BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: Greedo73 op 26 December 2022, 07:38:30
-
Hoi allemaal,
Eerst een fijne kerst aan ieder die dit leest. Deze vraag zal vast al heel vaak gesteld zijn, maar door de technologische vooruitgang etc ga ik hem nog eens stellen.
Ik heb een Marklin baan met nu nog een simpele MS, er gaan straks max 3 treinen tegelijk op mijn baan, en dat met zes wissels, seinen heb ik nog niet meegeteld.
Graag wil ik in de toekomst digitaal gaan rijden, liefst met een laptopje of tablet. Nu zie ik door de bomen het bos niet meer, en wil ik natuurlijk niet meteen de hoofdprijs
betalen voor iets waar ik niet geheel zeker over ben.
Mijn oog is gevallen op een Marklin CS2 of 3, een Esu Ecos of een Tams Red box. Nu wil ik graag van de experst weten voor welke van deze opties men zou gaan, en miss ben
ik nog wel een heel goede (en vooral niet zeer kostbare) vergeten?
In ieder geval veel dank!
-
Met die MS rij je al digitaal. :)
Wil je met de computer automatisch rijden of wil je alleen het scherm als bediening gebruiken?
Zo te lezen wordt de baan niet heel complex. Dan is een CS3 of Ecos als snel een kostbare oplossing.
Maar nog wat informatie over de baan en wat je precies met een computer of tablet wil, helpt ons je helpen. :)
-
Beide, ik wil ze besturen maar ook blocks adden, voornamelijk zal alles automatisch rijden. Ik ben bezig met een diorama, maar wil eerst het technische gedeelte helemaal up and running hebben. Dus als het gaat, gecombineerd, besturen en automatisch.
Denk dan aan ITRAIN of KOPLOPER
-
Je geeft aan dat je jouw baan met een laptop en/of tablet wil gaan besturen. Centrales met een eigen beeldschermpje, zoals de CS2/3, zijn dan weggegooid geld.
Je rijdt Marklin. Van belang is welke protocollen de decoders in jouw locs ondersteunen. Is dit Motorola/mfx, of wellicht ook DCC.
Met een centrale die beide protocollen ondersteunt zit je altijd goed. Kijk bijvoorbeeld ook eens naar de nieuwe Yamorc centrale.
Tom
Edit: zoals onderstaand valt te lezen was de Yamorc centrale geen goed advies als jouw decoders niet met DCC uit de voeten kunnen.
-
Waarom raad je de yamorc aan? Die spreekt niet eens MM2 als Märklin rijder heb je daar echt niks aan.
CS2 en 3 zijn gebruikersonvriendelijke ondingen die errug duur zijn.
EccOS Ii is op zich redelijk maar die is ook duur.
Bovendien bevatten beide apparaten heel veel dingen zoals pendeldiensten en schakeltableaus die je bij computer rijden helemaal niet gebruikt. En je betaalt er wel voor
Om die reden raad ik de trams Redbox aan. It get's the job done en kost weinig. Als je er nog 1 kan vinden.
Je kan ook een z21 nemen, die spreken ook MM2. Maar die heeft geen mFx . Dat heb je ook niet nodig omdat elke mFx ook MM2 begrijpt. En nieuwe doen ook DCC.
Mvg,
Bas
-
Je rijdt Marklin. Van belang is welke protocollen de decoders in jouw locs ondersteunen. Is dit Motorola/mfx, of wellicht ook DCC.
Met een centrale die beide protocollen ondersteunt zit je altijd goed. Kijk bijvoorbeeld ook eens naar de nieuwe Yamorc centrale.
Tom
Volgens mij geef je een verkeerde tip. Nergens staat dat de YD71000 MM praat. Maar ik kan geen handleiding vinden op de Yamorc website... Meen te herinneren dat er een omschrijving was als ' de kleinste DCC centrale' .
-
En het oude Motorola is geen equivalent van MFX. Het rijdt, maar heel veel mogelijkheden die moderne locs nu eenmaal hebben werken niet of niet erg goed.
-
Reactie #3 is aangepast. Ik stond daar inderdaad op het verkeerde been. De Yamorc centrale ondersteunt veel protocollen, maar geen Motorola of mfx.
Tom
-
Voor zo'n baantje zou een witte z21 met vrijschakelcode voor de communicatie met een laptop voldoende zijn.
Voor de software zou ik Rocrail nemen, dit is gratis en compleet. Koploper wordt niet meer bijgewerkt en aan itrain hangt weer een prijskaartje.
-
Denk dat dat de mooiste oplossing is. Evt een Multimaus aan de z21om bv snel dingen even in te kunnen geven. Dan heb je een mooie digitale set voor een nette prijs.
-
Z21 krijg je alleen als startset, en wat moet ik met die treinen op mijn baan. Nee dan een TAms
-
Je kan ook voor 2e hands kijken. De mijne had ik los voor 90€
-
Ze worden ook wel los verkocht uit startsets.
Je moet denk ik vooral overwegen of je DCC en Motorola genoeg vindt. Nog genoeg Märklinlocs in omloop die geen DCC verstaan en onder Motorola de nodige functies missen. Het is aan jou of je dat een probleem vindt.
-
Reactie #3 is aangepast. Ik stond daar inderdaad op het verkeerde been. De Yamorc centrale ondersteunt veel protocollen, maar geen Motorola of mfx.
Tom
En waar vind jij een Yamorc centrale? Volgens mij bestaan die nog niet.
Dirk
-
Dat klopt inderdaad. Het wachten is op de benodigde chips.
Tom
-
Voor zo'n baantje zou een witte z21 met vrijschakelcode voor de communicatie met een laptop voldoende zijn.
Voor de software zou ik Rocrail nemen, dit is gratis en compleet. Koploper wordt niet meer bijgewerkt en aan itrain hangt weer een prijskaartje.
Waarbij het dan wel weer zo is dat koploper al vrij compleet is, ik zou niet weten wat er nog aan toegevoegd zou moeten worden, maar laat me graag wijzer maken.
grtz rob
-
Mensen die met Koploper rijden zweren bij dat pakket. Dat is natuurlijk helemaal prima, lekker blijven gebruiken. Beginners zou ik het echter beslist afraden. De interface is niet heel vanzelfsprekend vind ik, maar belangrijker: de ontwikkelaar is overleden en niemand heeft de broncode. Mocht er dus in de toekomst een aanpassing nodig zijn, en dat moment komt vroeger of later, dan is er niemand die er wat mee kan. Die gok kun je nemen natuurlijk, maar voor mij is dat een reden geweest er niet voor te kiezen.
Ik heb een poosje iTrain geprobeerd, de gratis demoversie. Dat pakket heeft een hele fijne interface, er zijn hele fancy instructiefilmpjes beschikbaar en de ontwikkelaar is goed bereikbaar. Echter kun je met de demoversie niet computergestuurd rijden. De betaalde versie kost meer dan €300,-. Dat vind ik veel geld, dus ik heb naar Rocrail gekeken.
Rocrail is gratis, er is een net als bij iTrain een forum waar je met je vragen terecht kunt (de ontwikkelaar zit er daar ook bovenop) en gebruiker Albert heeft een vijftigtal duidelijke Nederlandstalige instructiefilms op Youtube gezet. De interface is net iets minder verfijnd dan die van iTrain en de mogelijkheden zijn wat anders dan bij de concurrentie, maar de meerwaarde die iTrain me voor die >€300,- zou moeten bieden heb ik nog niet ontdekt. Ik kan me prima redden met de mogelijkheden die het biedt en heb nog niets gevonden dat ik er wel mee zou willen maar niet kan (daarbij aangemerkt dat de layout van mijn baan niet heel complex is).
Verder heb ik ooit kort naar Windigipet gekeken, een betaald Duits pakket. Er waren in Nederland winkeliers die het aanboden. Het viel voor mij al gauw af omdat het hier in Nederland niet erg gangbaar is. Ik heb het zelfs niet eens geïnstalleerd gehad.
-
Meer dan € 300,00 voor iTrain?? Begint bij € 119,00 voor de Lite versie. Gebruik zelf de standaard versie van € 209,00.
Dus de helft van wat een gemiddelde loc tegenwoordig kost…..
-
Frank, met de Lite kun je sowieso niet automatisch rijden.
Volgens mij met de Standard alleen volgens vaste routes.
In de meest uitgebreide versie vervalt het nodig zijn van vaste routes.
-
Met Lite kun je inderdaad niet automatisch rijden maar de standaard doet ongeveer alles wat je zou willen. Dus ook automatisch rijden en dat naar wens met of zonder vaste routes.
De professional is inderdaad € 349,00 maar die heb je alleen nodig als je meer dan 256 locs of meer dan 128 blokken op je baan hebt….. maar dat zal de gemiddelde lezer hier niet hebben….
-
Dat is niet juist Marcel, er is geen verschil in mogelijkheden bij het automatisch rijden bij de versies Standaard, Plus en Professional.
Voor wat de TS aangaf te willen kunnen doen zou de Standaard versie prima kunnen volstaan. Als hij echter beslist met een apart tablet zou willen besturen dan zou hij de Professional versie nodig hebben.
Groeten,
Bert
edit: Frank was me net voor met zijn reactie maar vergat de extra netwerkmogelijkheden van de Professional versie te benoemen; verder heb je deze inderdaad alleen nodig bij hele grote banen.
-
I stand corrected. (y)
-
Ik gebruik iTrain in combinatie met de Z21 app. Dus deel rijdt automatisch via iTrain en ik ben daar tussendoor met de hand met 1 loc aan het rijden. Gaat prima en iTrain ziet precies wat je handmatige bediende trein doet.
(Ik heb dus de standaard versie).
En volgens mij zou je ook tegelijk met je iTrain op de pc/Mac ook de iTrain app op je iPad of telefoon moeten kunnen gebruiken. Zoals gezegd doe ik het met de Z21 app maar wil deze ook nog wel even testen deze week.
-
Helaas Frank, dat is niet het geval. de z21 app is een app waarmee je de centrale bestuurt en dat neemt iTrain inderdaad ook over net als bijvoorbeeld bij gebruik van een MultiMaus. De iTrain app op telefoon en/of tablet moet echter in het netwerk worden opgenomen omdat deze niet de centrale maar het programma bestuurt. Deze functionaliteit zit alleen in de Professional versie.
Groeten,
Bert
-
Dan blijf ik de Z21 app gebruiken voor de handmatig bediende treinen.
-
Bert,
In iTrain zit toch de Z21 emulator? Dan bedien je dus wel degelijk iTrain ipv de centrale.
Frank heeft nergens aangegeven ook daadwerkelijk met de centrale te verbinden met de Z21 app.
-
Marcel, ik heb geen idee wat je met de z21 emulator bedoelt en kan daar in de handleiding van iTrain ook niets over vinden.
Ik heb het idee dat je hier nu twee verschillende dingen c.q. apps door elkaar haalt. Hoewel het misschien niet helemaal on-topic is in dit draadje hierbij toch nog even een verduidelijking:
De z21 app is een door Roco ontwikkelde app die bedoeld is om een z21 (of Z21) centrale draadloos mee aan te sturen als alternatief voor een MultiMaus. Heb je aan je baan die hiermee gestuurd wordt ook een PC hangen waarop iTrain draait, dan neemt dat programma je handmatige invoer via die app (net als eventueel via een MultiMaus) over en houdt er rekening mee met bezetmeldingen en reserveringen zodat je naast het computergestuurde (half-)automatische rijden ook nog gewoon handmatig kunt rijden zonder dat dit elkaar in de weg zit of botsingen oplevert.
De aparte iTrain app is door de ontwikkelaar van iTrain gemaakt als een soort van afstandsbediening voor het programma. Deze app stuurt dus het programma aan, ongeacht welke centrale er verder tussen zit die de baan voedt. Dit werkt met een server/client model die alleen in de Professional versie van de software beschikbaar is.
Groeten,
Bert
-
In ieder geval dank voor de vele reacties. Ik had een bod gedaan op EBAY voor een TAMS, maar die veiling heb ik helaas verloren ;)
Na lang zoeken heb ik idd een witte Z21 gevonden met WLAN, ik neig er naar om deze te bestellen.
Ik ben weer na jaren met de hobby begonnen, heb een paar oude analoge locs met een decoder met locsound (Marklin) omgebouwd, de decoder zou MM en DCC aan moeten kunnen, ik neem aan dat ik dan ook gewoon van de soundfuncties gebruik kan maken?
-
Met DCC zeker.
-
Ter aanvulling, iTrain Prof ondersteund ook (meerdere) wlan muizen.
Mvg spock
-
Na lang zoeken heb ik idd een witte Z21 gevonden met WLAN, ik neig er naar om deze te bestellen.
Niet om te muggeziften maar wel om verwarring te voorkomen: de witte versie van de z21 heet bij Roco z21 met een kleine letter z, en de zwarte heet Z21 met een hoofdletter Z. Er zit behoorlijk wat verschil in functionaliteit (en ook prijs!) tussen deze twee en daarom is het wel zo handig om bij hulpvragen de juiste benaming te gebruiken. Niet erg handig bedacht door Roco overigens maar daar kunnen we nu eenmaal niets aan veranderen.
Die witte z21 met WLAN die je noemt is een prima centrale voor het door jou beoogde doel en kan zonder verdere toeters en bellen ook gewoon aan een PC/Mac aangesloten worden. Welke software je daarbij wilt gaan gebruiken is een kwestie van voor- en nadelen van de diverse pakketten tegen elkaar afwegen. Ze beschikken allemaal over de mogelijkheden die je zoekt.
Groeten,
Bert
-
Ter aanvulling, iTrain Prof ondersteund ook (meerdere) wlan muizen.
Irrelevant (in dit geval dan :P, op de club hebben we dit wel)
Wanneer de TS een z21 neemt, zal deze aan een router hangen om met de computer te kunnen babbelen. Op dat punt werkt die wlan maus ook al ongeacht of je de duurste iTrain heb, of de gratis rocrail :police:
Mvg,
Bas
-
De (witte) Roco z21 heeft alleen een R-bus om bezetmelders op aan te sluiten.
Je bent dus aangewezen op de melder modules van Roco zelf of die van Digikeijs. (Tenzij iemand anders nog alternatieven weet).
Met de meldermodule van Roco kun je alleen werken met stroomdetectie. Bij Märklin C-rails kan dat door het isoleren van de middenrails.
Als je wil werken met massadetectie (zoals bij 3-rail meestal gedaan wordt) dan moet je de Digikeijs DR4088RB-OPTO versie hebben.
En de (witte) z21 heeft geen aansluiting voor een programmeerspoor.
Om hem aan te sluiten op een PC raad ik je aan de bijbehorende router van Roco te nemen. Een eigen router kan ook maar dan moet je die zelf kunnen instellen en je hebt alsnog een vrijschakel code nodig. Voor € 10,- meer heb je een passende router die je zo aan kunt sluiten.
-
En de (witte) z21 heeft geen aansluiting voor een programmeerspoor.
programmeerspoor is IMO zwaar overrated :police:.
Deze schakelaar lost dat hele probleem voor je op ;D
(https://www.sossolutions.nl/media/catalog/product/cache/5df5c040ed8cd3972c59a8e190e44350/3/2/3220-01_1.jpg)
Mvg,
Bas
-
Irrelevant (in dit geval dan :P, op de club hebben we dit wel)
Wanneer de TS een z21 neemt, zal deze aan een router hangen om met de computer te kunnen babbelen. Op dat punt werkt die wlan maus ook al ongeacht of je de duurste iTrain heb, of de gratis rocrail :police:
Mvg,
Bas
Hallo Bas,
Ik weet dat kerst voorbij is en dat dan alle vriendelijkheden weer op de schroothoop mogen.
Maar dan hoeft je het nog niet gelijk te tonen.
mvg spock
-
Sorry ik roep het woord 'irrelevant' te veel. Komt door de veel kijken naar star Trek denk ik. Was niet onvriendelijk bedoeld ;)
Bas
-
Irrelevant dus ;D ;D