BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Algemeen => Topic gestart door: wimk op 01 August 2022, 08:18:14
-
Beweging op de spoorbaan is (naast de rijdende treinen) mooi om te zien en leuk om te maken. Op mijn vorige baan had ik een bergbaantje, aangedreven door een vertragingsmotor en daarop aangesloten een kabelhaspel. Dit was gemaakt van meccano. Het motortje drijft een soort "kabelhaspel" aan van 6 stangetjes. Een touwtje (visdraad) daaraan vormde de verbinding met de bergbaan. Het motortje draait, de haspel draait mee, het touwtje wordt afgewikkeld. Bij ompolen van de motor draait deze de andere kant op en wordt het draadje op de haspel opgewonden. Zie de foto hieronder.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/wimk-vertragingsmotor01-62e76efe1ac51.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/wimk-vertragingsmotor01-62e76efe1ac51.jpg)
Het werkt allemaal wel, maar ik ben toch niet tevreden. De omvang hiervan is nogal groot. Bovendien wil ik nog wat andere dingen maken, dus wil meer van dit soort maken, maar ik beschik niet over meer meccano. Het kan beter, kleiner. Bij onze vriend Ali in verweggistan zie ik op de website diverse goedkope vertragingsmotoren, zie foto. In allerlei toeren en voltages. Dat komt wel goed.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/wimk-vertragingsmotor02-62e76efe140ae.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/wimk-vertragingsmotor02-62e76efe140ae.jpg)
Deze hebben allemaal een asje, maar dan begint mijn probleem. Op dat asje wil ik dus één (liever twee) kabelhaspel(s) aansluiten. Dus een verlenging van het asje, met een soort trommel waaraan ik het touwtje kan bevestigen om het object omhoog of omlaag te laten bewegen.
Daarom mijn vraag. Wie heeft een idee hoe ik dit kan aanpakken? Ik ben best wel handig in bewerken van hout en bewerken van styreen, maar met fijnmechanica van metaal, tandwielen, en dergelijke heb ik geen verstand.
Wim K
-
Lees dit even en ik denk dat je probleem is opgelost: https://modeltreinbaan.nl/?p=16092
-
Ik wil je wel helpen hoor.
Moet je wel even aangeven wat de bedoeling is.
Wil je spelen met "meccano" dan zou ik construction oid kopen.
Is minder van kwaliteit maar werkt net zo goed.
Heb ik zelf bv "eb en vloed" mee gemaakt.
Ronald Visser
(even googlen of het nog bestaat....)
-
Ik heb een kabelhaspel samengesteld uit twee schijven en daar nylongaren als lijn gebruikt. Die schijven passen gewoon over de as heen van dergelijke micromotoren. Zo hoef je niet te verlengen. Zie onder. De schijven heb ik in Duitsland gevonden als distanzscheiben.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/20220430-141919-62e77f88c1285.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/20220430-141919-62e77f88c1285.jpg)
-
@JaJo: nee, het motortje is niet mijn probleem, die vind ik genoeg bij Ali. Het gaat me juist om het opwinden van het touwtje om het asje.
@Ronald: nee, het gaat me niet om het spelen met meccano. Dat was in het verleden een gekozen oplossing omdat ik toevallig wat meccano had liggen. Het werkte, maar ik ben er toch niet zo tevreden mee (te lomp, te groot, moeilijk weg te werken op de modelbaan).
@Eric: Ja, dit gaat de goede richting op. Maar hoe bevestig je die "distanzscheiben" op het asje van het motortje? Zit er een schroefje in? En weet je toevallig hoe die dingen in het Engels heten?
Wim K
-
Waarom gebruik je niet een simpel garenklosje? Desnoods met inkorten in het midden?
Grtz! Huib
-
Bij je vriend Ali zijn en ook mini motoren
met een as van draadend m3 van ca. 5cm
in lengte. Daar zou je de trommel op
kunnen schuiven en vast zetten met aan
weerszijde een moer (nyloc aan de buitenzijde)
Zou dan wel het einde ondersteunen.
Ik heb er 1, ooit eens gekregen van Gert
Arkema om iets uit te proberen. Dus geen
linkje voor je.
In het verleden had Conrad messing busjes
om de as van een motor te verlengen, maar
ook voor dat geldt... geen linkje voor je.
-
Waarom gebruik je niet een simpel garenklosje? Desnoods met inkorten in het midden?
Aan zoiets zat ik ook te denken. Eventueel zelf te maken uit een massief stuk hout. Gat er doorheen boren, bout erdoor en vastzetten met een moer. Het uitstekende deel van de bout in de boormachine en dan net zo lang laten draaien met een vijl er tegenaan tot je de gewenste vorm hebt. Een soort primitieve houtdraaibank dus.
-
Als je toch bij alie shopt, zoek op liertje voor 4wd radio controleed cars.
Je vind liertjes van € 5 tot 50 al dan niet met afstand bediening.
Suc6
Caspar
-
Als we toch in die hoek gaan graven... je hebt toch RC zeilliertjes?
Andere kant en klare optie: Uhlenbrock nr. 81210 Digital-Motor
Grtz! Huib
-
al gedacht aan een naaimachine spoeltje ?
-
Genoemde oplossingen zijn goed, echter gebaseerd op een spoeltje.
Het is uiteraard geheel afhankelijk van de uitslag die je wil (hoog laag afstand).
Ik teken en 3D print voor je, dat kan ook.
Maar ik maakte nog wel eens gebruik van een schijf (latje mag ook) met een vast punt.
Daar een draad aan vastmaken en aan de andere kant door een schroefoogje.
Motortje gaat draaien en de draad verlengt en verkort zich>>> iets gaat omhoog en omlaag, of....
Afstand is door jou te kiezen.
Voordeel is dat er geen microswitch oid nodig is, om stoppen/vastlopen te voorkomen.
Alleen is een schakelaar nodig om motortje aan en uit te zetten.
Motortje kan lang doordraaien totdat je het zelf uitzet (of aansturing Arduino, voor omhoog, wachten, omlaag etc...)
Ronald Visser
(https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/draad-62e7c685322db.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls_2022/draad-62e7c685322db.jpg)
-
Mo
gaat met jouw idee de draad niet wikkelen
Je kan ook een velgje van een faller auto of een siku oid gebruiken
-
Even snel getekend.
op de schijf een asje en touwtje met een lusje dat om het asje kan draaien (ringetje...)
Asje van motortje mag niet ver uitsteken anders heb je wel dat effect van opwikkelen.
Ronald Visser
Edit tekening hiervoor aangepast met ringetje
-
Ik heb ook zoiets gemaakt. Maar dan om twee ophaalbruggen omhoog of omlaag te hijsen. Alleen heb ik toen een schakeling van Mabro models gebruikt. Dat werkt met twee reedcontacten. De reedcontacten worden bediend door een magneet die op de as is geplakt. Ik heb dit ding qua 25 jaar geleden in elkaar geprakt met oude onderdelen. De motor komt bijvoorbeeld uit een oude videorecorder. En ik heb ook wat Mecanno gebruikt en een garenklosje die ik ingekort heb. Echter is het allemaal nogal groot uitgevoerd en het maakt ook wel wat herrie. En het werkt al jaren prima! Maar ja, 25 jaar geleden hadden we nog niet zulke mooie motortjes met aandrijving. Alleen ik vind dat mijn aandrijving wel zo zijn charme heeft. Ennn, heb de motor beveiligd met een grote weerstand. Mocht de motor zichzelf vastdraaien, begint de weerstand te smoren. En dan kan er niets doorbranden. En ik heb al een keer een vastloper gehad omdat de motor spontaan de verkeerde kant uit liep. Dat probleem heb ik maar één keer gehad in die 25 jaar.
En tegenwoordig zou ik het anders doen, namelijk met een hefboompje en een servomotor. Elke brug krijgt dan een servomotor en zo'n hefboompje. Dat heet voortschrijdend inzicht..... ;) En dan kan het nog kleiner gemaakt worden :D.
-
(y)
Mo
OK
Zie het nu wat je bedoeld
-
@JaJo: nee, het motortje is niet mijn probleem, die vind ik genoeg bij Ali. Het gaat me juist om het opwinden van het touwtje om het asje.
Mijn KIS-insteek is dat je op al die 'Alimotorjes' ieder asje kan monteren dat je wilt.
-
(dames en) heren,
bedankt voor het meedenken. Dat er mensen met andere motortjes aankomen is weliswaar attent, maar dat was niet mijn vraag. Het antwoord van Ronald werkt ook niet, want daarmee kun je maar ongeveer 10 cm draad opwinden. Ik sprak niet voor niets van een "kabelhaspel", want voor de bergbaan spreke ik over een kabel (nou ja, visdraad) afwinden van ca. 60 cm, en dat haal je niet met die schijven. Eenzelfde oplossing wil ik toepassen bij een veerpont die op mijn baan moet komen. Ook daar spreek je van 40 cm afstand waarmee het touwtje moet worden afgewikkeld en worden opgewikkeld. Het antwoord van Zuylen gaat diezelfde kant op, een servo met hefboom is goed voor een korte afstand, maar idem die 60 cm haal je niet.
Met het antwoord van Eric kan ik nog het meest vooruit. Ik ga maar eens wat prutsen met wat van die "distanzscheiben", ik den k dat ik er wel uit kom.
Dank voor het meedenken,
Wim K
-
Als je uit geprutst bent, laat je dan ook zien wat het geworden is?
-
Succes Wim.
Laat inderdaad zien wat het geworden is. (y)
Met een schuif kan je wel verder komen dan 10 cm.
Ook wat betreft het geheel kunnen we meedenken ipv alleen de vraag over het spoeltje.
Voor een bergbaan/veerpont kan je een doorgaande draad aanbrengen.
Die "bovenlangs" loopt en "onderlangs" weer terug gaat (loop).
Ergens ondergronds zit de draad 2 a 3 x om het asje/klosje gewikkeld
Motortje draait links om of rechts om voor de opgaande dan wel neergaande beweging.
Bergbaan met twee rails (funiculair) / 2 veerponten dan is de draad geheel bovengronds met boven/onderaan of één walkant het klosje/asje/motortje.
Ronald Visser