BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: Age van Dijk op 11 February 2023, 08:17:01
-
Eerst een algemene opmerking: ik ben een leek op het gebied van digitale techniek, dus heb a.u.b. begrip voor mijn "domme" vragen...
Mijn BNLS module baanontwerp is gebaseerd op een enkelspoor, maar achter mijn module loopt voor het doorgaande verkeer een dubbelspoor.
Om dat te kunnen realiseren heb ik buiten de feitelijke module aan twee kanten tableaus gemaakt met wissels met HXT900 servo's
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/Kippenlijntje-defintief-op-groter-raster-63e73d7149b6f.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/Kippenlijntje-defintief-op-groter-raster-63e73d7149b6f.jpg)
De wissels worden met servo's via DCCNext aangestuurd.
Nu wil ik graag gelijktijdig meerdere wissels omzetten zodat een trein of via het station kan rijden, of achterlangs kan rijden
Bijvoorbeeld:
Als wissel 1 op rechtdoor wordt gezet, moet wissel 7 ook op rechtdoor. Wissel 8 ook instellen of open rijden
of
Als wissel 9 op links wordt gezet, moet wissel 2 op rechts en zullen 7 en 10 ook aangepast moeten worden of openrijden?
Hoe pak ik dit aan?
Alvast dank voor de hulp,
Age
-
@Age,
Neem eens contact op met Bas (Bask185).
Hier zie je alle componenten die hij gefabriceerd heeft voor mijn BMB Module. Mijn vraag aan hem was vergelijkbaar als de jouwe. Hoe zorg je ervoor dat het verkeer op de hoofdbaan ongestoord kan blijven rijden, terwijl je lokaal op het enkelvoudige baanvak vrijelijk kunt rijden met een lokale trein.
En hoe zorg je er voor dat lokaal verkeer veilig kan in- en uitvoegen op de hoofdbaan.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/AE401ED8-5689-4EA7-BCF0-695D31E06FE8-639cb8cc42970.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/AE401ED8-5689-4EA7-BCF0-695D31E06FE8-639cb8cc42970.png)
Ik kan er mijn wissels mee bedienen, mijn seinen, rookgenerator, ledlichtjes en er mij IR sensoren op aansluiten. Deze componenten werken in mijn geval samen met een DR5000 centrale. Een die overigens binnenkort een upgrade krijgt naar een YaMoRC 7001.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/C31E5E11-54B8-4C18-9BAF-BF6EAC41118E-63e74e83b602a.webp) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/C31E5E11-54B8-4C18-9BAF-BF6EAC41118E-63e74e83b602a.webp)
Gr, Hans
-
Ik ga er even van uit, dat het commando om een wissel om te zetten, een tijdelijk gebeuren is, dus bijvoorbeeld een korte puls of een tijdspanne van 2 seconden, in ieder geval genoeg om een wissel om te zetten. Te vergelijken met het tijdelijk ingedrukt houden van een drukknopje. Open rijden zou ik nooit doen ivm met mogelijke polarisatie van de wissels.
Dan kun je het volgende schema volgen:
a/ wissel 1 recht = wissel 2 recht = wissel 7 recht = wissel 8 recht
b/ wissel 1 afb. = wissel 8 afb.
c/ wissel 9 achter = wissel 10 achter
d/ wissel 9 voor = wissel 7 afb. = wissel 2 afb. = wissel 10 voor
Nou ken ik de mogelijkheden van jouw apparatuur niet, of van die in gebruik bij een BNLS modulebaan, maar dit zou samengevat kunnen worden in wisselstraten. Waarbij misschien ook nog de mogelijkheid bestaat van bediening vanuit een fysiek paneel.
Of misschien ook simpel door het aansluiten van de kabels op de desbetreffende stuurstroom. (Decoderuitgang)
Dan dus a/ 4 kabeltjes aan dezelfde b/ 2 kabeltjes c/ 2 kabeltjes d/ 4 kabeltjes
Het hoeft niet altijd ingewikkeld te zijn :)
-
Ja, de gebruikelijke manier is het schakelen van wisselstraten. Veel centrales of zelfs alleen handregelaars bieden de mogelijkheid het schakelen van meerdere wissels aan één knop te koppelen. Druk je dan op die knop dan gaat na elkaar een aantal wissels om.
Kan ook nog via een besturingsprogramma, maar daarin zal de moduleopzet wel niet voorzien.
Gaat ervan uit dat de wissels digitaal met decoders worden geschakeld.
Indien analoog, kan het met de traditionele diodematrix. Heeft hetzelfde resultaat.
-
Diodematrix lijkt mij in dit geval niet nodig, omdat er geen "dubbele" bediening plaatsvindt. Daarmee bedoel ik, dat er geen wisselstand in meerdere wisselstraten is opgenomen.
-
Omtrent het aansturen, technische implementatie terzijde. Wat ik hier zou doen, is deze knopjes opstelling gebruiken (rode bolletje = knopje)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/deleteme-63e77ad143f24.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/deleteme-63e77ad143f24.png)
Je hebt knopjes voor:
- om alles rechtdoor te zetten voor de hoofdsporen.
- om van 1A naar station te gaan. (of andersom)
- om van station naar 2A te gaan. (of andersom)
- om van station naar 1B te gaan (of andersom)
- om van 2B naar naar het station te gaan (of andersom)
- wissels 3-4 om te zetten
- wissels 5-6 om te zetten
Indien analoog, kan het met de traditionele diodematrix.
Henk, had je hier misschien overheen gelezen ???
De wissels worden met servo's via DCCNext aangestuurd.
Die dingen zijn DCC decoders en DCC decoders doe je met een DCC centrale aansturen. De meest goedkope die ik kan bedenken is een multimaus + booster kastje of een losse z21 die vind je doorgaans van onder de €100,- op beuzen en marktplaats.
Je kan natuurlijk ook een arduino + motorshield nemen en daar DCC++ EX op zetten, maar dat is moeilijk doen en raad ik af.
Om die DCC centrale aan te sturen, heb ik oplossingen voor XpressNet. De meest simpele bestaat uit zo'n arduino nano shield die je kan zien in Hans zijn post.
Dat shield prik je op dit ding, die kan je kopen online
(https://www.tinytronics.nl/shop/image/cache/data/product-3449/screw-shield-nano-compatible-pre-soldered-600x315w.jpg)
En daarop prik je dan een arduino nano. Die koop je bij mij omdat ik die dan voor programmeer.
Je kan dan zelf schakelaars op de kroonsteentjes aansluiten. Het programma wat ik er inzet (kan je trouwens ook zelf) vind je onderin in de DIY corner (https://train-science.com/je-eigen-br-customizedbr-schakelpaneel/#diy-corner) van mijn schakelpaneel pagina. Met dit programma kan je zelf inleren welke wissels je onder welke knopjes wilt hebben. Dat doe je door in config-modus een knopje in te drukken en dan een of een paar wissels om te zetten. Je kan er tot iets van 24 wissels onder een knopje hangen.
Voordelen: weinig solderen en je hoeft niet te programmeren.
Mvg,
Bas
-
@Age,
Wat wel een punt is, dat bij treinverkeer dat vertrekt van je station gelet moet worden op kruisende treinen met de hoofdbaan. Ik meen me te herinneren dat de wissels links en rechts van het enkelsporige baanvak allen verstopt zitten achter de afschermplaten van de BB’en. Een extra reden om aandacht te besteden aan de veiligheid. In overleg met Bas heb ik voor Corfe Castle enkele stroomloos te schakelen secties toegevoegd.
Gr, Hans
-
Een oplossing die zo maar komt bovendrijven: neem 2 decoders die je op dezelfde adresreeks programmeert. Als wissels tegelijk moeten schakelen zet je de ene op de ene decoder en de andere op de andere.
Is wel een brute methode want als je 4 wissels tegelijk wil schakelen dan heb je 4 decoders nodig waarvan veel uitgangen ongebruikt blijven.
Mijn idee zal dus wel snel worden afgeschoten. :)
-
Met idee van hier boven. Is het mogelijk om 2 wissels met 1 decoder te sturen? Bijv nos. 5&6
Arjan
-
Je kunt 2 wissels wel op dezelfde decoder aansluiten, maar dan hebben ze een verschillend adres. Twee keer hetzelfde adres op een decoder kan niet. Ik ken tenminste geen decoders die dat kunnen. Anders zou het probleem van Age eenvoudig zijn op te lossen.
Vandaar mijn idee om met 2 decoders te werken die je dezelfde adressen geeft.
Bij overloopwissels zoals 5 en 6 heb ik het wel eens opgelost door de wissels met hefbomen mechanisch te koppelen, en ze met 1 aandrijving te bedienen.
-
2 wissels met geschikte aandrijvingenlaten zich prima per 2 schakelen. Op mijn Cornfield Yard zitten 2 setjes wissels aangedreven door Tortoises. Waarvan telkens 1 Tortoise bedient wordt en de andere meegaat op de extra set contacten die er in zitten. Gewoon ouderwets bedraad dus. Ik stuur ze met een schakelaartje aan maar dat kan net zo goed een digitale aansturing zijn. Kun je dus 2 wissels schakelen op 1 adres.
-
met wissels met HXT900 servo's
Als ik mag aannemen, dat iedere servo een eigen stuurunit heeft, dan is het toch simpel ?
Alle 4 draadjes ( of 2) aan 1 decoderuitgang naar de 4 servo-units. Die servo-unit verzorgt de sturing en de power komt niet over de decoder. De andere kant van de servo, dus het andere draadje, is verbonden met een andere decoderuitgang. In de gegeven opzet heb je dan 4 uitgangen nodig, dus 2 decoderuitgangen, omdat er geen dubbele wisselstanden zijn.
Als je links en rechts wilt splitsen (lijkt mij aan te raden) dan met 4 decoderuitgangen, voor zover ik even kan bedenken.
-
Met 2 wissels op een decoder bedoelde ik eigenlijk de oplossing van Ronald Halma maar ipv een analoge oplossing waarbij 1 toggle switch 2 wissels aanstuurd door de desbetreffende draadjes te koppelen aan de schakelkant. Dat werk tinderdaad prima zo heb ik het ook her en der gedaan.
Kan je dan aan de schakelkant van een decoder ook 2 wisselaandrijving zetten? Ik heb geen wisseldecoders anders zou ik wel uitproberen.
Arjan
-
Als een wisselmotor maar weinig stroom trekt, kun je er wel 10 aanhangen. Stel 20 mA, dan zou het 200 mA zijn. Helaas gebruiken wisselmotoren vaak veel meer bij de aanzet of het aandrukken. Maar als je de wisseldecoder puur als signaalgever gebruikt, waarmee een powerunit per wissel aangestuurd wordt, dan kun je er erg veel aanhangen.
Simpel voorbeeld: ik heb wisselmotoren die 250 mA vragen. Maar tussen de wisselmotor en de decoder hangt een relais, dat de power doorgeeft, en dat aangestuurd wordt door de decoder. Het relais vraagt 20 mA, dus ik kan er in theorie 10x zoveel wisselmotoren tegelijk mee bedienen.
Een ander voorbeeld zijn bijvoorbeeld Cobalt wisselmotoren. Die kun je met een korte puls uit de decoder aansturen. Dus er ook meerdere aanhangen, omdat de power niet door de decoder geleverd wordt.
-
Als ik mag aannemen, dat iedere servo een eigen stuurunit heeft, dan is het toch simpel ?
Alle 4 draadjes ( of 2) aan 1 decoderuitgang naar de 4 servo-units. Die servo-unit verzorgt de sturing en de power komt niet over de decoder. De andere kant van de servo, dus het andere draadje, is verbonden met een andere decoderuitgang. In de gegeven opzet heb je dan 4 uitgangen nodig, dus 2 decoderuitgangen, omdat er geen dubbele wisselstanden zijn.
Als je links en rechts wilt splitsen (lijkt mij aan te raden) dan met 4 decoderuitgangen, voor zover ik even kan bedenken.
Van dit verhaal kan ik geen chocola maken. Kun je dit eens uitteken?
-
Lezen jullie er nu overheen dat er DCC next decoders onder de baan hangen icm servo's? Of weten jullie niet wat dat zijn? De aangedragen antwoorden zijn niet toepasbaar op deze decoders. Er wordt ook gesproken over andere aandrijvingen terwijl er al een keuze voor Servo's gemaakt is.
Wat DCC next betreft.
Ik weet eigenlijk niet of je meer dan 2 pinnen kan koppelen aan 1 adres dat moet je aan Nico Teering vragen. Je kan wel 2 servo's aan dezelfde pin hangen. Hoe dan ook mijn schakelapparaat maakt dat toch overbodig.
Ik zou zelf eerlijk gezegd gewoon mij een nieuw programma laten schrijven schrijven voor die dingen. Dan kan je je schakelaars direct op de DCC next aansluiten. De hele weg met DCC en/of XpressNet zou ik weglaten. Scheelt je weer een DCC centrale en een extra arduino.
Mvg,
Bas
-
Bas,
Die eXpressNet loopt toch al rond door de baan.
Daarop hangen in iedere module toch nog altijd bedrade muizen.
Die poort is dus ook beschikbaar op deze module van Age verwacht ik.
Mijn standaardpositie voor de wissels zou overigens wel zijn dat het onderste spoor altijd via het station zou lopen, tenzij handmatig aangepast.
Anders rijdt er namelijk mogelijk nooit een trein door het station bij een rijdende baan.
-
De hub zit al in de module gebouwd. Dus dat is een must have.
Age heeft nagedacht over hoe hij het treinvervoer in het station wil vormgeven.
Hoe weet ik dit? Age was hier gisteren en ik heb de bakken mogen zien.
Gr.
Edsko
-
Nou in dat geval ::)
Het makkelijkste is om dan je DCC nexts aan de ringleiding te hangen en via een Arduino met XpressNet shield waar ik het over had, te gebruiken om de wissels aan te sturen.
Mvg,
Bas
-
Je kunt 2 wissels wel op dezelfde decoder aansluiten, maar dan hebben ze een verschillend adres. Twee keer hetzelfde adres op een decoder kan niet. Ik ken tenminste geen decoders die dat kunnen. Anders zou het probleem van Age eenvoudig zijn op te lossen.
Bij de Uhlenbrock 63410 kun je uitgangen afzonderlijk programmeren en dus ook hetzelfde adres geven. Is alleen wel de vraag of de wisselaandrijvingen niet teveel stroom vragen.
Edit: verder weinig relevant voor TS omdat 'ie al decoders aan de baan heeft hangen.
-
Hoewel weinig relevant voor TS heb ik bovenstaande geprobeerd. Bij Minitrix aandrijvingen werkt 't niet, die trekken kennelijk teveel stroom*. (LED)-seinen doen 't.
Volgens mij heb ik 't destijds bij het aanleggen van mijn baan ook geprobeerd, en werkte het wel met Roco-aandrijvingen. Die heb ik alleen in mijn schaduwstation liggen, en omdat ik die niet kan zien heb ik dat nu niet geprobeerd.
* Ik weet niet of het een beperking van de decoder is of van de transformator. Aangezien de trafo 60VA en max. 4A is, vermoed ik dat het de decoder is.
-
Aandrijvingen van Trix zijn hier niet relevant want Age heeft servo's.
Dus dan komt de vraag op: bestaan er servodecoders waarvan je de uitgangen een zelfde adres kunt geven.
Maar kennelijk heeft Bas al een betere oplossing, hoewel ik niet helemaal kan doorgronden hoe dat in elkaar zit.
-
Het is een print die je in de XpressNet aansluiting plugt, dan sluit je je schakelaars aan en dan leer je wissels naar keuze ze in mbv een handregelaar.
Dan heb je wisselstraten onder je knoppen naar believen.
kind Age kan de was doen ;)
-
bestaan er servodecoders waarvan je de uitgangen een zelfde adres kunt geven.
Als je Arduino's gebruikt wel.
Kwestie van in de tabel (stukje bij Cofiguration) zelfde adres gebruiken (zie link).
https://rudysarduinoprojects.wordpress.com/2019/05/13/fun-with-arduino-30-dcc-servo-decoder/
De software gaat steeds door alle servo's heen, dus als je in de tabel meerdere gelijke adressen hebt werkt het gewoon.
Mvg
Robert
-
Van dit verhaal kan ik geen chocola maken. Kun je dit eens uitteken?
Is gezien de rest van de reacties waarschijnlijk overbodig, maar bij deze.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/Servo-aansturing-63e925293fcf4.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2023/Servo-aansturing-63e925293fcf4.jpg)
-
Overbodig of niet, het maakt het voor mij wel duidelijk.
-
Misschien een stomme vraag. Ik gebruik zelf SMC4 servo aansturingen van Team Digital (is een Amerikaans merk https://www.teamdigital1.com (https://www.teamdigital1.com)) en daar kun je routes (over wisselstraten) mee instellen. Kan DCC Next niet zo iets of is er software die dit kan regelen voor je? Dan hoef je namelijk geen ingewikkelde bedrading aan te brengen. Dus minder storing gevoelig.
-
Ik heb de handleiding er bij gepakt. https://www.arcomora.com/wp-content/uploads/2021/07/MardecManual.pdf (https://www.arcomora.com/wp-content/uploads/2021/07/MardecManual.pdf) hoofstuk "input commando's"
De functionaliteit die Age wilt, zit er al in.
nput commando’s
Met een poort die als input is geconfigureerd kan een DCC-signaal worden gesimuleerd voor de servo of accessoire die
hetzelfde adres heeft als de input poort.
Voorbeeld:
Op poort 12 is een single flashing led geconfigureerd voor DCC adres 34.
Op poort 5 is een input geconfigureerd met ook DCC adres 34.
Standaard wordt door Mardec een input poort hoog (5V) gehouden. Als deze nu laag gemaakt wordt zal Mardec dit
zien als een DCC signaal voor adres 34 en zal de knipperende led op poort 12 uit gaan of juist gaan knipperen.
Als er ook nog een servo zit op adres 34 zal de servo ook gaan verdraaien.
Je kan dus vrije poorten gebruiken voor schakelaars. Ik weet nog niet 100% zeker of je ook servo's hetzelfde adres kan geven (hoogstwaarschijnlijk wel)
Maar zelfs als dat niet zou kunnen, je kan volgens de handleiding meerdere adressen koppelen aan een ingang (max 3 van wat ik lees).
2- en 3- Commando (tweede en derde adres)
Er kan nog een tweede en derde DCC adres worden gekoppeld aan een input poort Met het 2 of 3 commando kan dit
adres worden ingegeven.
Bij activering van de input poort zal nu zowel de servo/accessoire op het eigen adres als dat op het tweede adres en
eventueel derde adres worden omgezet
Precies wat je nodig hebt, Age.
Mvg,
Bas
-
Ik gebruik ook DCCnext van Arcomora.
Je kunt de wissels/servo’s aansturen met DCC adressen of met een simpele schakelaar aan een input van DCCnext. Je zet dan op de servo hetzelfde adres als de schakelaar.
Verder kun je zoals Bas al opmerkte meerdere servo’s hetzelfde adres geven, ze gaan dan tegelijk om.
In principe dan beide rechtdoor of afslaand, of je 1 om kunt draaien (dus 1 rechtdoor en de andere afslaand ) weet ik zo niet, kan ik wel uitproberen als TS dat wil.
Je kunt niet meerdere servo’s op 1 poort zetten daar elk zijn eigen maximale en minimale hoek moet hebben.
-
Je kunt niet meerdere servo’s op 1 poort zetten daar elk zijn eigen maximale en minimale hoek moet hebben.
Dat is dus het duidelijke verschil met mijn opzet, zoals in het weergegeven schema.
Feitelijk zit de stuureenheid voor de servo al in de gebruikte decoder, met (mogelijk) dit nadeel.
-
Vvkan (iemand aanspreken met naam vind ik leuker trouwens): ik begrijp jouw reactie niet, TS Age heeft DCCnext plus servo’s. Elke andere aangedragen oplossing heeft hij denk ik weinig aan.
-
Nog even nagekeken, In DCCnext kun je zoals gezegd meerdere wissels op 1 DCC adres zetten maar ook per wissel de stand instellen met commando C. Dus indien wissel 1 op rechtdoor staat kan 2 op afslaand staan
-
Allen hartelijk dank voor de informatie en de suggesties.
Ik ga nu even aan de slag met wat ik er uit heb geleerd en kom er binnenkort op terug.
-
Beste Bas,
Ik heb je zojuist een PB gestuurd
-
Voor diegene die mijn ideeen draadje niet volgen. Ik heb dus inderdaad PB gehad en ik heb een bijna helemaal werkend paneel opgeleverd (werk in uitvoering ;))
Ik wilde hier iets inhoudelijks vertellen over de manier van schakelen en de routes. Age die had een eis dat het duidelijk moest zijn waar de treinen naar toe gingen. En uiteraard moest het gebruikersvriendelijk zijn :police:, maar dat eis ik zelf altijd :police:.
Je kan op meer dan 1 manier wissels schakelen. Ik heb 'dat' zelf in 3 groepjes verdeeld. Er is nooit 1 beste optie, per emplacement kan het verschillen en soms moet je dingen door elkaar gebruiken.
1). Losse schakelaar per wissel, zelden de beste optie. Vooral bij overloop wissels wil je toch al gauw dat beide wissels onder dezelfde knop zitten
2). Start stop knopjes. Je selecteert op je paneel, de gewenste start en stop locaties en de wissels worden goed gelegd.
3). 1 route per schakelaar.
Voor deze wisselstraten links en rechts, vond ik optie 3 het makkelijkst. Er zijn ook maar drie combinaties waarin die wissels kunnen liggen. Dus daarom bedacht ik me om een toggle switch toe te passen met 3 standen.
Standje midden => al het verkeer over het hoodspoor.
(https://i.imgur.com/iD5wd2t.jpg)
Standje boven, het station gaat naar het bovenste spoor:
(https://i.imgur.com/IoJ99Dn.jpg)
En standje onder, het station gaat naar het onderste spoor:
(https://i.imgur.com/S9SON8h.jpeg)
Ik meen dat de leds wel duidelijk laten zien hoe de wissels nou liggen.
De overloop wissels in het midden. Die hebben 1 druk knopje per setje. 1 druk op het knopje laat de wissels toggelen van stand.
Dat kan zijn, rechtdoor uiteraard
(https://i.imgur.com/I2XbvGo.jpg)
Of gebogen.
(https://i.imgur.com/iD5wd2t.jpeg)
Dus zo kan dit emplacement aangestuurd worden met vier schakelaars.
Qua werking, hou ik het kort. Althans ik ga het proberen.
- Het paneel is met flatcable verbonden aan een 'standaard' schakelpaneel controller. Deze regelt de lampjes en schakelaars.
- De controller zelf wordt met loconet aan een DCC centrale gehangen. Zo kan je met het paneel instructies versturen.
- De DCC centrale stuurt via DCC 4 servo decoders aan. Dit zijn ook dingen die ik zelf maak, maar in principe werkt elke DCC servo decoder waaronder de mardecs. Dit heb ik ook uitgelegd.
Desondanks dat elke decoder 8 servo's kan aansturen, zijn het er 4 geworden (je hebt er eigenlijk maar 2 nodig) omdat de gehele baan uit 4 modules bestaat. De doelen waren hier korte servo kabels die geen bakken oversteken en zo kan je met slechts 2 DCC draadjes alle vier de modules aan elkaar knopen. Omdat dit een gescheiden DCC bus is, worden de decoders ook gevoed vanuit deze DCC bus en dat scheelt je weer 2 draden bij de bakovergangen.
De centrale dient uiteindelijk in een van die vier modules ingebouwd te worden. Het is geen grote print van 55x65mm. En het paneel kan je dan met 1 enkel loconet kabeltje inpluggen.
Met 2 DCC draden, 1 loconet kabel, 4 schakelaars en een partij LEDs, denk ik dat ik zowel bedrading als bediening zo simpel als mogelijk heb kunnen houden. En het mooie is, het systeem is uitbreidbaar. Je kan servo's toevoegen, de decoders liggen er al. En je kan meer schakelpaneel controllers toevoegen en je kan ook nog denken aan bezetmelders... kan je dan koppelen aan LEDjes op een paneel.
Dus dat zo'n beetje. Nu is het tijd om te maffen!
Mvg,
Bas
-
Laat ik het eens over een heel andere boeg gooien.
Ik ben zeker geen techneut maar leer graag. En wellicht heb ik in dit topic niet alle ins en outs begrepen. Werken met Arduinos gaat mij (ws volkomen onterecht) een stapje te ver. Sorry Bas ;) ! Een simpele interface bedienen vind ik het ongeveer het maximum. Maar soms kom je daar niet onderuit; bij bijvoorbeeld het instellen van Digikeijs decoders . Ik weet niet of dit ook voor de topichouder geldt.
Ik heb in dit verband al vaker een lans gebroken voor de ESU Ecos. Binnen deze besturingsmachine kun je in kleurenschermen één of meer (deel) baanplannen maken en eindeloos rijwegen creëren. Bovendien vertragingen inbouwen zodat de wissels (kort) opeenvolgend schakelen en van overbelasting geen sprake kan zijn. Tja, de Ecos kost een paar duiten (rond de 600 Euro) maar de intuïtiviteit en het gemak van het ding maken voor mij die prijs dubbel en dwars waard.
Rian
-
Een simpele interface bedienen vind ik het ongeveer het maximum. Maar soms kom je daar niet onder uit; bij bijvoorbeeld het instellen van Digikeijs decoders . Ik weet niet of dit ook voor de topichouder geldt.
Soms is met een paneeltje bedienen op de plaats makkelijker dan op de centrale. Zeker als een baan 10 - 15 meter is. Maar ook bij kleine baantjes kan het fijner zijn om niet iedere keer naar de centrale te moeten. Dat is een verschil met uitgebreid op de Centrale. Dan is Arduino nu een goede stap. Maar je kan het ook bijvoorbeeld met spullen van Yamorc doen.
@Bas en Age: Ziet er goed uit! Alleen een vraag: Waarom geheel los van de centrale die al in de baan zit? Vanwege het rangeren op het extra stuk?
-
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-9882-66b3411362954.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-9882-66b3411362954.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-9870-66b3411365730.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-9870-66b3411365730.png)
Met het paneel dat Bas voor mij heeft gemaakt, kan ik de negen wissels op mijn BMB Module zowel met dat paneel, als met DCC (muis, PC of Traincontroller) bedienen. Vooral voor het rangeren, m.n. als ik de “inglenook” puzzel (B02 naar A01, A02 of B01) wil gebruiken, is het schakelen met het paneeltje veel directer. Maar bij het rondrijden op de twee parade-banen, is het schakelen via Traincontroller weer handiger.
Gr, Hans
-
Werken met Arduinos gaat mij (ws volkomen onterecht) een stapje te ver.
Er zitten helemaal geen Arduino's in dit plan verwerkt ;). Er zitten 4 DCC OS-ServoDrivers in, 1 schakelpaneel controller (die nog een naam behoeft) en een DCC centrale.
In die panelen van Hans zitten wel Arduino's verwerkt. Een stuk of 5 dacht ik.
bijvoorbeeld het instellen van Digikeijs decoders . Ik weet niet of dit ook voor de topichouder geldt.
De decoders in kwestie kan je instellen met de onboard drukknopjes. Standaard posities zijn wel ongeveer al goed voor ondervloerse wisselaandrijving.
Je kan ze ook inregelen met je DCC systeem waarbij je lok functies en throttle regeling van lok 9999 kan gebruiken om ze op die manier te configureren. Er komt geen computer bij kijken.
Ik vind je ecos oplossing, geenzins een slecht idee hoor. Dat is zeker het vermelden waard. Maar het is net wat je liever doet met je vingers. Fysieke knoppen en schakelaars zullen wel altijd als voordeel houden dat je ze blind kan bedienen. De Ecos forceert je daarentegen te kijken naar het scherm. Maar je hebt wel idd al die nice features van wisselstraten en ingebouwde terugmelding.
Alleen een vraag: Waarom geheel los van de centrale die al in de baan zit? Vanwege het rangeren op het extra stuk?
Ik heb verscheidene opties aangedragen waaronder gebruik te maken van de reeds aanwezige infrastructuur van de BNLS baan. De keuze heeft Age gemaakt.
De centrale is nog niet klaar.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme-66b35d390a698.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme-66b35d390a698.png)
Maar je kan het ook bijvoorbeeld met spullen van Yamorc doen
Nee volgens mij niet. Van wat ik lees uit de handleidingen zit er niks in die gehele product range wat de mogelijkheid geeft tot wisselstraten. Volgens mij kunnen de loconet terugmelders maar 1 item per ingang schakelen. En de centrale heeft vziw ook geen optie tot wisselstraten. In de DR5000 kon je nog wel S88 melders linken aan accessoires, ik durf alleen maar aan te nemen dat dat er nog in zit. Maar ook hier geen wisselstraten.
Daarbij hebben de terugmelders geen mogelijkheden om LEDs aan te sturen. Dus dan moet je of dubbel polige schakelaars toepassen, of DCC decoders in te bouwen.
En om €60,- te besteden om 16 leds op te kunnen lichten? Daar vind ik zelf wat van. En als je paneel al een beetje half groot is, moet je veel van die kastjes inbouwen.
De schakelpaneel controller in dit verhaal kan afhankelijk in welke modus je hem zet tot maximaal 64 schakelaars inlezen of 64 LEDs aansturen. Dit is equivalent aan 4x een YD6016LN-GND of 4x een YD8116.
@Age
Ik heb in NL ook maar 2 schakelaars besteld. Die krijg ik vandaag of morgen binnen. Dus met een beetje mazzel doet je test plankje volledig werken in Stroe.
Mvg,
Bas
-
Ik heb al je berichten gelezen - Stroe wordt een bijzonder weekend.
Ik zet het Kippenlijntje zaterdag apart op zodat er in alle rust getest kan worden.
Kan dan later in het weekend altijd nog in opstelling opgenomen worden.
-
Mooi systeem. Kijk er met belangstelling naar voor mijn module baan. Alternatief is om het toch met de Z21 aan te sturen.
Bouw dan oude iPad (hebben er hier nog wel een paar liggen) in in mijn baan waarmee de wissel bediend kunnen worden.
Krijg je zoiets als hieronder:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-0808-66b46aeb3bf8b.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-0808-66b46aeb3bf8b.png)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-0807-66b46aeb403a6.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/IMG-0807-66b46aeb403a6.png)
-
Laatste update voor Stroe (morgen alweer)
https://www.youtube.com/v/07eHjAaXIaI
-
De laatste video hoop ik ::).
Mijn centrale leeft!! (De 2e althans, de 1e heb ik naar de eeuwige rangeervelden geholpen.)
https://www.youtube.com/v/aPBxFx8PZrM
Ik heb ontdekt waar al mijn ellende vandaan kwam. De H brug chips hebben kleine problemen met condensatoren opladen. De DR5000 deed het goed tot en met 4 decoders, maar als ik nummer 5 bij plugde, kon ik na het afsluiten niet meer opstarten. Dat is ook niet echt raar. Wij doen met DCC dingen waarvoor deze chips niet ontworpen voor zijn.
Dit probleem is bij sommige mensen ook al aanwezig met locomotieven met stay-alive condensatoren aan board. Als je teveel van dat soort dingen op 1 centrale heb lopen, dan zorgen al die treinen er voor dat de centrale niet eens kan inschakelen. Desondanks dat de treinen dan stil staan.
Maar dan de oplossing. Ik kan
1). De condensatoren er af slopen. Die hebben we strikt gezien toch niet nodig.
2). De voeding apart naar de decoders lijden. Ik heb momenteel 2 draden aan de onderkant van de centrale gesoldeerd onder de DC jack. De voeding die de centrale voedt, voedt ook direct de decoders.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme-66c3c018297fb.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme-66c3c018297fb.png)
3). En die moet ik nog testen maar: De decoders 'opladen' met DC en dan overschakelen naar DCC. Ik wil dan een schakelaar gebruiken om de centrale te bypassen. De voeding wordt dan direct aan de DCC draden gehangen via de schakelaar, dit laadt de condensatoren op met gelijkspanning. En dan schakel je na een paar seconde over op DCC. Tijdens gebruik kan DCC prima de decoders voeden. Dit moet je 1x doen bij het aanzetten van de baan.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme2-66c3c01c3568d.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme2-66c3c01c3568d.png)
Nu wil ik nog steeds met DCC decoders gaan voeren. Dus dat gaat op de langere termijn een permanentere oplossing behoeven, waarbij ik een nieuwe centrale moet maken. En dan kan ik dit bijvoorbeeld automatisch doen met een ingebouwd relais.
Dit zou het ook stay-alive condensator probleem oplossen. Je moet er alleen op letten als je je treinen oplaadt met DC dat analoog herkenning uitstaat. ;D. Maar ik denk dat dit een beetje off topic is :P.
Mvg,
Bas
-
Hi Bas
Ik heb ontdekt waar al mijn ellende vandaan kwam. De H brug chips hebben kleine problemen met condensatoren opladen.
Welke chip gebruik je? DRV8874?
Indien ja, ken je dan: https://e2e.ti.com/support/motor-drivers-group/motor-drivers/f/motor-drivers-forum/1249338/drv8874-unrush-current-trippling-fault-due-to-capacitance-of-circuit
Kern is de beveiliging op de chip op een hoge stroom (Itrip) in te stellen (bv 5A). De "echte" stroombegrenzing / kortsluitbeveiliging doe je in software op de processor (door Isense te meten), maar die laat je met vertraging (100 à 500ms) triggeren op een lagere stroom (bv 3A).
Mocht je de 8874 gebruiken, dan de IMODE zo instellen dat hij het automatisch opnieuw probeert (na elke DCC fase wisseling).
Op die manier zou je geen probleem moeten hebben met grote condensatoren. Hierover was pas een discussie in het Z21PG Stummiforum.
Een tweede iets is op decoders een inrush beveiliging (weerstand van bv 5 Ohm) voor de elco te plaatsen.
Groet, Aiko
-
Een tweede iets is op decoders een inrush beveiliging (weerstand van bv 5 Ohm) voor de elco te plaatsen.
Dat is wellicht wel een goede. Die kan ik voor nu voor de kroonsteen zetten.
Ik zat er aan te denken om ook gewoon AC (sinus) niet meer te gebruiken. Dan laat ik de gelijrichter wel zitten voor DCC maar dan laat ik elco gewoon weg.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme1-66c43b5e28e37.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme1-66c43b5e28e37.png)
Ik had de brug ingesteld op ongeveer 6A. Dat kan alleen de 12V voeding niet leveren.
De "echte" stroombegrenzing / kortsluitbeveiliging doe je in software op de processor (door Isense te meten), maar die laat je met vertraging (100 à 500ms) triggeren op een lagere stroom (bv 3A).
Dit zit er al in, standaard practice toch :P? Ik vind 500ms wel excessief hiervoor, ik hou meestal 50ms aan. Dat heb ik tot op heden toereikend gevonden voor zowel analoge als digitale treinen.
Ik had ook nog even getwijdeld of ik niet voor een good ol'd L298 moest gaan met een koelblokje er op. Die stouwen gewoon lekker door or will die trying. ;D Dan kan je vanuit software nog zeggen dat de 'sluiting' bij het opstarten iets langer mag duren. Dan zet je de kanalen parallel voor 5A max ofzo. Software begrens je dan op ~3A. En dan moet 'ie het wel doen.
Je levert alleen iets van 3V in wanneer er 3A doorheen stroomt. En een andere issue wat ik er mee had, was dat bij een sluiting de gehele voedingsspanning ook inkakt. Dat heb je zonder stroombegrenzing. Dat was ook de voornaamste reden waarom ik eens met de tijd mee wilde gaan en een duurdere chip met stroombegrenzing wilde hebben.
Mvg,
Bas
-
Een tweede iets is op decoders een inrush beveiliging (weerstand van bv 5 Ohm) voor de elco te plaatsen.
Dat is "Good Practice" en er is zelfs een norm van: https://normen.railcommunity.de/RCN-530.pdf
Ik zat er aan te denken om ook gewoon AC (sinus) niet meer te gebruiken. Dan laat ik de gelijrichter wel zitten voor DCC maar dan laat ik elco gewoon weg.
Da's niet slim. Dan krijg je vrij heftige spikes op de interne gelijkgerichte spanning... Je kunt wel met een stuk kleinere toe. En... met een 1uF Ceramic daaraan parallel.
Overigens vind ik ook, dat het voeden met AC-Trafos iets is dat uit de modelbaan middeleeuwen stamt. Veel beter een nette ( max. 60Watt ), goede, dubbelgeisoleerde schakelende netvoeding gebruiken.
Grtzz,
Karst
-
Hi Bas
Ik begrijp de componenten keuze in je schema niet helemaal.
Je hebt 3 weerstanden die samen Rprop representeren: !K5 en daarna in serie twee weerstanden parallel: 680 en 100 Ohm. Als ik het goed bereken is je Rprop weerstand dan 1587 Ohm.
De DRV8874 is voor maximum 6A gespecificeerd. Over Rprop valt dan 6A * 455 uA/A * 1587 = 4,33V
Je hebt Vref aan 5V hangen.
Als je de DRV8874 spec leest, dan staat daar:
The internal current regulation can be disabled ....<skip> setting VVREF and RIPROPI such that VIPROPI never reaches the VVREF threshold.
Mijn vermoeden is dat je de interne stroombegrenzing internal current regulation van de DRV8874 door deze keuzes hebt uitgeschakeld, en dat je het moet hebben van de Over Current Protection dan wel thermische beveiliging van de chip. Die is natuurlijk veel te traag om Elco's op te laden.
Groet, Aiko
PS: aangepast 22 Augustus
-
Hi Bas
Ik zie dat jij in wezen hetzelfde schema hebt genomen als het DCC-EX motorshield.
Ik heb nog wat verder zitten lezen in het DRV8874 Datasheet en heb ook de discussie op het TI Forum van de motorshield ontwerpers nog eens bekeken. Ik begrijp dat DCC-EX de keuze heeft gemaakt om geen gebruik te maken van Current Regulation (Hoofdstuk 7.3.3.2 van Datasheet), maar vertrouwen op OCP: OUTx Overcurrent Protection (Hoofdstuk 7.3.4.3). De DCC-EX ontwerpers noemen dat zelf de "hoodfzekering in de meterkast".
Er zitten echter wel wat verschillen tussen Current Regulation enerzijds, en OCP anderzijds.
OCP (H7.3.4.3) triggert bij minimaal 6A, en gemiddeld 10A. Als OCP triggert, dan gaat de output voor 2ms uit; daarna probeert de DRV8874 het opnieuw (bij je huidige Imode setting). Prima dus. Voorwaarde is wel dat je voeding minimaal 10A moet kunnen leveren, anders schakelt je voeding eerder uit dan de DRV8874. 10A vind ik wel veel.
Bij current regulation (H7.3.3.2) bepaal je zelf bij welke stroom de DRV8874 uitschakelt. Dat kan dan bv. 5A zijn. ALs je voeding bijvoorbeeld geen 10A kan leveren, maar wel 6A, dan lijkt current regulation een betere keuze. Een ander verschil is dat de DRV 8874 niet, zoals bij OCP, na 2 ms weer inschakelt, maar na 25uS (bij jouw instelling van iMode). Dus dat is veel sneller, en voor het opladen van condensatoren waarschijnlijk veel effectiever.
Ik vermoed dat de DCC-EX ontwerpers voor deze aanpak hebben gekozen, omdat ze ook de 60mA van het Ack signaal nog willen decoderen, en de ADC in de 328/2560 "slechts" 10 bit resolutie heeft.
In mijn ontwerp doe ik anders. Ik gebruik wel current regulation (5A), en laat de microcontroller op 3A uitschakelen, maar pas na enige honderden 100ms. Ook gebruik ik DxCore processoren, die (zoals veel moderne processoren) 12 bit resolutie hebben. Verder gebruik ik voor de ADC de DxCore interne referentiespanning, zodat ik vrij ben in de keuze van Vref (dat zou je bij de 328 ook kunnen doen, maar de DCC-EX ontwerpers kiezen daar blijkbaar niet voor, waarschijnlijk om het ontwerp zo generiek en uitwisselbaar mogelijk te houden).
Groet Aiko
-
Voorwaarde is wel dat je voeding minimaal 10A moet kunnen leveren
Of je moet meer capaciteit er achter hebben zitten dan in je baan ;D. Kan ik wel eens een keertje proberen. Grote elko over de voeding zetten, kijken of dat het verschil uitmaakt. Als de voeding het trekt dat ding op te laden ::)
In mijn ontwerp doe ik anders. Ik gebruik wel current regulation (5A), en laat de microcontroller op 3A uitschakelen, maar pas na enige honderden 100ms
Dit deed ik vroegah ook met een good ol' L298 ;D. Je verliest wel iets van 3V ofzo bij belasting, maar die wel stouwde lekker door. Ik miste daar wel de current limiting. Ik zag een kortsluiting op het spoor terugkomen in de wegzakkende helderheid van het scherm van de multimaus :-X iets met spanningsdip
Ik kan opzich nog wat weerstandjes vervangen, voor nu zal het geen verschil maken. Ik heb nu simpelweg 2 draden onder de DC jack gezet om de decoders te voeden. Voor volgende centrale neem ik dat mee in de vorm van extra kroonsteentjes.
Ik wil eerst echter nog een trein of een paar laten rijden met de centrale. Een van de handregelaars die ik maak is ook operationeel. Ik wil uiteindelijk ook een centrale met een aparte h brug voor accessoires en en aparte H brug voor treinen. Uiteraard ook met programmeerspoor enzo.
Ik heb ook nog een tiental centrales zonder USB liggen. Die had ik oorspronkelijk bedoeld voor dit doeleind. Het debuggen van de DCC pakketjes zonder USB was iets lastiger. Die andere centrale gebruikt een drv8870 met Vref op 1.5V. Die had dus exact hetzelfde probleem. Maar nu ik weet wat de oplossing is (apart voeden van decoders) is deze misschien ook g'woon OK. ::). En ook leuk voor een 'start setje' centrale + regelaar + 2 LoPi's :angel:
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deletem1-66c70c488f0ab.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deletem1-66c70c488f0ab.png)
waarschijnlijk om het ontwerp zo generiek en uitwisselbaar mogelijk te houden)
Ik snap wel meer keuzes niet van ze. Ze zijn meer gebrand geweest op een perfect arduino style shield dan om een goede makkelijke treinbooster te maken. Als je kijkt naar al die vage logic gate IC's, exotische weerstanden, 20+ soldeerpads, 3V3 compatibliteit. En ze moesten perse een stapelbaar shield maken. Wat is er mis met 2 boosters side by side?
Waarom hebben ze hun parade paartje niet meteen voorzien van een I2C eeprom? Als je nu iets wilt veranderen aan een servo stand of een actie ofzo, moet je source code aanpassen en opnieuw een binary bakken. Terwijl ze wel gewoon een telefoon app gemaakt hebben. Ik denk dan, bewaar die servo standen op een i2C eeprom ofzo? S88n aansluitingen met alle DIY projecten van dien, had dat ding ook niet misstaan. Aansluitingen voor die ESP dingen? (of zit dat er al op?)
Ze hadden op zijn minst er ook een 5V buckconverter op kunnen zetten om die PCA9685 servo dingen te voeden die ze zo graag gebruiken.
Dat project van ze doet niet meer WiFi mee compileren voor een UNO omdat het programma geheugen anders te vol is. Denk je: goh leuk, een uno, dcc ex shield en een esp en ik kan rijden.
En als ze er geen UNO style shield van gemaakt hadden maar gewoon een simpel ding die je met jumpers mag bekabelen, wordt dat ding 50% goedkoper te maken. Ze raden tegenwoordig ook 'professionele' dure shield headers aan omdat die sketchy dunpotige dingen onbetrouwbaar bleken. Ik vind 40$ best veel voor wat het is. Maar dat is mijn mening. Ze kunnen imo beter een kant en klare centrale ontwerpen. In plaats van 3V3 en 5V te ondersteunen, kies je gewoon een goede chipset and be done with it. Maar dan verlies je wel een beetje het DIY idee uit het oog ::) Zullen ze daar nu keuze stress hebben?
Goed, waar ging dit topic ook alweer over? ;D
Bas
-
Er was een kleine wijziging in Age's plannen gekomen. In Stroe hadden we het er over. De niet-gepolariseerde wissels worden vervangen door wel gepolariseerde wissels. De standaard OS-ServoDriver Mk2, mijn oplossing voor servo-aangedreven gepolariseerde wissels (de groene print) was niet helemaal geschikt omdat die geen gescheiden ingang had voor de puntstukken. En met 2 DCC bussen is dat wel nodig.
(https://i.imgur.com/yA8jM1e.jpeg)
De Mk2 is daarom redesigned voor een gescheiden puntstuk ingang (zwart). Hiermee is de decoder o.a. ook geschikt voor analoge banen. En ik heb mijn nieuwe plugbare 'screw terminal' idee (https://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=112375.msg3222489199#msg3222489199) uitgerold.
Dan was er nog het puntje van een dwergsein. Er komen ook 2 NS dwergseinen op de module. De wens was om ze laten mee te hobbelen met een bepaalde wissel. Nu kon dat natuurlijk wel via een decoder, maar waarom duur doen als het makkelijk kan.
In grote lijnen: De seinen kunnen worden aangesloten op het punstuk relais. Dit schema is niet helemaal compleet, er misschien nog antiparallel diodes (of een gelijkichter, moet ik nog even bekijken).
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme-66f1deb8e9403.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2024/deleteme-66f1deb8e9403.jpg)
Mvg,
Bas