BeneluxSpoor.net forum
Vraag en antwoord => (Her)beginners => Topic gestart door: Wico op 01 February 2022, 16:14:56
-
Echt weer een beginnersvraag.
Ik heb een Temsi trafo met een vreemde aansluiting. Weet iemand hoe ik hier de bruine en rode draad van een aansluitrail van Märklin op aan moet sluiten?
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-20220201-161204799-61f94de67a737.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-20220201-161204799-61f94de67a737.jpg)
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-20220201-161152103-61f94de69a7ed.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-20220201-161152103-61f94de69a7ed.jpg)
-
Dat maakt bij wisselstroom toch niets uit? Zolang je de aansluitbussen bij 'trein' gebruikt zal het wel werken :)
-
Wico, je hebt inderdaad de rode dan wel de bruine draad maar in trein stekers te steken.
Zo te zien kan er voor elke aansluiting een dubbele draad ingestoken worden (ingeklemd worden)
Daarbij: deze trafo lijkt al voor Marklin bedoeld.
Tussen 0 en rechts 16 volt is gewoon het rijden.
Bij de 0 staat ook nog 24 volt.
Dus extreem naar links draaien doet de rijrichting wisselen.
Probeer eens "droog" of dat mogelijk is.
Ronald Visser
-
@Paul en Ronald,
Het is inderdaad een trafo voor de Märklin treinen. Twee dubbele aansluitingen, check.
een dubbele voor de rode en een dubbele voor de bruine? Of een aansluiting voor een rode en een bruine en nóg een aansluiting voor de rode en de bruine. Oftewel waar moet welke kleur in?
-
Wico,
Stekkertjes er af halen, draadje strippen tot je ca. 1cm blank draad hebt. Dan geel knopje bovenop indrukken, draad er in steken en dan gele knop weer loslaten. Die veert dan omhoog en klemt de draad vast.
Rood en bruin in de linker, waar ‘trein’ bij staat.
De andere 2 is voor verlichting e.d., niet regelbaar.
Ah, nu snap ik je vraag: je kunt waarschijnlijk 2 draden in één blokje stoppen, maar hoeft niet..
Gr, Bert
-
Ja dubbele rode en dubbele bruine.
Groeten,
Jelmer
-
Spraakverwarring alom...
Nummer de gaatjes van links naar rechts met 1..8, zoals je er tegenaan kijkt in de 1e foto. De draden vanaf de rails moeten dan in 1 en 3.
-
Allen hartelijk dank voor de snelle feed back. Ik heb de draadjes gestript en in de gaatjes gestoken. Nu nog even de 220 stekker vervangen, want die past zo niet in mijn geaarde blok... ;-)
Ik heb verder geen hulp meer nodig.
Nogmaals bedankt.
-
Afijn... aangesloten. Hele baan onder stroom gezet, beint de Temsi trafo na een eerste rondje te 'tikken' en het lampje knippert van veel licht naar weinig.
Dat kan van alles betekenen...
Iemand misschien een logische verklaring?
-
Ja, kortsluiting. Overigens is het bij marklin gebruikelijk om de baan van rood/bruin te voorzien en de licht/magneetartikel geel/bruin. De bruine kunnen gecombineerd worden, wel even de polariteit in de gaten houden, anders kortsluiting...
-
@Borotof,
Thanx.
Op de Temsi heb ik alleen rood en bruin aangesloten, de trafo wordt alleen gebruikt voor treinverkeer.
Kortsluiting dus... dat wordt zoeken...
Hoe ontdek ik de plaats van de kortsluiting?
-
Door je baan op voorhand onder te verdelen in secties en de middenleider te onderbeken tussen de secties. Als je dan kortsluiting heb, kan je de secties 1 voor 1 uit en inschakelen door de draden naar de ringleiding toe te onderbreken.
Bas
-
De bruine kunnen gecombineerd worden, wel even de polariteit in de gaten houden, anders kortsluiting...
Bij een originele Märklin trafo zijn de bruine al gecombineerd. Daar zitten twee bruine klemmen op, maar die zitten inwendig aan elkaar. Ik weet niet of dat bij de Temsi ook zo is.
-
Bij de temsi trafo’s die ik heb zijn deze ook zoals jij benoemd bij Marklin Klaas
-
Als je mijn foto bekijkt van de aansluitklemmen is de eerste voor de bruine draad en de tweede voor de rode.
De kortsluiting was eigenlijk snel gevonden dankzij mijn blokken opbouw. Het bleek een los draadje aan de aansluitrail.
Nu heb ik weer een baanvak op de rangeertrafo dat niet werkt. Hoogst waarschijnlijk hetzelfde probleem.
Verder moet ik zeeggen dat alles naar behoren functioneert.
-
Hoe weet je dat de eerste klem voor de bruine draad is? Op de foto zie ik nergens een kleuraanduiding.
Bij Märklin zijn de tweede en derde klem bruin.
-
Ik zou dat inderdaad eens doormeten. (of strikt gescheiden houden)
Voor andere Temsi modellen is namelijk wel terug te vinden dat de middelste twee klemmen aan elkaar zijn verbonden. (Of zelfs maar drie aansluitingen hebben)
-
@ Jeroen en Klaas,
Ik weet dat door trail en error so to speak... ;-)
Het was aanvankelijk ookmijn eerste vraag: Hoe sluit ik mijn spoor aan op de Temsi?
Op mijn Märklin trafo's is het zo dat het eerste insteekcontact ook de bruine is. Beetje pielen, net zoalng tot de trein begon te rijden.
(https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-20220203-141544509-61fbd5ac32e18.jpg) (https://images.beneluxspoor.net/bnls/IMG-20220203-141544509-61fbd5ac32e18.jpg)