de soldaten het terrein in Normandië veilig gesteld hadden volgden in de tweede linie de vele schepen en pontons die het zware materiaal overbrachten. Op zee werd een kunstmatige haven gecreëerd. Via pontonbruggen van wel 1200 meter konden de voertuigen de kust bereiken. Het was een operatie op zee die op zo'n grote schaal sindsdien nooit meer heeft plaatsgevonden.
Het is een prachtig staaltje modelbouwkunst met vele zelfgebouwde voertuigen en met gebruikmaking van zelfgemaakte mallen uit hars. Daarom heb ik ze ook gevraagd deze tweede maquette (aankomst van het zware materiaal voor de kust van Normandië) op Eurospoor tentoon te stellen. Ik heb goede hoop dat we daar in het najaar van zullen kunnen gaan genieten.
Groeten,
Leo
N.B.: Echt water of niet?