BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => Digitaal => Topic gestart door: Fred op 27 March 2008, 22:48:07
-
Hallo medespporders.
Ik heb nieuw aangeschaft de Minitrix Taurus lok. In deze lok zit een stekkerverbinding van Minitrix voor een decoder. Algemeen is bekend dat deze stekkers geen best contact geven. Ik heb dit opgelost door de draadeinden van de decoder vast te solderen. Geen probleem. Ik kan de decoder volledig programmeren. Na deze werkzaamheden de lok op de baan gezet en de lichten wisselen netjes naar gelang de rijrichting die ik aangeef op mij IB. Toch rijdt hij geen centimeter vooruit. Ikl heb allerlei verschillende CCV's geprobeerd. Ook de decoder vervange van een Selextrix naar een Kuhn. De lok blijft stil staan.
Nu bn ik in de gelukkeige omstandigheid dat ik nog een spinternieuwe Minitrix lok heb. De ES 64 U2080. Het binnenwerk is exact gelijk aan de Taurus. Ook in deze lok de decoders geprobeerd. Hetzelfde resultaat. Zowel de Selextrix als de Kuhn zijn te programmeren, het licht werkt. Tijdens het programmeren lichten zelfs de lampjes op, maar rijden... niet.
Wie kan mij een suggestie doen waar te kijken of heeft dezelfde problemen gehad en dit opgelost.
Bij voorbaat dank.
Fred.
-
Fred,
Koppel de motoraansluiting even af en sluit op de grijze en oranje draad eens een klein gloeilampje aan. Als deze wel netjes gaat branden, dan weet je dat het probleem bij de motor ligt en niet bij je decoder.
Gerard
-
Is het juiste digitale formaat gekozen bij het decoder adres op of in je Intellibox, en zijn de juiste snelheidsstappen daarbij gekozen?
Mvg
Wim.
-
Hoi,
heb je de decoder er per ongeluk op de kop ingezet? (weet niet of dit iets uit zou moeten maken, maar zou zomaar kunnen)
Bart
-
Goedenmorgen.
Op de eerste plaats nu al vast bedankt voor het "meedenken".
Wellicht ten overvloede; ik heb al zo'n 12 digitale loks rijden met diverse decoders. Ook heb ik er een aantal zelf "gedigitaliseerd". Dit om even het plaatje duidelijk te maken. Zowel Selectrix als DCC rijden gewoon normaal door elkaar. En dat hoort natuurlijk ook. :)
@ Gerard (Weerd) Dat gaat dus niet. Het is een NEM-stekkerverbinding. Loskoppelen is dus niet mogelijk.
@ Wim. Ik heb bij de Selectrix dekoder gekozen om te programmeren via Selectrix / de IB + programmeerspoor. Zoals je weet is de keuze bij Selectrix zeer beperkt om te kiezen. Ik had bv.snelheidsstap 5, puls 2 seinschakeling 1 ingegeven.
Bij de Kuhn geprogrammeerd via de DCC optie ook via de IB+ programmeerspoor.
Bij snelheidstappen heb ik niet gekekeken naar de CV67-94 variant. Ik heb via CV 2,3,4,5 en 6 de instellingen ingegeven,
Overigens deze Kuhn dekoder (de Viesmann 5243 ?) heb ik afgelopen zaterdag in Houten aangeschaft. Dus nieuw.
@ Lokpaint. Natuurlijk kan dit. Alleen denk ik dat als dat het geval zou zijn de term "fout" op de display zal verschijnen. Of is dit niet juist ?
Ik heb even met een schuine blik gekeken op de site van "MTKB" (www.mtkb.de). Op deze site staat, met foto's zeer uitvoerig beschreven hoe je tientallen N-loks kunt digitaliseren. Ook voor deze loks.
Daarin staat aangegeven dat je de condensator die dwars loopt over de printplaat tussen de 2 motoraansluitingen moet verwijderen en vervangen door een draadje.
Ook dat heb ik gedaan. Zonder resultaat helaas....
Wellicht dat hier nog aanknopingspunten liggen voor meerdere suggesties van jullie kant ? Ik "zie" het nl. nog steeds niet.
Groetjes.
Fred.
-
Fred,
Als je de parallel geschakelde condensator vervangd door een draadje maak je daarmee volgens mij een volledige kortsluiting.
Volgens mij moet je de condensator losknippen maar niet overbruggen.
De decoder kan dan door de kortsluit belasting ook wel eens overleden zijn. :-|
groet, Albert.
-
Ik heb even met een schuine blik gekeken op de site van "MTKB" (www.mtkb.de). Op deze site staat, met foto's zeer uitvoerig beschreven hoe je tientallen N-loks kunt digitaliseren. Ook voor deze loks.
Daarin staat aangegeven dat je de condensator die dwars loopt over de printplaat tussen de 2 motoraansluitingen moet verwijderen en vervangen door een draadje.
Ook dat heb ik gedaan. Zonder resultaat helaas....
Als dat er werkelijk zo staat kun je die lui gevoeglijk afschieten.
En inderdaad, als je dat zo gedaan hebt is het resultaat gegarandeerd een opgeblazen decoder....
Om met een dropfabrikant te spreken: Het zou verboden moeten worden!
-
Hallo Albert , Louis. (en anderen nattuurlijk)
De lok en ombouw zoals ik het gedaan hebt staat dus hier:
www.mtkb.de.
Dan de optie "Lok-Decoder-Eibau" kiezen (rechts in het menu).
Daarna de optie "Minitrix" en dan even zoeken in het lijstje naar :
Minitrix ES64U2 - 024 Siemens Dispolok Umbaubeschreibung mit Fotos DHL 100
Daar staat e.e.a heel duidelijk beschreven en gedocumenteerd. Ik dacht, maar misschien heb ik het helemaal mis, dat je een "drossel"( = condensator) altijd moet verwijderen bij het digitaliseren.
Ik heb in ieder geval bij het "ombouwen van oudere loks" altijd, volgens de voorschriften, de condensatoren en weerstanden verwijderd. Is dit dan wellicht een andere visie bij deze loks ? Ben nu toch wel erg nieuwsgierig geworden wat de "andere"kenners"- en die zijn er op dit forum - deze visie ook delen. Hoewel ik jullie redenatie, Louis en Albert, beslist niet wil kwalificeren als "waardeloos"of zo.
Ik ben nl. behoorlijk verward geraakt, daar dit een zeer gerenomeerde site is wat betreft ombouwen, dach ik, en ik al heel wat keren gebruik heb gemaakt hiervan om om te bouwen, wat altijd lukte. Is dit dan echt een "foutje ?"
Groetjes,
Fred.
Groetjes.
Fred.
-
Gegarandeer opgeblazen hoeft niet, dekoders kunnen vaak wel wat hebben.
Maar een condensator zorgt er niet voor dat een lok niet rijdt, hooguit dat hij slecht rijdt. Heb je de dekoder al om gedraaid? Dat lijkt mij het meest waarschijnlijke.
Welke selectrix dekoder heb? de 66838 of 66836
Peter Kramer
Digitaalservice.nl
-
Fout vertaald, Fred. Een drossel is een smoorspoel, en dan klopt het verhaal wel. Er staat ook vlakbij: condensator ausloten, oftewel verwijderen. Doorknippen mag ook.
Dus nu is de vraag: heb je de condensator overbrugd of de spoel?
-
Louis,
Dat "koperen" spoeltje verwijderd en overbrugt. Zit dan even verder op op de printplaat een platte "condensator "?
Die zit er nog op.
@ Peter.
Zowel de Selectrix (nummer weet ik zo niet,ben op mijn werk) als de Kuhn werken beiden niet.
Groetjes.
Fred.
-
Fred,
Een smoorspel wordt in serie gebruikt, die kun je gerust overbruggen.
Een condensator parallel mag je niet overbruggen, alleen loshalen.
In je verhaal staat: condensator tussen de motoraansluitingen verwijderen en vervangen door een draadje, dat is volledige kortsluiting.
succes >:(
-
@Albert: nee, hij heeft iets fout vertaald. Hij dacht dat het een condensator was, maar het is een smoorspoel (drossel).
@Fred: als je de draadbrug zo gezet hebt als op de bovenste foto, is het OK. Daarmee wordt je spoel kortgesloten. Dat wat onduidelijke groene platte ding rechts moet dan de condensator zijn. Die kan er uit, maar als ie er nog inzit zou het spul in principe wel moeten werken.
Ik weet niet hoe foolproof de 6-polige NEM-stekker is, maar je zou kunnen proberen de decoder 180 graden te draaien, zoals al eerder is gezegd.
Bij een 8-polige is de bedrading foolproof, je stroomopnemers en motoraansluitingen worden dan compleet gewisseld en werkt het nog steeds, alleen je licht niet meer. Hoe dat bij een 6-polige zit weet ik zelf niet, maar het is gewoon te proberen.
-
Hoi,
In principe verwissel je dan de motor en lichtaansluiting om.
Ik zou het gewoon proberen, kwaad kan het niet.
Bart
-
Fred, je hebt nog geen antwoord gegeven op mijn vraag of je bij het lokadres wat in oproept op je Intellibox, ook het juiste digitale format heb opgegeven.
Jij gaf als antwoord hoe je hem op de programmeerrails hebt behandeld. Maar dat is niet de vraag.
Mvg
Wim.
-
Zo, inmiddels weer thuis en bij de loks. ;D
Even wat info voor P.Kramer op je vraag welke Selectrixdekoder het is. Wel het is de T66838. Hij ligt hier voor mij.
@ allen.
Zoals gezegd. Ik heb 2 loks dus met dezelfde printplaat. Allebei ook Minitrix.
Bij beiden heb ik dus de "drossel" ( de smoorspoel dus. Bedankt Louis !) verwijderd en, zoals op de foto, d.m.v. een draadje met elkaar verbonden.
Bij een van de loks, om het helemaal duidelijk te hebben, heb ik nu zelfs "dat platte groene dingetje" wat dus de condensator is, verwijderd.
Hierin nu de Selectrix 66838 gestoken. Kan de decoder wel uitlezen, maar niet programmeren. D.w.z. na de veranderingen die ik ingeef op "programmeren"gedrukt. OK verschijnt, maar de wijzigingen zijn niet opgenomen. Wanneer ik deze lok nu op de baan zet branden aan beide zijden de lampjes. Niet rijden dus. Voor de volledigheid. Draai ik deze decodder om, dan komt er een foutmelding. Ik denk dat hij het heeft begeven. :'(
Zal van het weekend even een andere selectrixdecoder halen.
Bij de lok met de Kuhn decoder zit de condensator er dus nog in. Is ook te programmeren. Veranderingen worden opgenomen. Geen probleem. Zet ik hem op de baan, dan brand het lampje van de rijrichting. Ook die kan ik wisselen naar gelang ik de rijrichting wissel. Maar rijden...... niet dus. :-|
Lijkt me dat deze decoder nog "stil alive is ?"
Groetjes,
Fred.
-
Hoi Wim.
Ik zag je reactie net even te laat. Geef ik het lokadres met de Kuhn (incl. condensatror, zonder smoorspoel ) op via de IB, dan is het lokadres, in dit geval, "d" .
Bij de andere lok met de Selectrix geef ik op de "S" via de IB.
Neem aan dat je dat bedoelde ?
Groetjes,
Fred.
-
Fred, en als je dan het juiste adres opgeeft wat in de decoder is geprogrammeerd, dan zal het gewoon rijden, want het gaat er bij mij niet in dat deze decoder allemaal kapot zijn.
Mvg
Wim.
-
Hello
Ik heb twee decoders in nieuwe locs geplaatst met nem 652 aansluiting nu lees ik in de voorgaande draadjes dat er een condensator dient uitgesoldeerd te worden.Ik heb dit niet gedaan want in de gebruiksaanwijzing van de decoders wordt er met geen woord over gerept.
Nochtans lopen die locs zeer goed en zonder problemen.De decoders zijn van uhlenbrock nr 76400voor ho dcc.Zijn er soms uitzonderingen op deze regel?
Dito
-
Zolang je geen problemen hebt: gewoon laten zitten. Pas als een lok kuren vertoont met programmeren of anderszins, kun je die condensator gewoon verwijderen, 1 eind doorknippen.
Zelfs door fabrikanten worden hierover tegenstrijdige beweringen gedaan, dus maak je niet dik :D
-
Hello
Dank voor het antwoord Louis.
Dito
-
Er zijn verschillen.
Sommige decoders sturen de lokmotoren met een relatief lage schakelfrequentie aan en een condensator is dan niet altijd een probleem.
Zimo decoders bijvoorbeeld kunnen -afhankelijk van de CV instellingen- de motoren ook op een hoge frequntie aansturen. In zo'n geval fungeert een aanwezige condensator als een kortsluiting en zal de lokmotor slecht tot helemaal niet draaien.
Moraal: lees van tevoren altijd goed de handleiding door bij je nieeuwe decoder.
Gerard
-
Fred, en als je dan het juiste adres opgeeft wat in de decoder is geprogrammeerd, dan zal het gewoon rijden, want het gaat er bij mij niet in dat deze decoder allemaal kapot zijn.
Mvg
Wim.
Hoi Wim.
Niet dus. Zoals ik al schreef; bij de Selectrix, uiteraard met adres 03 want dat is niet te veranderen,dat " eet hij niet" en bij het plaatsen op het traject branden beide lampjes, maar rijden dus niet. Heb inmiddels bij de plaatselijke leverancier een nieuwe gehaald en zal deze in het weekend eens proberen.
Bij de andere lok, die wel "programmeerbaar" is kun je dus wel de lampen met de rijrichting wisselen,maar rijden dus ook niet. Vraagje in dit verband; wat zijn voor deze Viesmann - kloon, of te wel de Kuhn 025 de cv's waarop bij andere forum leden bv. de loks wel rijden. Wellicht zit het hier in of..... deze decoder die vast gesoldeerd is dankzij de " brakke stekker" van Minitrix, zit er verkeerd in, maar dan is het vreemd dat-ie te programmeren is.
Dus....
Groetjes
Fred.
-
Fred, wat ik heel vreemd vind is dat lampen het (nog steeds) doen en de motoren niet. Als decoders overlijden, doen meestal de lampen het ook niet. KAN het zijn dat je met het solderen aan de prints er draadjes aan de andere kant uitgevallen zijn die in je motorcircuit zitten, ofwel: je motorcircuit bestaat niet meer? Meet eens tussen koolborstelaansluitingen en motoruitgang van de decoder, daar moet uitsluitsel over te krijgen zijn.
-
Volgens mij is het default adres van een Selectrix decoder adres 1 en geen adres 3, dus dat is al iets wat niet juist is in je verhaal.
Verder denk ik dat je de DCC decoder misschien wel verkeerdom in de nemstekker hebt gestoken. Daar heeft het alle schijn van.
Suc6 en nogmaals twee decoder van verschillende merken en type die gelijktijdig kapot zijn, gaat erbij mij niet in.
-
Hoi Wim.
Ik heb net de gebruiksaanwijzing uit het doosje van de Selectrix decoder gehaald (type 66838), je kent die wel, dat boekje met op de voorkant een afdruk van een dekoder met pinnetjes en de tekst "TRIX" rechts boven.
Daar staat toch echt op blz,. 31 ( in het Nederlands)
- Locadres 01 - 111 ( 03)
Onderaan deze instellingen er volgen er nog een paar staat
()= instelling vanaf fabriek.
M.a.w. het default adres is wel degelijk 3 en niet, zoals jij schrijft 1. Helaas dus was het wel juist wat ik in mijn verhaal schreef.
Ook het omdraaien van de dekoders geeft geen soelaas. Ene kant is uit te lezen (niet te programmeren) andere kant geeft " gn lok" op het display.
@ Louis. Ik heb maar bij 1 lok de dekoder eraan gesoldeerd. De andere lok gewoon voorzien van de insteek Selectrix decoder.
Ik blijf zoeken....
Groetjes.
Fred.
-
Die Trix decoder is een multi-protocol decoder, dus die werkt op Selectrix maar ook op DCC dus stel bij adres 3 in je bestruings systeem nu eens DCC 28 in en laat dan je trein eens rijden.
Mvg
Wim.
-
@ Wim.
Dat het een multi protocol decoder was, wist ik al. Ook al is-ie multiprotocol, het standaard ingestelde adres blijft, ook dan 3.
Uiteraard had ik deze mogelijkheid ook al geprobeerd. ;)
Maar:
@ allen
Ik heb ze aan het rijden gekregen. Niet omdat er aan de onderzijde van de printplaat een draadje los was door het solderen ( er loopt maar 1 verbinding tussen de 2 "aarde" schroeven)
Ik heb op de printplaat de benodigde plekjes kaal gemaakt op de koperverbindingen om gewoon een decoder met draadjes erop vast te solderen. Hierdoor de stekker verbinding omzeilend.
Resultaat.......... ;D. Juist.
Het is/was dus weer die #$@%^stekker verbinding van de Minitrix loks. Ongetwijfeld zijn er gebruikers die er geen problemen mee hebben. Ik, en ik denk, vele anderen ook als ik zo de berichten op de forums lees, dus wel.
Het blijkt dus erg moeilijk te zijn dit op te lossen. Ook al om dat nu al wordt geadviseerd dat, als je die stekkerverbinding wel gebruikt, de decoder uiteinden toch maar vast te solderen.
In ieder geval; het werkt nu en voor mij "omzeilen die stekker verbindingen in de Minitrixen".
Bedankt voor het meedenken.
Groetjes.
Fred