Doel:€250.00
Donaties:€88.00

Per saldo:€-162.00

Steun ons nu!

Laatst bijgewerkt
op 03-06-2025

Vacature: secretaris bestuur
Algemeen

De stichting

Recente berichten

Station Roodeschool door Torikoos
Vandaag om 13:59:41
Welke kleur is Roco oud bruin? door Rob Ellerman
Vandaag om 13:59:41
BR-18.6 Schaal-0. door FritsT
Vandaag om 13:43:04
RhB 1:87, terug naar 25 jaar geleden door Jan Bennink
Vandaag om 13:42:30
Lokpilot 4 defect door bellejt
Vandaag om 13:27:01
Mijn eerste H0-modeltreinbaan in aanbouw door Thai-Bundesbahn
Vandaag om 13:23:58
Swalbenburg, N modulebaan door NS264
Vandaag om 13:02:57
Overstap naar HTM door Ronald Halma
Vandaag om 12:43:13
Wie heeft er ervaring met een baan in een inpandige garage in een app. gebouw? door Karben
Vandaag om 12:32:15
Toon hier je nieuwe (model-) spooraanwinst(en)... door Stefan88
Vandaag om 12:23:25
lampjes in huizen willekeurig schakelen door Bert55
Vandaag om 12:17:17
De bouw van mijn modelbaan in Thailand door thevandijks
Vandaag om 12:13:11
Ronald doet de Fork Challenge! door Ronald Halma
Vandaag om 12:05:37
Raadplaatje door HIJ
Vandaag om 11:42:12
"Spoor op Vleugels" in H0 door Pinkelpa
Vandaag om 11:40:32
Microstepper motoren voor armseinpalen door Albert de Heer
Vandaag om 11:33:22
LED / Lampjes (Viessmann) seinpalen aansturen. Vraagje aan electronica experts door Menno
Vandaag om 11:22:37
BMB-Module: “Corfe Castle Station” door Hans van de Burgt
Vandaag om 11:04:51
US diorama in H0 door puntenglijder
Vandaag om 10:54:45
Mooi weer om buiten te spelen door sncf231e
Vandaag om 10:42:06
DCC-decoder geïntegreerd in sein(voet) door schipcas
Vandaag om 10:21:06
Wèhnich - Eén onbeduidend baantje op 1200 bij 1200mm door Laenderbahn27
Vandaag om 09:55:11
Op zoek naar een club gespecialiseert in Britse modellen door MOVisser
Vandaag om 08:55:27
Mallnitzer Tauernbahnstrecke ÖBB N Spoor door Schachbrett
26 July 2025, 23:18:40
reserve onderdeel gezocht voor Minitrix 12593 BR132 door joespoor
26 July 2025, 22:54:27
"Litter Bin" voor Brits spoor en Britse modelspoorprojecten door Hans van de Burgt
26 July 2025, 21:56:59
Modules van Kees Gorter (vervolg) door ca.gorter
26 July 2025, 20:00:50
0n30 diorama: Sedona Verde River Canyon door Ronald Halma
26 July 2025, 17:44:09
Rheinburg, TP V/VI door rail4marcel
26 July 2025, 17:42:27
Seuthe gaat stoppen door Eric B
26 July 2025, 17:04:15
  

Auteur Topic: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk  (gelezen 5437 keer)

guest7823

  • Gast
Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Gepost op: 10 December 2013, 10:34:16 »
Ik praat m.b.t. de Z21 echt uit mijn hoofd / refereer aan zaken zoals die ruim een jaar geleden waren.

Het kan zijn dat Roco inmiddels de zaken heeft aangepast middels een software / firmware update, echter er staat mij bij dat de Z21 toentertijd enkel met de bijgeleverde WiFi AP kon samen werken en dat er uitdrukkelijk bij vermeldt stond dat rechtstreekse communicatie met andere (eigen / reeds aanwezige) WiFi AP niet mogelijk was. Over het hoe en waarom hiervan kon ik toentertijd niets vinden, terwijl ik daar redelijk ver naar gezocht heb. Hoe het nu is, is voor mij niet meer interessant omdat ik voor mijzelf inmiddels een centrale van een andere leverancier heb gekozen.

Het kan zijn dat Roco inmiddels de software / firmware dusdanig heeft aangepast dat de Z21 zich als normaal vrij configureerbare netwerkapparatuur gedraagt. Indien ik nu een nieuwe DCC centrale zou moeten kopen zou dat een zwaarwegend beslispunt zijn voor mij. IP apparatuur moet zich, in mijn ogen, laten aanpassen aan de omgeving waarin het zich bevindt en niet speciale / eigenwijze settings en configuraties afdwingen. Indien andere mensen daarin ander keuzes maken, prima. Dat is hun goed recht. De praktijk is echter tegenwoordig dat een huis inmiddels volstaat met IP gekoppelde apparatuur en  hoe vrijer zich  dat laat configureren hoe makkelijker / netter je het netwerk kan opbouwen. In hoeverre dat met de Z21 in de huidige vorm mogelijk is ..........


Dirk J

  • Offline Offline
  • Berichten: 1457
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #1 Gepost op: 10 December 2013, 11:08:33 »
...  hoe vrijer zich  dat laat configureren hoe makkelijker / netter je het netwerk kan opbouwen. In hoeverre dat met de Z21 in de huidige vorm mogelijk is ..........

Volgens de eerder genoemde Roco medewerker en volgens het citaat van Jeroen, is dat dus mogelijk.

Aan de andere kant zijn er genoeg modelspoorders voor wie al dat computer-netwerk-gedoe maar lastig is. Voor hen is het juist handig dat er een werkende configuratie aangeleverd wordt. Je kunt dus kiezen: het aangeleverde gebruiken zoals het is, of zelf configureren wat je wilt.
« Laatst bewerkt op: 10 December 2013, 11:10:28 door Dirk J »

guest7823

  • Gast
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #2 Gepost op: 10 December 2013, 11:30:11 »
Ook mee eens. Heb zelf recent een Sonos systeem gekocht en daar kan ik dus ongeveer niks mee qua netwerkconfiguratie. Echter het werkt wel en gedraagt zich binnen het netwerk netjes. Dus het kan wel. Maar ik ben benieuwd of ik niet ooit om die Sonos heen moet gaan configureren om andere zaken op mijn netwerk goed te laten werken.

Een kennis van mij heeft ooit een NAIM gekocht die ik min of meer a la een Quatrovox moest configureren. Daar was ik, qua instelgemak, niet echt van gecharmeerd.

Ik blijf van mening dat je als systeemontwerper het zo moet maken dat het "out of the box" misschien met "plug & play" moet werken, maar dat het wel handig / prettig is als je in geval van gedoe nog wel onder de motorkap kan.

Voor de ingewijden: Ik blijf een groot voorstander van "vaste zaken op vaste IP-adressen". Alles op DHCP maakt e.a. mij te kwetsbaar. Kortom, servers, printer, routers e.d op vaste IP adressen en bij voorkeur in logische groepen. De simpel redenatie is: heeft het meerdere vaste touwtjes, dan heeft het ook een vast IP-adres. Mijn ECoS heeft dus gewoon een vast IP-adres. Wat mijn tablets, PC's ed aan IP-adres hebben maakt me niet uit. Die moeten het maar met 100 t/m 199 doen  ;)

Bert Mengerink

  • SPOOR1HOBBY
  • Offline Offline
  • Berichten: 490
  • Het liefste stoom in module vorm
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #3 Gepost op: 10 December 2013, 12:35:47 »
Hoi Paul,

Ik ben het volledig eens met jouw verhaal. Als je niet van de adressen op aan kunt is het vaak veel lastiger te configureren. Hier is ook alles vast, behalve tablets en telefoons.

Groet,
Bert
Groeten,
Bert Mengerink

Er is altijd tijd om iets nieuws te beginnen.
Veel succes met de hobby.

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22508
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #4 Gepost op: 10 December 2013, 13:05:53 »
Maar de Z21 is dus bedoeld voor die 95 procent van de bevolking die helemaal niet van plan is zich in ip-adressen en dergelijke te gaan verdiepen en het sowieso al een wonder vindt dat ze via het huisnetwerk internet op blijken te kunnen.

Er zit een router bij, die is plug&play, dus er is ook weinig reden om het huisnetwerk erbij te betrekken. Informatie van een jaar geleden is inderdaad redelijk zinloos. De updates komen aan de lopende band. Is echt heel anders dan bij veel centrales waar iedere update weer groot nieuws is. Bij de Z21 is updaten eerder onderdeel van het gebruik te vergelijken met de voortdurende updates van je computer. Misschien kun je ook wel instellen dat het updateproces automatisch verloopt. Zo niet, dan komt dat denk ik nog.
« Laatst bewerkt op: 10 December 2013, 13:08:42 door henk »
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

UdV

  • Offline Offline
  • Berichten: 42
  • h0, 2 rail, NS tijdperk IV
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #5 Gepost op: 10 December 2013, 13:19:46 »
Dit doet Maintenance:

Mit der Z21-Service-Applikation „Z21-Maintenance“ in der Version 1.05 können Sie Ihre Z21 über Ethernet oder WLAN konfigurieren und warten. Außerdem können Sie mit dieser Applikation Ihre Z21 auf die Firmware-Version V1.22 sowie Ihr smartRail auf die Version V1.15 updaten.
Maar waar moet je dit bestand dan installeren? Het is een .exe bestand dus het zal wel op een computer moeten, maar ik zie dat nergens staan. En van de computer moet het via ethernet of WLAN naar de Z21 centrale? Ik vind het wel een chaos worden zo: Z21, wifi-router, smartphone/tablet en nu weer een pc erbij. Had dat nou niet handiger gekund? Of begrijp ik het nu verkeerd?

Overigens ben ik inderdaad niet van plan me in ip adresssen te verdiepen, maar ik heb al wel een wifi verbinding in mijn huis dus waarom moet er een tweede bij? Het gekke is, in de Z21 is alles wifi behalve de aansluiting van de Z21 op de wifi-router zelf, dat moet met een kabeltje. Waarom zit de wifi-router niet ge-integreerd in de Z21 centrale, dan was ze echt plug and play. Of zeg ik nou iets raars?

guest7823

  • Gast
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #6 Gepost op: 10 December 2013, 13:23:23 »
Er zit een router bij, die is plug&play, dus er is ook weinig reden om het huisnetwerk erbij te betrekken.

Ehhhhhhhh
  • volgens mij heb je bij een Z21 een PDA / tablet nodig
  • de meeste PDA's / tablets hebben verbinding met het thuisnetwerk
.........

En ja dat is op te lossen door om te schakelen van huisnetwerk naar Z21 netwerk, maar waar om zou je dat doen als het (op zijn minst in theorie / bij nette implementatie) zonder kan?

Dat je het, in de basis, zo bouwt omdat het dan idiot-proof is prima (en deels zelfs erg verstandig) echter....... biedt degene "met kennis van zaken"  de mogelijkheid het "netjes" te configureren. Het kan zijn dat die mogelijkheid er in zit / zat. Echter ik kon het toentertijd, ondanks diep spitten, niet vinden. Het heeft in ieder geval gemaakt dat de Z21 voor mij afviel, ondanks dat ik van de verdere functionaliteit erg onder de indruk was.

guest7823

  • Gast
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #7 Gepost op: 10 December 2013, 13:46:37 »
Het gekke is, in de Z21 is alles wifi behalve de aansluiting van de Z21 op de wifi-router zelf, dat moet met een kabeltje. Waarom zit de wifi-router niet ge-integreerd in de Z21 centrale, dan was ze echt plug and play. Of zeg ik nou iets raars?
  • De centrale zelf is bedraad LAN, met een bedrade verbinding naar een WiFi accesspoint (in de vorm van een router)
  • Waarom zou je een WiFi AP in de Z21 willen integreren?
    • er worden minder Z21 verkocht als WiFi AP's. Kortom een dergelijk (geïntegreerd) AP zal altijd duurder zijn als een standaard AP
    • Verder zal er bij een toepassing als een Z21 zo goed als zeker gekozen worden voor in ingekochte WiFi module
    • in WiFi  APs zit nog steeds behoorlijk wat ontwikkeling dus een losse biedt meer flexibiliteit
    • in de meeste (Nederlandse) thuis situaties is al een WiFi netwerk aanwezig, dus een apart WiFi netwerk is in mijn ogen een doublure

    De netste oplossing zou, wederom in mijn ogen, de Z21 bedraad op het thuisnetwerk aansluiten en de rest via het thuis WiFi netwerk oplossen.

    Besef me net dat ik geneigd ben (teveel) te denken vanuit de 2e wet van Bender:  "Gij zult niet draadloos doen wat ge ook met een touwtje kunt doen". Ik kan me voorstellen dat er veel modelbanen zijn waar je geen bedraad netwerk beschikbaar hebt. Echter om vanuit het systeem te beperken zoals de Z21 dat doet ....

henk

  • Offline Offline
  • Berichten: 22508
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #8 Gepost op: 10 December 2013, 13:51:13 »
Volgens de medewerker van Roco die vorige week her en der de Z21 demonstreerde kan je dus het thuisnetwerk gebruiken als je daar op staat. En ik denk eigenlijk dat het altijd al heeft gekund, maar dat Roco het beslist niet heeft willen aanmoedigen om te voorkomen dat mensen die daar helemaal niet zo goed in zijn het ook gaan proberen en vervolgens bij Roco komen klagen dat het niet werkt.
Misschien is het ook helemaal niet zo moeilijk. Maar veel redenen zie ik er niet voor als je het meegeleverde routertje gewoon naast de treinbaan zet. Waarom is het een probleem om twee netwerkjes te hebben? Er zitten toch al tientallen wifi netwerken in de direkte omgeving.
Het is heel Nederlands om iets heel Nederlands te vinden.

guest7823

  • Gast
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #9 Gepost op: 10 December 2013, 13:54:29 »
Er zitten toch al tientallen wifi netwerken in de direkte omgeving.
Klopt maar je heb er maar met een of twee een verbinding ingesteld. De rest is niet meer dan "achtergrondruis" waar je niks mee doet

Jeronimos

  • Now everything seems so faded and jaded.
  • Offline Offline
  • Berichten: 8596
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #10 Gepost op: 10 December 2013, 13:58:40 »
Paul,

Ik kan me voor stellen dat de meeste modems/routers bij de mensen ingebouwd zijn in de meterkast beneden terwijl de treinbaan boven is. Draadloos een verbinding leggen kan, maar vaak hebben die modems maar de mogelijkheid tot een beperkt aantal verbindingen. Met laptop/phones/tablets enz is het aantal verbindingen wel een keer op.

Ga je bedraad, dan zul je een netwerkkabel van boven naar beneden moeten trekken. Ook niet de meeste leuke klus en natuurlijk al helemaal niet plug en play.

Wat is het bereik van wifi? Je wilt uiteindelijk wel dat er een stabiele verbinding is tussen je phone/tablet en een router/modem bij de z21 opgesteld is dan handiger dan dat je door allerlei plafonds/muren moet met de nodige obstakels voor een instandhouding van de draadloze verbinding.
Jeroen

guest7823

  • Gast
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #11 Gepost op: 10 December 2013, 14:03:46 »
Misschien is het gewoon een beroepsdeformatie van mij  :-\

De meeste WiFi verbindingen zijn bagger qua (doorvoer)performance en stabiliteit. Een touwje pretendeert 100 Mb of 1 Gb te halen en doet dat veelal ook en " rock-solid". Veel WiFi verbindingen die ik ken zijn niet eens in staat een DSL (laat staan CAI) aansluiting uit te wonen.

Maar goed de laatste Apple notebooks hebben al niet eens meer een bedrade netwerkaansluiting, dus ik ga wel mokkend in het oerbos met de andere dinosuriers spelen  :-X

Jeronimos

  • Now everything seems so faded and jaded.
  • Offline Offline
  • Berichten: 8596
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #12 Gepost op: 10 December 2013, 14:08:56 »
Klopt maar je heb er maar met een of twee een verbinding ingesteld. De rest is niet meer dan "achtergrondruis" waar je niks mee doet

Wel van je eigen huisnetwerk toch? ;D
Jeroen

guest7823

  • Gast
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #13 Gepost op: 10 December 2013, 14:11:44 »
De meeste WiFi netwerken die ik ken hebben maar een accesspoint. 2 WiFi AP's wordt al gauw hogere netwerkkunde om het goed te doen  ;)

Han Zijlstra

  • Forumlid, hobbyist & leverancier:Trainspecials! Decodershop! Sceneryshop!
  • Offline Offline
  • Berichten: 4291
  • The Right Track, Your track!
    • Trainspecials
Re: Roco Z21 icm (WiFi)netwerk
« Reactie #14 Gepost op: 10 December 2013, 14:20:48 »
Paul , hoe denk jij over de openstaande poorten die de Z21 nodig heeft om de "maintance tool te draaien vanuit je thuis netwerk? In de beschrijving lispelt men wat over een te "" actieve " virusscanner die je dan vervolgens opdracht moet geven die 3 poorten open te zetten en te houden.
grtz han

@ mods: misschien verstandig om dit Z21 deel af te splitsen naar " Z21, nader beschouwd"?
Han Zijlstra is op maandag 24 november 2014 overleden.

ESU Ecos, Littfinski, Kuehn, Zeller, Piko, Roco Multimaus, Massoth, Zimo, NMJ, Athearn, BLI, Kadee, Fleischmann, Roco, Proto, MDS, LGB, Bachmann,Hufing,  USA en .... de blikken trein van mijn Vader!