BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Elektronica en analoog => Topic gestart door: Waterman op 07 March 2023, 11:50:48
-
Mijn locomotieven en treinstellen zijn bijna allemaal gedigitaliseerd (er liggen er nog een paar te wachten om eens langs de werktafel te passeren), maar voor de aansturing van mijn wissels heb ik voor analoog gekozen, dit wil zeggen standaard Fleischmann wisselaandrijvingen die bediend worden met toggle switches op een erg klassiek bedieningspaneeltje.
Die wisselaandrijvingen zijn allemaal tweedehands gekocht, en in den beginne was er wel eens eentje dat door slecht contact niet omsloeg, waardoor de eindafschakeling niet tussenkwam en de boel doorbrandde.
Geleerd hoe ik die wisselaandrijvingen kon reinigen om slecht contact te vermijden, soms effectief, andere aandrijvingen zijn gewoon vervangen.
Toen ben ik op het idee gekomen om een ampèremeter in het circuit te integreren. Wanneer de aanwijzer uitslaat en blijft staan is er wat aan de hand. Noodknop ertussen waardoor de stroom naar de aandrijving meteen onderbroken wordt.
Sindsdien geen doorgebrande aandrijvingen meer gehad. Ook omdat ze amper nog haperen. Eens er een beveiliging ertussen zit doen ze het goed natuurlijk... ::)
Maar toch, voorkomen blijft beter dan genezen en als er een ding is dat ik geleerd heb over modeltreintjes dan is het dat er op de meest onverwachte momenten dingen kapot gaan.
Een glaszekering is een optie. Maar wanneer er dan een aandrijving hapert is het vaak een paar keer proberen eer het probleem opgespoord en opgelost is. Iedere keer een nieuwe zekering erin... Niet optimaal.
Maar toen kwam ik dit tegen op een van mijn favoriete Youtubekanalen:
https://www.youtube.com/watch?v=sF0KOVWj9p8 (https://www.youtube.com/watch?v=sF0KOVWj9p8)
Even gezocht en blijkbaar zijn deze gemakkelijk te verkrijgen bij de gekende Chinees...
Maar zijn ze ook een goede optie om een circuit met wisselaandrijvingen te beveiligen??
-
op de duitse forums spreken ze er toch lovend over bv : https://zugkraft-stucki.blogspot.com/2020/05/marklin-weichenantriebe.html
-
Zelf zou ik in jouw geval een CDU gebruiken in combinatie met momentschakelaars. Je hebt van die toggeswitches die uitzichzelf terugveren.
https://www.talkingelectronics.com/projects/CDU-2/CDU-2.html
(https://www.talkingelectronics.com/projects/CDU-2/CDU-2.html)
Mvg,
Bas
-
Als je met momentschakelaars gaat werken, waarom dan ook nog een CDU er tussen?
Alleen een moment schakelaar werkt prima. Voor de back emf kun je eventueel met een blusdiode werken.
Enige voordeel van een toggle switch is dat je de stand van het wissel kunt zien aan de hand van de schakelaar. En bij een terugverend exemplaar werkt dat niet meer.
Groet,
Roelco
-
Om dat te ondervangen kun je een terugmelding met leds maken, zoals o.a. op mijn website staat:
https://people.zeelandnet.nl/zondervan/bonte%20verzameling.html#01 (https://people.zeelandnet.nl/zondervan/bonte%20verzameling.html#01)
De weerstand van 560 ohm moet je niet te letterlijk nemen. Die is gebaseerd op leds van de oudere generatie die 20 mA nodig hadden. Bij de tegenwoordige leds kun je die weerstand rustig 10 keer zo groot kiezen.
Het belangrijkste voordeel van die terugmelding is dat je kunt zien of het wissel daadwerkelijk is omgegaan.
-
Goedenavond,
Ik schakel mijn wissels analoog met tuimelschakelaars die in de eindstand blijven staan.
Ik maak gebruik van een schakelingvan de inmiddels overleden heer Hermans. Komt neer op een dikke elco en een 5 watt weerstand die de stroom beperkt houdt als er iets mis gaat.
Die schakeling voorkomt ook, dat een wisselspoel doorbrandt bij een haperende of kapotte eindafschakeling.
Vanwege mogelijk copyright heb ik de schakeling per PB getracht te versturen.
-
Ik denk dat je je over copyright niet veel zorgen moet maken. Wat je beschrijft is de simpele vorm van de CDU (capacitor discharge unit). Daarvan wemelt het op het internet van de schema's. Wat bask hierboven laat zien is de geavanceerde uitvoering.