BeneluxSpoor.net forum
Wat zijn we aan het bouwen? => Interessegroepen (IG's) => Topic gestart door: Jan Wiegerinck op 04 February 2022, 14:59:04
-
Een paar maanden geleden werd mij een half afgebouwd Billing Boats model van de Cutty Sark aangeboden. De romp was klaar maar masten en tuig moeten er nog op. Ook alle details op het dek moeten nog. Onder het mom van 'weer eens wat anders' heb ik de uitdaging aangenomen. Het bleek een model uit 1978 waar de laatste 40 jaar niets meer aangedaan was. Alle accessoires zaten erbij.
Al snel bleek er een paar dingen niet helemaal in de haak. Zo was de achtersteven niet helemaal precies zoals bedoeld en zou de transfer voor de decoratie van de achtersteven niet passen. Die transfer was ook erg vergeeld. Lang verhaal kort, ik besloot de decorate opnieuw te maken, maar dan als 3D print zodat het net zo mooi zou zijn als de decoratie aan de boeg en het boegbeeld.
Een gebogen object maken in Onshape is niet zo simpel maar het kan. Ik heb dus de achtersteven van het schip versimpeld tot een schuin vlak en twee cylinders. Dan kun je een schets overnemen op de cylinder met de 'wrap' functie. Je kunt dan ook aangeven dat het resultaat dikte moet hebben.
Uiteraard werd het object nogal filigrein.
Eerst wilde ik het laten printen door Shapeways maar die hadden problemen met de zeer dunne delen en het was ook vrij duur. Uiteindelijk besloten toch maar eens zelf te gaan printen. Gezien de aard van deze print en mijn plannen werd het een resin printer. Na wat zoeken en vergelijken werd het de Elegoo Mars 3.
Ook maar gelijk een Elegoo wash en curer gekocht en de nieuwe water-afwasbare resin van Elegoo.
De eerste print ging niet goed, de baseplate bleek los te gaan zitten. Die had ik te voorzichtig vast gezet. De print van de 2 Elegoo torentjes ging nu goed. Alleen curen van zo'n hol model is lastig en er ontstond een scheur in. Een batterijcompartiment dekseltje ging beter maar hoeken en randen waren nog niet goed. Het bleek dat ik beter de 'automatische' stand (dus dubbelschuin a.h.w. op een punt zetten) het beste gaat. Het duurt wel het langst maar het resultaat is toch het beste,
Toen de Cutty Sark achtersteven decoratie, met de Lychee Slicer met alles automatisch en default settings. Eilandjes extra ondersteunen en de laatsten verwijderen. Een print van 3 uur maar het ging in een keer goed. Hier het resultaat!
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-0235-61fd2f518e0d0.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-0235-61fd2f518e0d0.jpg)
Ik gebruik de wastank van de Elegoo Wash & Cure machine om te wassen met water. Dus gewoon water er in. Het idee is dat ik het water laat bezinken en het water door een koffiefilter giet zodat de resin zo min mogelijk door de gootsteen gaat. Het filter dan in de zon laten liggen tot alles polymeriseert en dan in de vuilnisbak.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot-2022-02-04-at-14-46-54-61fd2f61e59dd.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot-2022-02-04-at-14-46-54-61fd2f61e59dd.png)
Het ontwerp in OnShape
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot-2022-01-21-at-14-35-19-61fd2f85f417a.png) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/Screenshot-2022-01-21-at-14-35-19-61fd2f85f417a.png)
Het STL resultaat
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-0229-61fd2fd4ae25d.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-0229-61fd2fd4ae25d.jpg)
Het resultaat met nog wat supports er aan. Wel een delicaat klusje om alle supports er af te halen! Dit is dus met de Elegoo water washable resin. Scheelt weer oplosmiddelen.
-
Helemaal top! Jan. (y) (y) (y)
Gr, Hans
-
Mooi !
Wouter
-
Vind het knap hoe jullie het kunnen tekenen.
Snap zelfs niks van de tekenen programma's
Anders had ik ook allang een 3d printer gekocht.
Mvg ronald
-
@Ronald,
Kun jij ook leren, écht! Zo moeilijk is het niet.
Stuur maar je e-mail adres per PB.
We gaan je wel helpen.
Gr, Hans